Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Krediler
 4. »
 5. Borç Kapatma Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Borç Kapatma Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Aydin Duran Aydin Duran -
238 0

Borç kapatma kredisi, farklı bankalardaki kredi kartı veya kredi borçlarının kapatılarak tek bir banka üzerinden toplam borcun yapılandırılması işlemine deniyor.

Günümüzde kredi kartlarının çok fazla kullanılmaya başlamasıyla artan ekstre borçları, kimi zaman banka müşterilerinin aylık gelirlerinin yetmemesine sebep oluyor ve borçlar zamanında ödenmiyor.

Farklı bankalara olan kredi kartı borçlarını veya kredi borçlarını kapatmak ve tüm borçları tek bir bankadan vadelere yayılmış düzenli aylık ödemelerle temizlemek borç kapatma kredisi ile mümkün oluyor.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

Bir diğer adıyla borç transfer kredisi, seçilen bir bankadan, diğer bankalardaki kredi veya kredi kartı borçlarını kapatma talebiyle alınabiliyor. Her bankanın uyguladığı faiz oranı, vade seçenekleri, kredi üst limiti, dosya masrafları, kredi tahsis ücreti, EFT ücreti ve aylık/yıllık maliyet oranları değişken olduğundan, kredi için en avantajlı olanını seçmek gerekiyor.

Borç transfer kredisi veren bankalar genellikle şu belgeleri istiyor;

 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
 • Kredi kartı borçları için borç dökümleri,
 • Kredi borçları için mevcut ödeme yapılan kredinin evrakları ve borç bilgisi,
 • Şahsın adına düzenlenmiş Son üç ayı gösteren fatura bilgisi,
 • Kredi başvuru sahibinin aylık gelirini gösteren belge,
 • İş yeri sahibiyse iş yerine ait ticari dokümanlar,
 • Bankaya ve borcun miktarına göre kefil veya ipotek istenebiliyor.

İstenen belgelerle bankaya yapılan başvuru sonucu olumlu olursa, banka, müşterinin diğer bankalardaki borçları için EFT göndererek borçları kapatıyor. Tüm borçlar hesaplanıp yapılandırma yapılıyor. Daha sonra müşteriye, faiz oranı ve kredi masraflarıyla birlikte toplam borcu, düzenli aylık vadelerle tek bir bankaya ödemek düşüyor.

Borç Kapatma Kredisi Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Borç transfer kredisine başvuran kişinin banka hesapları üzerinde yasal veya idari takip olmaması gerekiyor. Kredi notu, kredi almak için gereken değerden düşük olmaması gerekiyor. Aylık gelirini gösteren resmi bir evrakla başvurması gerekiyor. Talep ettiği kredinin taksit sayısı aylık gelirinin yarısını geçmemesi gerekiyor.

Güncel kredi borç tutarlarını gösteren belgelerin bankalardan temin edilebilmesi gerekiyor. Diğer bankada görünen borcun tamamı aktarılabiliyor, sadece belli bir kısmının aktarılması söz konusu olamıyor. Kredi veren banka ipotek şartı istemişse evli olan kişiler için eş rızası gerekiyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma