Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Borçlu Değilken Haciz Geldi Ne Yapılması Gerekir? 

Borçlu Değilken Haciz Geldi Ne Yapılması Gerekir? 

Aydin Duran Aydin Duran -
196 0
Borçlu Değilken Haciz Geldi Ne Yapılması Gerekir?

Maddi hatalar nedeniyle yada başka sebeplerle borçlu olmayan kişilere icra takibi başlatılabilmektedir. Hukuken bu durumun yolu açıktır. Ancak borçlu değilken haciz geldi ne yapmalıyım sorusuyla karşılaşıldığında kişilerin öncelikli olarak hukuki destek alması gerekmektedir. Bunun yanında atacağı bir kaç küçük adım finansal sorunlarla baş etme gücü göstermektedir.

Hacizli araçlar trafiğe çıktığı zaman trafik ekipleri tarafından trafikten men cezası alır. Bu durumda aracın üzerine haciz koyduran kişi aracın satışını yapar ve borcunu tahsil etmiş olur. Hacizli arabanın bağlanmasından sonra araç yediemin otoparkına çekilir. Araç burada satılacağı güne kadar bekletilir. Otopark masrafları da aracın üzerindeki borç tutarına ilave edilir. Bu borç tutarının karşılanması ve satış işlemlerinin hızlı bir şekilde sonuçlanması için genellikle araçlar daha düşük fiyatlarla satışa çıkarılır.

Hacizli Araç Yakalama Süresi

Banka borçları taahhütlü borçlar ya da senetli borçlar ödenmediği zaman avukat aracılığı ile mahkemeye taşınır. Mahkemeler tarafından yapılan takip neticesinde borç kesinleştiği zaman bir bildiri gelir ve borç ödeme konusunda uyarı alırsınız. Yapılan bu uyarılardan sonra yasal süreç içerisinde borcunu ödenmemesi halinde icra işlemleri başlatılır. Bu duruma engellemek için en kısa yoldan ve zamanında borcun ödenmesi yoluna gitmek gereklidir. Bu süreç içerisinde borcunu takibini yapan avukatla görüşülmeli ve çeşitli ödeme imkânlarından faydalanabilirsiniz. Borçlu değilseniz yapmanız gereken hususlar;

  • Tebliğ tarihiden itibaren 7 gün içerisinde itiraz etmek
  • İtirazla yetkili İcra Müdürlüğüne yazılı yada sözlü yapılabilir.

Yapacağınız itiraz ile sizin üzerinize atılı icra ve haciz işlemi durdurulmuş olacaktır. Bu itiraz borcun olması halinde yapıldığı tespit edilmesi ise idari yaptırım cezası ile karşılaşacağınız anlamına gelmektedir.

Borçlu Değilken Haciz Geldi Ne Yapılması Gerekir?
Borçlu Değilken Haciz Geldi Ne Yapılması Gerekir?

Taksitli ödeme öteleme gibi şartların olup olmadığını avukat aracılığı ile öğrenmeniz mümkün. Eğer bu yönteme başvurma şansına sahip değilsiniz avukatlar borcunu ödenmesi için icra dairelerinden almış oldukları yetki ile mal varlığınızı sorgulama hakkına sahip olurlar. Bu noktada sizin üzerinizdeki araca araç haczi konur ve bu durumdan dolayı da aracınızın trafikte görüldüğü yerde yakalanmasına neden olur.

Hacizli Araç Ne Zaman Yakalanır?

İcralık araçlar için yasal olarak tanınmış olan bir süre vardır. Bu süre Türkiye Cumhuriyeti kanunları tarafından belirlenmiştir. Aktif olarak kullanmış olduğunuz aracın üzerinde bir haciz durumu varsa trafikte çekilmeye girdiğiniz anda aracınız bağlanır. Bağlanan araç yediemin otoparkına çekilir ve avukat tarafından 6 ay bir yıl içerisinde satışa çıkarılır. Aracın satılmasından ve işlemler tamamlandıktan hemen sonra borç tahsili yapılır ve icra dosyası kapatılır.

Araç Üzerindeki Haciz Nasıl Kalkar?

Eğer ödenmemiş bir borçtan dolayı aracınıza haciz işlemi uygulanmışsa bu borcun kalkması için borcu ödemeniz gereklidir. Borç ödenmesinden 15 gün sonra araç üzerindeki haciz kaldırılır ve icra dosyası da tamamıyla kapanmış olur. Eğer aracınızın üzerinde bir haciz uygulaması varsa borcunuzu ödemeden bu haciz işlerine kesinlikle kaldırılamaz.

Aracın Değeri Borçtan Fazla İse Ne Olur?

Bazı durumlarda aracın piyasa değeri ve borç miktarı birbiri ile uyuşmaz. Eğer aracınızın piyasa değeri borcunuzdan daha fazla ise öncelikle araç satılır ve tüm masrafların düşünmesinin ardından geriye kalan kısım sizin tarafınıza ödenir. Bu ödemeler icra daireleri tarafından yapılır. Eğer aracınızın üzerinde bir haciz durumu varsa ve borcunuzu ödemedi iseniz aracınız polis tarafından yapılan çevirmelerde ya da trafik ekipleri tarafından görüldüğü yerde bağlanır ve yedimin otoparkına çekilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma