Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Borcu Olan Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Borcu Olan Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
247 0

Borcu olan kredi kartı iptali ve kapatılması işlemi mümkündür. Bu anlamda borç devam ediyor olsa bile banka talebiniz ile kartınızı kapatabilmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının zaman içerisinde en çok şikayet ettiği konuların başında, kredi kartı iptal etme zorluğu yer almaktadır. Borçlu bir kardı iptal etmek ise başlı başına bir külfettir. Sizlere sitemiz içerisinde borçlu olan kredi kartını nasıl iptal edeceğinizi aşamalı olarak aktaracağız.

Kredi Kartının Kapatılması

Borçlu kredi kartınızı artık kullanmak istemiyor musunuz? Bankaların verirken oldukça kolaylık sağladığı kredi kartlarında iptal süreci ise oldukça zor işlemektedir. Bunda olan en büyük sorunsal, bankaların üzerinizden kazandığı paraları ve işlemleri yok saymamak pahasına size yeni kampanyalar önererek sizi müşterisi olarak tutmaya çalışmasıdır. Kredi kartı iptali yapmak istiyorsanız eğer, borcunuz yoksa bankaya telefon ile bağlanarak talebinizi başlatmak ilk adımınız olacaktır. Sonrasında da bankanızın bağlı bulunduğunuz şubesine dilekçe yazarak elden teslim edecek ve gerekli prosedür adımlarını izleyecekseniz. Eğer borçlu bir kredi kartını iptal etmek istiyorsanız ise aşağıda yer alan adımları izlemek durumundasınız. Sitemiz içerisinde yer alan kredi kartı ve finans başlıklı makalelere bakarak, alternatif bankacılık hizmetleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Borçlu Kredi Kartı Tamamen İptal Edilir mi?

Kredi kartı kullanım bilinci ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde maalesef oldukça düşük seviyelerdedir. Bu yüzden de ülkemizde her dört kişilik aileden bir kişi kredi kartı mağduriyeti yaşıyor. Bilinçsiz bir şekilde limitleri gereksiz ihtiyaçları için harcayan kullanıcılar ödeme günü geldiğinde büyük sorunlar yaşayarak asgari borç ödeme yoluna ilerliyorlar. Eğer siz de bir kredi kartı kullanıcısıysanız, bu noktada hayatınızda bir kere bile olsa problem yaşadığınızı varsayarak size borçlu olan bir kredi kartını nasıl kapatabilirim sorusunu sizin adınıza açıklamaya çalışacağız.

Borcu Olan Kredi Kartı
Borcu Olan Kredi Kartı

Kısa vadede kullandığınız eşyalar için yaptığınız uzun taksit imkanları sizin psikolojiniz açısından da olumsuz etkiler yapabilecektir. Mevsimlik ihtiyaç olan kıyafet alışverişlerinde altı ya da on iki aylık bir taksim seçimi yapmak yerine, uzun vadede kullandığınız beyaz eşya, teknoloji ya da zorunlu ihtiyaçlarınız için taksit yaptırmanız sizin açınızdan daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Bankacılık kanununun 5464 numaralı yasasına göre, kredi kartı kullanan müşterilerin tek taraflı sözleşmeyi feshetme hakları her şekilde sabittir. Böylece kart kullanıcılar ana borç üzerinden işlem görmelerinde olan durum ne olursa olsun kredi kartı iptali olabilir ve borcu karttan bağımsız şekilde yapılandırabilir ya da ödeyebilir. Eğer banka ile ilişkinizi kesmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk adım müşteri hizmetlerini arayarak, banka ile ilişkinizi kesmek için gerekli süreci başlatmak istediğinizi belirterek başlamanız gerekiyor. Ardından bağlı bulunduğunuz bankaların fiziksel şubelerine giderek dilekçe doldurma işlemine başlamanız gerekmektedir. Yedi iş günü içerisinde kredi kartınız kapatılacak ve işlem görme durumu pasif hale gelecektir.

Borcu Olan Kredi Kartı
Borcu Olan Kredi Kartı

Borçlu Kredi Kartı Kapatıldığında B1orçlar Nasıl Ödenir?

Taksitli borcum var kredi kartını nasıl kapatırım diye bir soru varsa aklınızda bu konuda içiniz rahat olmalı. Çünkü kredi kartını kapattıktan sonra banka sizden toplu para isteme lüksüne sahip değildir. İşlemleri başlattığınız tarihte olan işlem sürecine mutabık bir şekilde sizden ödemeleri istemek dışında bir durum söz konusu olamaz. Bu sayede siz de ödemelerinizi gününde ve saatinde yapmaya devam ederek, taksit tutarınız sona erdiğinde banka ile ilişkinizi tamamen kesmiş olursunuz. Bu süreç zarfında tabi ki kredi kartınız kapalı olduğu için sizin ekstradan bir kart işlemi yapmanıza da gerek kalmaz. Bankaların sağladığı sözde avantajlar aslında içerisinde barındırdığı büyük dezavantajlar yüzünden büyük tartışmalara yol açıyor. Ancak anayasamızda bulunan bankacılık maddeleri tamamen kullanıcıların hak ve özgürlüklerini korumak üzerine olduğu için süreci lehinize çevirmeniz sadece kısacık bir zaman aralığı almaktadır. Borçlu kredi kartı nasıl kapatılır hep birlikte inceledik.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma