Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icra
  4. »
  5. Hacizli Araç Nasıl Devredilir?

Hacizli Araç Nasıl Devredilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
13 0
Hacizli Araç Nasıl Devredilir?

Sahibi olduğunuz ve hacizli durumda bulunan araçlarınız ile hacizli araç devri yapılmasını isteyebilirsiniz. Ancak araçta haciz olması nedeniyle devri gerçekleştirilemeyebilir. Bu anlamda Noter ile devir esnasında haciz karşınıza çıkar. Bu durumda olan kişilerin en çok aradığı husus bu aşamadan sonra hacizli araç nasıl devredilir ya da hacizli araç nasıl satılır olmaktadır.

Banka ya da İcra Dairesi Başkanlığı tarafından araç borçların veya kredilerin ödenmemesi durumunda araçlara icra dosyası açılması neticesinde haciz gelebilir. Böyle bir olayın gerçekleşmesi sonrasında  kişiler araçlarının satışa çıkarabilir. Ya da başka kişilere devrini gerçekleştirir. Fakat bu işlemler yapılmadan önce banka tarafından aracın haciz borcunun hesaplanması gerekir. Banka tarafından kredi kapama taksit tutarı hesaplattırılıp o tutar banka adına yatırılır. İcralık araçlar kurumsal ve alacaklı açısından farklı yollar ile satışa çıkarılabilmektedir. Bunlar;

  • Bankalardan
  • İcra müdürlüklerinden
  • SGK’dan
  • Vergi Dairelerinden

Olmaktadır.

Araç Hacizli Olarak Devredilebilir mi?

Hacizli ve icralık araçların hepsinin satışı mümkündür. Bu anlamda hacizli durumunda olan araçların satışının önünde yasal bir engel bulunmamaktadır. Fakat burada satışta araçta şerh söz konusu olur. Yani aracın satışında haciz şerhi bulunur.

Hacizli Araç Nasıl Devredilir?
Hacizli Araç Nasıl Devredilir?

Bundan sonraki süreç sonrasında banka aracın üzerindeki ipoteği kaldırarak devrinin veya satışının yapılmasına izin verir. Araç devri esnasında kalan tutarın nakit ya da banka havale EFT yolu ile ödeneği yapılır. Araç üzerinde var olan borç kapanmış olur. Böylelikle her iki taraf için de güvenli  araç devri ya da satışı gerçekleştirilir.

Hacizli Aracın Var Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Çoğu kişi aracında hacizin olup olmadığını merak eder. Fakat bu kişiler araçlarındaki haciz durumunu nereden araştırıp bilgi sahibi olacağını bilmez. Araçlarda haczin var olup olmadığı ise e-devlet ile kurumsal sistem tarafından belli olur. Kişiler e-devlet’e girerek araç sorgulama yazıp araçla ilgili her türlü bilgiye erişim sağlayabilir. Hatta aracın muayenesi sigortası rehin durumu haciz durumu ve daha pek çok bilgi de e-devlet sistemindeki araç sorgulamada mevcuttur.

Araçların Üzerindeki Haciz Durumu Nasıl Kaldırılır?

Araçların üzerindeki haciz nasıl kaldırılır? Sorusuna yanıt olarak araçlarının üzerinde var olan haciz üzerindeki borç ödenerek haciz kaldırılabilir. Arabaların üzerindeki hacizler 5 farklı durumda kalkabilir. İlki arabanın üzerinde var olan borcun tüm faiz ve cezaları ile beraber ödenmesidir. Bu borçların ödenmesi durumunda İcra Başkanlığı tarafından aracın üzerindeki haciz kalkabilir. 2.durum ise kişinin aracına haciz kaydının yanlış bir şekilde koyulmasıdır. Bunu da araç sahibinin e-devlet üzerinde herhangi bir yanlışlık olup olmadığına dikkat ederek bakmasıdır. Eğer bir yanlışlık olduğunu araç sahibi tespit nasıl durumunda gerekli icra kurumuna giderek bu yanlışı düzelttirebilir.

Üçüncü seçenek olarak borçlu kişi ile alacaklı kişi arasında bir uzlaşma yapılmasıdır. Alacaklı kişinin başlatmış olduğu hacizi yine alacaklı kişi gerekli kurumlara müracaat ederek kaldırabilir. Bu durumun gerçekleşmesi için de borçlu kişi ile alacaklı kişinin birbirleriyle iletişime geçerek haciz kaldırma işlemini talep etmesi gerekir. Ayrıca haciz süre nedeniyle de düşebilir. Eğer kişinin aracı taşınır ise 6 aylık bir süre içinde aracının satışını gerçekleştirmesi gerekir. 6 aylık bir süre içerisinde aracın satış durumu gerçekleşmezse gerekli kurumlara dilekçe verilerek araç üzerindeki haciz kaldırılabilir.

Hacizli Yakalanan Araç Ne Zaman Satışa Çıkarılır?

Borçtan dolayı üzerine haciz konulan aracın yakalanması ile haciz işlemi başlar. Bu anlamda satışa çıkarılabilmesi için hukuki prosedürlerin işlenmesi gerekir. Araca haciz konulmasının ardından altı ay süre içinde satış istemi yapılması gerekir. Alacaklı satışı istemesinin ardından ise iki aylık süre içinde satış işlemi yapılmaktadır.

Bu durumun olması için taşınabilir bir malın olması şarttır. Son haciz kaldırma durumu ise menfi tespit davasıdır. Bu dava haciz kayıtlarında borçlu görünen kişinin aslında borçlu olmamasıdır. Eğer gerekli araştırmalar yapılıp o kişinin aslında borcunu ödemesi veya borçlu olmadığı tespit edilmesi durumunda kişinin üzerinden de haciz kaldırılabilir.

Hacizli Araba çevirmede Ne Olur?

Araca haciz konulması ile trafik çevirmesinde yakalanması halinde trafik ekipleri söz konusu araca el koyar ve yediemin otoparkına çekilmesini sağlar. Bu aşamadan sonra alacaklı alacak ile haciz istemi yapar. Bu istem ile birlikte 2 ay içinde araç satışı gerçekleştirilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır