Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. Hacizli Araç Trafik Çevirmesinde Bağlanır mı?

Hacizli Araç Trafik Çevirmesinde Bağlanır mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
52 0
Bankalardan araç satışı

Türkiye’de bir çok kişi sahibi olduğu aracı üzerinde haciz ve hak mahrumiyeti olayını satışa konu edildiğinde Noterlerde öğreniyor. Burada size yapılan tebligatlar söz konusu olsa da, Türkiye’de tebligatlar evde bulunamadığınız zamanlar mahalle muhtarlığına teslim ediliyor. Bu durumda borcunuzdan da haberiniz olmaması normal. Söz konusu aracınızda haciz olduğunu öğrenmenizin ardından endişeniz ise hacizli araç trafik çevirmesinde bağlanır mı oluyor.

Hacizli Araç Hemen Yakalanır mı?

Korkunuz ve endişeniz özelikle şehir dışında yapılacak muhtemel trafik çevirmelerinde aracınıza el konulması ile yolda kalmış olmaktır. Bu durumun yanında araçla trafiğe çıkmak ta size korku verir. Aracınızın hacizli olması ile satışa konu edilme için talebinin olup olmadığı burada önemli bir husus. Yani aracınızda yakalama talebinin olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Alacaklı kurum, kuruluş veya şahıslar alacağını karşılık olarak söz konusu araca yakalama talebinde bulunursa aracınız trafik çevirmesinde bağlanır. Zira artık günümüzde yakalamalı araçlar Mobese kameralarından kaçamaz hale geldi. Plaka okuyucu kameralar sayesinde de anlık olarak takip edilmesi söz konusu.  Bu nedenle hacizli aracınızda yakalama talebi bulunuyorsa aracınız her türlü bağlanırken yakalama talebi bulunmaması halinde bağlanmaz.

Hacze Konu Borcun Tutarı

Aracınız eğer küçük tutarlar için hacze konu edilmişse burada satışa konu talebin olmadığından bahsetmek mümkün olabilir. Özellikle  devlet bursu, kredileri gibi hususlarda haciz konulmuş olabilir. Bu durumdaki borçlarınızı yapılandırma yoluna giderek haczi kaldırmanız  da yapılabilecekler arasında bulunuyor.

İcradan Aracın Yakalaması Talebi Bulunuyor mu?

Alacaklı alacağına karşılık olarak icraya başvurması halinde aracınızda satışa engel bulunmaz. Ancak söz konusu başvuru ile icra dosyasında aracın görüldüğü yerde yakalanması talebinde bulunabilir. Bu durumda trafik polislerinin gözünden kaçması halinde yakalanmaz. Ancak sorgulamalarda haciz şerhi görülür. Bunun yanında Mobese kameralarının takibi ile de aracınız yakalanabilir. Bu durumda hacizli araç trafik çevirmesinde bağlanır mı sorusunun cevabı evet olacaktır.

Araç ile ilgili bilgi Trafik Şube Müdürlüğünün sitesinde sorgulandığında hacizli olarak belirtiliyordur. Burada yakalamalı ise yakalamalı yazacaktır. Bu durumda araç çevirmesinde aracınız bağlanır. Bu anlamda Hacizli Araç Yakalama Süresi başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye edebiliriz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır