Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. Göreme Zemi Vadisi (Zemi Valley)

Göreme Zemi Vadisi (Zemi Valley)

Aydin Duran Aydin Duran -
142 0
Göreme Zemi Vadisi

Trekking sporuna gönül verenlerin Kapadokya’daki adresi Göreme Zemi Vadisi doğal güzellikleri ile tarihi harmanlayan muhteşem bir yerdir.

Zemi vadisi Kapadokya’nın kendine has coğrafik özellikleri ile geçmişi günümüze getiren eşsiz güzelliklere sahip vadilerinden biridir. Özellikle Trekking sevenlerin vazgeçemediği Zemi vadisinin her mevsim ziyaretçileri bulunuyor. Bu sebeple geziler listesinde Kapadokya için bu vadiye yer ayırmanız gerekir. Vadinin girişinde sizleri kendine özgü peribacası oluşumları bekliyor. Diğer peribacalarından biraz farklı olsa da ilginç görünümleri ile merak uyandırıyor. Yöre vadilerinin vazgeçilmez özelliklerinden olan güvercinlikler Zemi vadisinde de mevcut. Tünelleri, Roma mezarları ve içerisinde bulunan dört adet kilisesi ile oldukça davetkâr ve merak edilen bir vadi.

Zemi Vadisi Nerededir?

Zemi vadisi Nevşehir’in Uçhisar beldesine 2700 km uzaklıkta bulunuyor. Göreme’nin doğusunda kalan vadi toplam 5600 km’lik bir alana sahip. Bu da tüm alanın normal bir tempoyla 4 saatlik bir yürüme mesafesine denk düşüyor. Zemi vadisinin Göreme tarafından ve Babacık mevkiinden olan iki adet girişi bulunuyor. Babacık mevkii girişi yokuş aşağı olma özelliği ile kolaylık açısından daha sık tercih ediliyor.

Göreme Zemi Vadisi’nin Güzellikleri ve Özellikleri

Vadinin ismini de almış olduğu Zemi Deresi yol boyunca sizlere serinliği ile eşlik ediyor. Bembeyaz kayalıkları ve peribacaları ile sizleri karşılayan vadide yol boyunca çeşit çeşit meyve ağaçlarını göreceksiniz.

Göreme Zemi Vadisi
Göreme Zemi Vadisi

Zemi Vadisi’nin iki adet girişi bulunmaktadır. Biri Babacık mevkiinden aşağı doğru sarkan ve yokuş aşağı patikası ile yormayan ve en çok tercih edilen bir giriştir. Diğeri Göreme tarafından girişi bulunan yokuş yukarı tırmanılmak zorunda kalınan zorlu bir yürüyüş alanı. Babacık mevkiinden yapılan girişte sizleri 6 km’lik bir yürüyüş parkuru bekliyor. Vadi boyunca sarp kayalıkları ve binlerce yıllık devasa ağaçları, kiliseleri ve tünelleri göreceksiniz. Geçmişe uzanan müthiş atmosferi ile Zemi vadisinden etkilenmemek mümkün değil. Zemi vadisi yürüyüş alanı boyunca Saklı kilisesi, Sarnıç kilisesi, Görkündere ve El-Nazar kilisesi ziyaretlerinde bulunabilirsiniz. Yol boyunca sizleri yönlendirecek olan tabelalar bulunuyor.

Macera sevenler için oldukça keyifli geçecek olan yürüyüşte inişli çıkışlı yollar, içinden geçeceğiniz enteresan tüneller ve dereden atlamanız gereken durumlar ile karşılaşacaksınız. Yetişkinler için doyurucu olan bu macera genellikle yürüyüş seven aileler ve çocuklar ile birlikte tercih edilebilir. Yol boyunca serin mağaralarda mola verebilir dereye ayaklarınızı sokarak serinleyebilirsiniz. Toplam 2 saatlik bir yürüyüş düşünüldüğünde yanınıza ufak tefek atıştırmalıklar almanız önerilir. Özellikle mevsimine denk geldiyseniz çeşit çeşit meyve ağaçlarıyla da damaklarınızı şenlendirebilirsiniz.

Zemi Vadisi boyunca dut, kayısı, şeftali, ayva, kiraz ve erik ağaçları ile karşılaşabilirsiniz. Yürüyüş için yaz aylarına denk geldiyseniz aşırı sıcak bir havası bulunmuyor. Zemi deresinin ve ağaçların vermiş olduğu serinlik ile keyifli yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Sonbahar aylarında ise rengârenk sonbahar yapraklarının bu tarihi yapıyla birleşerek yarattığı görsel şölene bayılacaksınız. Fotoğraf çekimleri için eşsiz kareler yakalamak mümkün. Kuş cıvıltıları içinde kelebekler görecek mevsim çiçekleri ve doğa ile bütünleşeceksiniz.

Göreme Zemi Vadisi
Göreme Zemi Vadisi

Göreme Zemi Vadisi Kiliseleri ve Hikâyeleri

Göreme ile Kapadokya kiliselerin adresidir. Bu anlamda bölgede özellikle Zemi Vadisi kiliselere ev sahipliği yapmaktadır. Böylelikle Göreme Zemi Vadisi Kiliseleri şunlardır.

 Saklı Kilise

1957 yılında keşfedilen Saklı kilise hem geç hem de zor bulunması sebebiyle adını saklı olarak almıştır. Giriş kapısının yıkıldığının düşünülmesi nedeniyle üst kısımda bulunan küçük bir pencereden içeri girilebiliyor. Bu nedenle ziyaretçiler görevlilerin yardımı ve tırmanma ekipmanları ile girebiliyor. Yöreyi araştıran profesyonel tarihçiler arasında Aya Jones Kilisesi olarak da anılıyor.

Veronikanın mendili tasviri ve hikâyesiyle oldukça merak edilen saklı kilise çok sarp bir kaya üzerinde bulunuyor. Tırmanılıp görünmeye değer olan kilise vadiyi kuş bakışı ile görmenizi sağlıyor. Bembeyaz kayalıkların ve peribacalarının oluşturduğu zemin masmavi gökyüzü ile birleşerek müthiş bir manzara sunuyor. Doğanın tamamen tadını çıkaracağınız saklı kilise mola verip dinlenmek ve vadiyi seyretmek için çok doğru bir yer.

Saklı kilise geç bulunduğu için aslen tamamen yapısal formunu korumuş durumda. Üzerinde bulunan freskler renkleri ve canlılığı ile dikkat çekiyor. En çok krem ve turuncu renkli kökboyaları kullanılmış. Kilise Mezopotamya mimarisi ile yapılmış dikdörtgen bir formda bulunuyor. Ana mekân iki sütun ve üç kemerle ayrılmış olan kilise tavanındaki kabartmalar ve geometrik şekillerle oldukça dikkat çekici. 11. Yy. da yapıldığı düşünülen kilisenin günümüze kadar bu denli zarar görmeden kalmış olması enteresan bulunuyor. Ayrıca fresklerdeki en dikkat çeken tasviri Veronikanın mendili tasviri. Efsaneye göre Romalı askerler tarafından çarmıha gerilmek üzere götürülen Hz. İsa’nın karşısına Veranico adında bir kadın çıkıyor. Kalabalığı yararak Hz. İsa’ya yaklaşan kadın elindeki mendille Hz. İsa’nın yüzünü siliyor ve mendilde birden Hz. İsa’nın çehresi beliriyor.

Göreme Zemi Vadisi
Göreme Zemi Vadisi

 El Nazar Kilisesi

Kilise peribacasının içine oyulmuş konik yapısıyla dev bir diş gibi görünüyor. El Nazar kilisesine Göreme girişinden yaklaşık 800 m. sonra ulaşabilirsiniz. İlginç yapısıyla oldukça dikkat çeken kilisenin doğu tarafında bir mezarlık göreceksiniz. El Nazar kilisesi içinde diğer kiliselerde olduğu gibi madalyonların içinde aziz portreleri haç figürleri tavan ve duvarlarda dini hikâyeler mevcut. Hz. İsa’nın doğumu ve göğe yükselişi kronolojik bir sıralama ile tasvir edilmiş. 10. Yy. sonlarına doğru inşa edildiği düşünülüyor. Kilisede gökkuşağı içerisinde göğe yükselen Hz. İsa tasviri gerçekten görülmeye değer güzellikte. Ayrıca Konstantin ve Helena tasviri de görenleri kendine hayran bırakıyor.

Helena Hikâyesi

 Bizans’ın ilk meşhur kadını 1. Konstantin’in annesi Azize Helen olarak biliniyor. Helen inanışa göre Kudüs’e yaptığı hac ziyareti sırasında Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçı ve çivilerini buluyor. Hristiyanlık tarihinde ilk haç Helena ile başlamış ve haçın sembolü haline getirilmesini sağlamıştır. Oğlunu Hristiyan olmaya ikna ettiği ve topluma yayılmasında büyük payı olduğu biliniyor. Hayatı boyunca mütevazı yaşamı ve düşkünlere yardım eden özelliği ile Azize olarak adlandırılmıştır.

El Nazar kilisesini müze kartınız var ise ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Eğer müze kartınız yok ise cüzi bir giriş ücreti ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Sarnıç Kilisesi

Sarnıç kilisesi yapıldığı dönemlerde sarnıç olarak kullanıldığı için su altında kalan bazı freskleri zarar görmüş. Babacık mevkii girişinden 2,5 km yürüdükten sonra Sarnıç Kilisesini görebilirsiniz. Tek apsisli ana yarım daireden oluşan kilise içerindeki fresklerin su ile temas etmesine rağmen günümüze kadar renklerini koruyarak gelmiş olması dikkat çekicidir. Yine Hz. İsa tasvirleri, doğum, müjde ve ihanet tasvirleri ile dikkat çeken Sarnıç kilisesinin renkleri görmeye değer.

Göreme Zemi Vadisi
Göreme Zemi Vadisi

Görkündere Kilisesi

Görkündere kilisesi diğer adı ile Karabulut kilisesi olarak biliniyor. Çok yüksekte ve sarp kayalıklarda bulunması nedeni ile ekipmansız çıkmak imkânsız. Ayrıca ekipmanınız bulunsa bile profesyonel biri tarafından yönlendirilmeniz gerekiyor.

Zemi Vadisi yürüyüşünüzün sonunu yakın bir patikadan Görkündere ’ye sapabilirsiniz. 800 m ileride sizleri olağanüstü büyüklükteki peribacaları karşılayacaktır. Boyları 40 metreye ulaşabilen ve bazılarının mantar başlıkları bulunan peribacaları görülmeye değer yapılardan biridir. Patika ise bol ayçiçeği tarlaları ve üzüm bağları ile müthiş bir görünüme sahiptir. Aşk vadisi olarak da bilinen Görkündere Vadisi doğal bir tabiat harikası niteliğinde ziyaretçiler için romantik bir atmosfer oluşturuyor.

Zemi vadisi yürüyüş parkurunun sonunda sizleri Göreme girişinde birçok hediyelik eşya alabileceğiniz sıra sıra dizilmiş tezgahlar karşılayacak. Ayrıca içecek ve atıştırmalıklar bulabileceğiniz yemek yeme alanları da bulunuyor. Böylece yürüyüşünüzün keyifli yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Gezileriniz ile birlikte yorumlarınız turanay.com.tr için çok önemlidir. Bu sebeple bölgedeki yaptığınız geziler ile deneyimleriniz bizleri mutlu edecektir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma