Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Aracın Borcu Ne Zaman Biter?

Hacizli Aracın Borcu Ne Zaman Biter?

Aydin Duran Aydin Duran -
218 0

Herhangi bir borcun zamanında ödenmemesi halinde alacaklı taraf tarafından farklı yollar ortaya konulabilir. Herhangi bir icra dairesi ile iletişime geçerek borcun ödenmemesi halinde borçlu olan kişinin borcu karşılayacak seviyede olan mal varlığına el koyma hakkını elinde bulundurmuş olabilir. Daha sonraki evrede de el konulan malları ihale ile satışa çıkararak zararını karşılamaya çalışacaktır. Bu durum araçlar için de geçerli olmaktadır. Hacizli aracın borç durumunun uzaması ve ödenmemesi ile de bu icra işlemleri başlatılmış olur. Hacizli aracın borcunun ne zaman biteceğine dair bilgiler ikili sözleşmeler ile belirlenebilir. Haciz işlemini koyduran kişinin firması ile yaptığı ödeme sözleşmesine göre borcun bitiş süreci değerlendirilebilir.

Hacizli Aracın Borcunun Ödenmemesi

Araçların alacaklı tarafından istenmesi durumunda ilk olarak trafik polisi memurları devreye girecektir. Trafik polisleri kısa sürede araçları yakalayarak en yakın emniyet otoparkına aktaracaktır. Daha sonra da bu araçlar ihale ile yeni bir sahibine kavuşacaktır. İcra ve iflas kanuna göre hacizli araçların hakkında çıkmış olan kararlar belli bir zaman süresince düşecektir. Borcun ödenmesi ile kalkacak olan araç haczinin başka şekilde ortadan kaldırılması da mümkündür. Alacaklı taraf tarafından araç 1 yıl boyunca talep edilmemesi halinde araç üzerinde var olan icra kararı kalkacaktır. Bunun için yapılması gereken hacizli olan kişinin icra dairesine giderek bu kararı uygulamadan kaldırmasıdır.

Haciz Kararı Çıkartılması

1 yıllık bir haciz kararı sürecinden bahsedilebilir. Alacaklı kişi haciz işlemlerini başlatıp ödeme alamamaya devam ederse 1 yıl sonunda araca haciz kararı çıkacaktır. Alacaklının mağdur edilmemesi ve borçlu kişinin üzerinde olan ya da daha önceden rehin verilmiş olan araçların bağlanması söz konusu olur.  Araç haciz kararının 1 yıl sonrasına düşmesi sadece özel kişilerle olan süreç için geçerlidir. Kamuya olan borçları herhangi bir biçimde karşılamayacak olan bu haciz kararının herhangi bir zaman üst limiti bulunmamakta ve istenildiği zaman diliminde de gerçekleşen bir haciz durumu olabilmektedir.

Hacizli araçlar ve araçta haciz olup olmadığını sorgulama hakkında bilgi almak için Araç Haciz Sorgulama NAsıl Yapılır başlıklı yazımızı okumalısınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma