Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Onay Alır?

İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Onay Alır?

Aydin Duran Aydin Duran -
147 0

Bankalar tarafından sağlanan ihtiyaç kredisinden birçok vatandaş yararlanmaktadır. Konuya ilişkin olarak ise en merak edilen soru ihtiyaç kredisi kaç günde onaylanır sorudur. Bu soruya verilecek yanıt ise bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Ayrıca başvuru yapılan miktar, bireylerin kredi notu olmak üzere birçok unsur onay aşamasında değerlendirmeye alınır. Böylelikle süre de kişiye göre değişir. İhtiyaç kredisi ve diğer kredi türleri olmak üzere değerlendirme süreci bankaların onay verme durumu ile doğru orantılıdır. Kredi notu yüksekse bankaların onay süreci nispeten daha kısa olabilmektedir.

Bireysel Tüketici Kredisi Onay Süresi

Eğer başvuru yapan bireylerin kredi notu yeterli değilse, ödeme gücü zor tespit ediliyorsa krediye dönüş süresi uzayabilir. Bundan dolayı onay süresinde banka önemli faktördür. Fakat bireylerin kredi notu ve ödeme gücünün kolay tespit edilebilir olması bir diğer önemli faktördür. İhtiyaç kredisi kaç günde onaylanır sorusu da bu faktörlere bağlı olarak ortalama 1 ile 5 iş günü arasında geri dönüşe sahiptir. Dijital yapılan başvurular ise genelde 1 ya da 2 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. Yine de sürenin biraz daha uzun sürmesi de normal bir durumdur.

İhtiyaç Kredisi Onay Oranını Yükseltme

İhtiyaç kredi ya da başka krediler olsun süre onaylanma ile doğru orantılıdır. Bu sebeple de onaylanma oranı yüksek olan bir kişinin isteğine daha kısa sürede cevap verilebilmektedir. Peki ihtiyaç kredisinin onaylanma oranını nasıl yükseltebiliriz? İşte bu noktada:

  • Kredi notunun 1900’e yakın olması gerekir.
  • Kredi talep edenlerin daha önce kredi kartı ya da kredi borçlarını düzenli ödemiş olması gerekir.
  • En azından asgari tutarların ödenmiş olması şartı aranır.
  • Devlet memuriyeti, düzenli gelir, teminat gibi unsurların bulunması olumlu etki yaratır.
  • Daha önce kredilerin zamanında ödenmesi olumlu katkı sağlar.

Yukarıda yer alan unsurlar İhtiyaç kredisi kaç günde onaylanır sorusuna verilecek cevabın kısa olmasını sağlar. Aynı zamanda da kredinin onaylanma ihtimalini yükseltir. Tüm durumların olumlu olması durumunda, online ya da mesaj yolu ile yapılan başvurular ortalama 3 günde cevap bulur.

İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Onayı Nasıl Öğrenilir?

Bankalara yapılan ihtiyaç kredisi başvurularının taleplerine ilişkin süre en fazla 5 iş günüdür. Bu sebeple yapılan başvurulara geri dönüş de kısadır. Vatandaşlar kredi taleplerinin sonuçlarını nereden öğreneceklerini merak etmektedir. Bankalar, geri dönüşte genellikle mesaj yolu ile taleplere geri dönmektedir. Yani cep telefonunuza mesaj yolu ile kredi başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankaların “Krediler” kısmından da T.C. kimlik numaranızı ya da referans numaranızı girerek sorgulama da yapabilirsiniz. Sonuç olarak İhtiyaç kredisi kaç günde onaylanır denildiğinde ise sürenin 5 iş gününü geçmediği görülür. Dijital olarak yapılan başvurularda bu süre genel itibari ile 2 gün civarında olmaktadır. Fakat bu süre bankalara göre değişebilmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma