Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Finansal Sorunlar
 4. »
 5. İnteraktif Vergi Dairesi Kolaylıkları, Avantajı (GİB, İVDB)

İnteraktif Vergi Dairesi Kolaylıkları, Avantajı (GİB, İVDB)

Aydin Duran Aydin Duran -
312 0

Vergi ve harç ödemelerinin internet üzerinden online ödeme imkanı veren interaktif vergi dairesi Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan dijital maliye sistemidir. Çevrimiçi olması nedeniyle 7-24 hizmet alabildiğiniz dijital vergi dairesi kişilerin fiziken Defterdarlık, Maliye, Malmüdürlüğü gibi devlet dairelerine gitme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Nakit parası olmayan kişilerin de kredi kartı ile ödeme imkanı veriyor olması son yıllarda en çok ödeme yolu olarak seçilmesine de neden oldu.

İnteraktif Vergi Dairesinin Kolaylıkları Avantajları

Size sunulan hizmetlerden faydalanabilmeniz için sistem sizlere e-devlet şifresi ile ulaşım imkanı sunuyor olsa da, şifresiz olarak yapabildiğiniz ödemeler de sizleri bazen hayat kurtarıcı cinsinden oluyor. Günümüzde de zaten kişilerin devlet dairelerindeki işini oturduğu yerden yapabiliyor olması büyük bir lüks ve rahatlık. Bu konforu yakalayarak işlemenizi saniyeler içerisinde yapıyor olmanız sizlere devlet dairelerini unutturuyor. Sayfaya ulaşım ile sizlerin karşısına bir çok hizmet çıkıyor. MTV, trafik cezası, tapu harcı, kimlik, pasaport ve ehliyet harçları ödemeleri gibi onlarca hizmet sizleri bekliyor. Giriş işlemi için şifresiz, TC no ile giriş, kullanıcı girişi yada e-devlet şifresiyle giriş olarak dört farklı alternatif sizleri karşılıyor.

Uygulamalarda İnteraktif Vergi Dairesi

Google play ile App Store’den indireceğiniz uygulamalar ile işlem yapabileceğiniz hizmetler akıllı telefonlara da sığdırılmış durumda. Gecikme zamları gibi karışık bir hesaplama algoritmasını da kolaylık olması açısından tüketiciye sunan sistem kısa süre içerisinde tüm varlıklar tarafından kabul görmüş durumda. Bunların yanında sicil bilgileri, araçlarınıza ait bilgiler, e-tebligatlarınız, e-yoklamalarınız, ödeme emirleri, e-hacizler, vergi ve cezalarınız, yönetici ortak bilgileriniz, borçlarınız gibi bir çok hususu buradan edinebiliyorsunuz.

35 Milyon kişi Kullanıyor

E-devletin tüketiciye ve vatandaşa verdiği rahatlık ve kolaylığı bilmeyenimiz yoktur. Türkiye’de yaklaşık 35 milyon kişinin bu sistemi aktif olarak kullandığını biliyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlar ile 332 kurumun sunduğu 2 bin 27 hizmeti çevrim içi olarak sunan e-devlet sisteminde de en çok Tapu, Adalet ve SGK işlemleri yapılıyor.

E-devlet sistemine girişlerde sizlere kolaylık sağlayan beş değişik alternatif bulunuyor. PTT şubesinden alabileceğiniz e-devlet şifresi, internet ile mobil bankacılığına giriş ile e-devlete yönlendirme, TC kimlik kartı ile giriş ve elektronik imzalar ile bu sisteme ulaşım sağlıyorsunuz. Bu aşamada vatandaşların da en çok tercih ettiği yol PTT üzerinden alınan şifreler ile. Buna da ödeyeceğiniz tutar 2 TL gibi düşük bir rakam.

İnteraktif Vergi Dairesinden MTV ve Trafik Cezası Ödeme

Bu işlem için ivd.gib.gov.tr adresine giriş yapıyorsunuz ve MTV trafik cezası ödeme menüsünü seçiyorsunuz. Bu aşama da açılan sayfaya Vergi numaranızı (TC no), araç plakanızı yazdıktan sonra özel plaka olup olmadığını giriyorsunuz.  Güvenlik kodunu girdikten sonra sorgula menüsü ile aracınıza ait MTV ve trafik cezası olup olmadığını sorgulayabiliyor ve kişisel bilgilerinize de ulaşabiliyorsunuz. Bu sayfa üzerinden yabancı plakalı araç ödemelerinizi de yapabiliyorsunuz.

İnteraktif Vergi dairesinden Nüfus Cüzdanı Bedeli, ehliyet Harcı Ödemesi

Kredi kartınız ile bu sistem üzerinden alacağını yeni TC kimlik kartı ve ehliyetinize ait harç miktarlarını da yatırabiliyorsunuz. Yine açılan sayfadan ilgili bilgileri girdikten sonra sistem sizi kredi kartınız ile bankanızı yönlendiriyor ve ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz.

İnteraktif Vergi Sisteminin Avantajlarını sıralarsak;

 • Devlet kurumuna gidilmeden vergi işlemlerinin yapılabilmesi
 • İnternet üzerinden yapılan başvurunun takibinin yapılabilmesi
 • Kişinin araç ve kişisel bilgi ve iletişimlerine ulaşım sağlayabiliyor olması,
 • Online sistemden işlemlere başlanılması ve bitirilmesi
 • Kişi kendi hizmetini aracısız olarak alabilmesi
 • Hizmet kalitesi ile kırtasiyeciliğin azaltılması,
 • Bürokratik işlemlerin ortadan kaldırılması

İnteraktif Vergi dairesi çok geniş bir yelpazeye sahip. Bu manada Alo 189 Vergi İletişim Merkezi de sizlere gerekli teknik ve fiziki desteği sağlıyor. Bu sistem hem vatandaşa hem devlete büyük kolaylıklar sağlıyor. Vergi ödemelerinin maliyetlerinin azaltan sistem her iki tarafa da zaman kazandırıyor. Hızlı ve etkin işlem yapılmasına olanak kılıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma