Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kredi Kartı Ekstre Erteleme

Kredi Kartı Ekstre Erteleme

Aydin Duran Aydin Duran -
290 0

Kredi kartınıza gelen borcunuzu ödeyemeyeceğiniz durumlarda alabileceğiniz hizmetlerden birisi olan ekstre erteleme sizin borç tutarı ve vadesi ile yeniden hesaplanan faiz tutarıyla bir anlamda yapılandırma olarak karşımıza çıkıyor. Kredi kartı ekstre borcu nasıl ertelenir? Ekstre erteleme ve atlat ile ne kadar para öderim? Hangi bankalar ekstre erteleme yapıyor makalemiz içerisinde bulunuyor. 

Milyonlarca kişiye hizmet eden kredi kartları özelikleri ile tüketicileri cezbederken limitinin verdiği duygusal güç sayesinde kendimizi durduramadığımız ve fazladan harcamalar yaptığımız oluyor. Bu harcamalara dur diyemediğimiz zaman yenileri de eklendiğinde maalesef ödenemeyecek noktalara ulaşıyor. Zamanla bunun örnekleri milletçe yaşadık. Kredi kartı mağdurlarından birisi olmamak için çaba göstermenin sebepleri de bunlar. Ödenemez noktasına ulaşan kredi kartı borçlarının ödenebilmesi için ilk etapta farklı yollar bulunuyor ve bu yollardan bir tanesi de kredi kartı ekstre erteleme hizmeti olarak tüketicilere sunuluyor. Peki kredi kartı ekstre erteleme nedir, nasıl yapılır? Yada yapabiliyor muyuz? Bu sorumuzun cevabı her ne kadar evet olsa da bankalar arasında uygulama  değişikliği söz konusu.

Uyarı : Yapılan açıklamalardaki faizler güncel olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bankanızın hesaplama araçlarınızı kullanmak doğru adım olacaktır.

Kredi Kartı Borcu

Kart borcunu ödeyemez noktasına ulaşan tüketicilere sunulan hizmet olan kredi kartı ekstre erteleme başvuracağınız ilk yöntemler arasında yer alıyor. Mevcut borçla ilgili ekstrenin kesilmesinin ardından yüksek tutarlarda size kesilen asgari ödeme tutarı sizin ödeme gücünüzün çok çok üstünde olabilir. Bu durumda kart borcundan dolayı banka ile problem yaşamamak, kartınızın harcamalara kapanmasını önlemek, yasal duruma düşmemek ve banka ürünlerinden yasaklı hale gelmemek adına ekstre erteleme talebinde bulunabilirsiniz.

Kart Borcu Atlat

Kart ekstresi erteleme başvurusu bankalar arasında farklı bir ürün olarak veriliyor. Bu üründen faydalanabilmeniz için öncelikle başvuru yapmanız ve bankanın da bu başvuruya olumlu yanıt vermesi gerekir. Olumlu yanıtlanmayan yani onaylanmayan başvurular neticesinde kart borcunuzu erteleme söz konusu olmuyor. Bankalar arasındaki farkları gözeten başvuru yolları ve şartlarını belirten hususlarda daha önce yayınlamış olduğumuz yazıları incelemeniz sizin adınıza olumlu bir yaklaşım olabilir. Bu yazılarımız;

Bu bankalar dışında Yapı Kredi Bankası ve Vakıfbank’ın kart markası olan World Card, İng Bank Bonus Kart, HSBC Advantage Kart, QNB Finansbank’ın CardFinans’ta ekstre erteleme hizmeti veren bankalar arasında bulunuyor.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Bütün bankalarda başvuru yolları neredeyse aynı bulunuyor. Bu başvurunun ilk adresi Banka şubeleri oluyor. Kullanıyorsanız ve hesabınız bulunuyorsa bankanızın internet bankacılığı üzerinden başvuru yapıyorsunuz. Ekstrenizin kesilmesinden önce başvuru yapmanız halinde asgari ödeme tutarını ödemeden de bu başvuru hakkını kazanabilirsiniz. Fakat ekstre kesildikten sonra hiç ödeme yapılmaması söz konusu ise asgari ödeme yapılarak bu başvuru yapılabilir.

Kart Borcunu Ertelemenin Faydaları ve Zararları

Kart borcu ekstresini ertelemenin  en büyük getirisi borcunuzu maksimum üç aya yaymak ve bu arada nefes almaktır. Bu durumda hemen ödemeniz gereken borcunuzu üç aya kadar bölmek size zaman kazandıracaktır. Bu zaman ile mevcut borçlarınızı ifa edersiniz ve ekonomik olarak bir rahatlama yaşarsınız.

Kart Borcu Erteleme Hesaplama

Kart borcunuzu ertelemenin en büyük kaybı bu erteleme için peşin faiz ödemesi yapmanızdır. Peşin faiz ödemesi ötelediğiniz ay üzerinden hesaplar ile yapılmaktadır. Örneğin İş Bankası Maximum Kredi Kartı Ekstre erteleme için 1 aylık süreye % 2,99, 2 aylık süre için % 5,25 ve 3 aylık süre için % 7,50 oranında peşin faiz ödemesi yapmak zorundasınız. 5 bin lira için ödeyeceğiniz faiz tutarları ise 179,50 TL, 315 TL ve 450 lira ödüyorsunuz. Bu rakamlar sizin için yüksek gelebilir fakat cebinizden birden 5 bin lira ödemekten çok daha avantajlı olabilir. Bu ödemelerin yanında birde KKDF ve BSMV ödemeniz de bulunuyor bu masrafı da siz ödüyorsunuz.

Kredi kart borcu ertelemenin en büyük zararı normal piyasa sunulan kredi ürünlerinin faiz oranından çok daha yüksek oranda veriliyor olmasıdır.

Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Süre İle Ertelenir?

Bankaların kredi kartı ekstre ertelemesinde kullandığı yöntemler ve faiz olayları da bir hayli ilginç. Bazı bankalar uzun vadeye yüksek oran verirken bazıları da düşük veriyor ki önem arz ediyor. Garanti ve Denizbank erteleme işleminde 3 ay ertelemenin yanında mesela 9 taksitle ödeme imkanı veriyor. Burada faiz oranları ise % 2,25. Diğer bankalarda kart borcunu erteleme ile taksitlendirme imkanını aynı anda sunmazken direk 12 ay vadeye bölerek yapılandırma yapma yoluna gidiyorlar. Örneğin Akbank Axess Ekstre Böldür hizmeti olarak kart borcunuzu 12 ay vadeye bölüyorsunuz ve bölme işlemi tüketici kredisi hizmeti olarak işlem görüyor.

Kredi kartınızı tüketici kredileri kullanarak ertelemek isterseniz maksimum vadeniz 36 ay. Dilerseniz bu oranı 12,24 ay süre ile de ertelemeniz mümkün. Peşin ödeme faizi yerine sabit faiz ile uzun süreli yapılandırma yoluna gitmeniz de mümkün hale getirilmiş.

Ne zaman ekstre erteleme yapılmalı

Kart borcunuzun en azından asgari ödeme tutarını ödeyemeyecek hale gelmeniz ile birlikte bu hizmetten faydalanmak yararlı olacaktır. Mevcut borcunuzu ödeyebilir durumunda iken bu erteleme işlemine başvurmanız sizin için savurganlık demektir. Bu savurganlığı yapmamak için hemen ödemekte fayda var. Zira yüksek tutarlarda faizler söz konusu edilebiliyor.

Mevcut dönemde yasal olarak bazı ürünler taksitli olarak alınamıyor. Bu durumda tüketicilerin bu ürünleri peşin alması da mümkün olmadığı zaman yapılacak harcamalar neticesinde erteleme talep edilmesi doğru adım olabilir. Örneğin bir cep telefonunu 1500 TL’ye alacaksanız bu parayı ödeme gücünüz bulunmuyorsa alışveriş sonrasında erteleme talep ederek bu tutarı 3 vadeye bölebilirsiniz. Fakat bu durumda 3 aylık vadede peşin faiz oranı ilk ekstrenizde peşin olarak alınıyor bunu da hatırlatalım. Fakat Bu erteleme işlemi için Akbank Axess Kart Borcu erteleme ile yaparsanız ilk ay peşin olarak sizden alınacak tutar 48,75 TL. İş Bankasından alacak olursanız bu erteleme için ödeyeceğiniz tutar ise 112,50 TL.

Kart Borcunu Erteletmek Kredi Notumu Etkiler mi?

Oluşan kart borçlarınızı süreli olarak erteletme işlemi için kredi notunuzu etkileyen bir unsur bulunmuyor. Bu sadece başka bir bankadan kredi talep ederseniz ödemeniz gereken borçlar arasında görünecektir. Kredi notuna etki edebilmesi için yaptığınız erteleme işleminin borcunu ödememeniz, taksitlerden imtina etmeniz halinde yasal takip sürecine girmeniz halinde yapacaktır. Kredi siciliniz bozuk ise zaten banka size kart borcu erteleme onayı vermekten kaçınacaktır.

Bankalar arasında farklı bir isim ile bu hizmet veriliyor. Mesela Ekstre Atlat, harcama erteleme, hesap özeti erteleme gibi. Fakat hepsi aynı hizmet olarak sunulan bir bankacılık ürünü.

Gecikmiş Kredi Kartı Borcunu Erteleyebilir miyim?

Bankaların kart borcunu ertelemesi için ekstre kesildikten sonra asgari tutarının ödenmesi sonrasındaki talepleri kabul ediyor. Bu talepleri kabul ederken dijital ortamdan yapılan başvuru anında reddediliyor. Fakat bir banka şubesinden geciken kart borcunuzu erteleme talebi yaparsanız bu durum tamamen bankanın mevzuatına ve inisiyatifine kalmış bir durumdur. Onay verebilir yada onay vermekten kaçınır.

Kısaca derleyecek olursak; kredi kartı borcu ertelemenin faiz oranı tüketici kredisi faizlerinin çok üstünde seyir ediyor. Bunun için tüketici kredilerini incelemek olumlu olabilir. Fakat yine de erteleme talebi yapmak istiyorsanız bir ve üç aya kadar kart borcu erteleme söz konusu oluyor. Bu erteleme için de peşin faiz komisyonunu ilk ekstre ile ödemiş oluyorsunuz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma