Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
240 0

Teminatlı ihtiyaç kredisi çekmek için gereken evraklar, uygulanması gereken prosedürler ve ihtiyacınız olan kredi puanı hakkında detayları açıklamayı tercih ettik. İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenleri ele aldık ve söylediklerimiz doğrultusunda istediğiniz miktarı almayı daha kolay hedefleyebilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekmek

Tüketicilerin bankalardan kredi alamadıkları durumlarda, mülkiyetlerini ipotek ettirerek bankaya teminat olarak gösterdikleri zaman ihtiyaç kredisi alabilmektedir. İhtiyaç kredisi veren bankalar ve bu bankaların ihtiyaç kredisi sunarken koşulları hakkında bilgi verdik.

Acil ihtiyacınızı karşılamak için bankalardan kredi başvurusunda bulundunuz. Ancak kredi notunuz düşük veya gelir belgeniz yok ve o yüzden bankalardan başvurularınızdan ret cevabı aldınız. Bunun için yapmanız gereken iki yok vardır. Birincisi, çekeceğiniz kredi tutarına göre bir mülkiyetinizi ipotek ettirerek kredi almaktır. İkicisi ise kredi notu yüksek bir kefili bankaya sunarak kredi alabilirsiniz. Yani bankaya teminat göstermeniz durumunda kredi kullanabilirsiniz. Elbette bankalar verdiği kredisinin geri ödemesi için sizden garanti isteyeceklerdir.

Okunmalı : İpotekli Aracın Satışı nasıl olur?

İpotekle Kredi Veren Bankalar Hakkında

İpotekle kredi veren bankalar vardır. Ancak ipotekle kredi tutarınız şu şekilde hesaplanmaktadır. İpotek ettireceğiniz ev, araba veya arsa gibi mülkiyetlerinizin ekspertiz değerinde kredi alabilirsiniz. Örneğin acil ihtiyacınız var bankaya başvuruda bulundunuz. Ancak banka kredi notunuz veya gelir belgeniz olmadığından dolayı kredinize ret cevabı verdi. O zamanda evinizi ipotek ettirerek bankaya teminat olarak gösterdiğiniz. Banka tarafından gönderilen ekspertiz evinizin değerine 300.000 TL değer biçti. Bankaya sunulan ev ekspertiz değeri sonrası, bankalar genellikle ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi kullandırmakta oldukları için size vereceği kredi tutarı 225.000 TL tutarında olacaktır. Ancak ipotek ettireceğiniz mülkiyetin farklı olması bankaların ekspertiz değerine verdiği yüzdelik oranı da değişmektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Akbank: Akbank vereceği ipotekli ihtiyaç kredisinde gelir durumuna bakmaktadır. Evdeki yaşayan tüm kişilerin gelir tutarları toplanır ve yarısı kredi taksit tutarı olarak belirlenir. Ona göre de bir kredi tutarı belirledikten sonra ödeme planı da çıkarılmaktadır.

Ziraat bankası ve Vakıfbank: devlet bankaları da ipotekli kredi kullandırmaimkanı sağlamakta olan bankalar arasındadırlar. Mülkiyetlerinizi ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz ancak ödeyemediğiniz durumda mülkiyetlerinize el konulacağını unutmayınız. O yüzden vade sayısını ödeyebileceğiniz tutarda hesaplamanız gerek.

Garanti Bankası: Garanti Bankasından ipotekli kredi çekmek mümkündür. İpotek ile vereceği krediyi ise ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi tutarı belirlemektedir. Ayrıca alacağınız kredi de 36 aya kadar vade imkanı sağlayarak, %1,34 faiz oranı ile kullanabileceksiniz.

İş bankası: ipotekli hazır kredi kampanyasıyla teminat gösterilerek kredi imkanı sağlayan bankalardan bir tanesidir. Çok esnek vade sayısıyla kredi imkanı sağlayan İş Bankası, kredi faiz oranı ortalama %2,40 olarak belirlemiştir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma