Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Zarar Etmeden Kullanma Yöntemleri Nelerdir?

Kredi Kartı Zarar Etmeden Kullanma Yöntemleri Nelerdir?

Aydin Duran Aydin Duran -
203 0

Alışveriş tutkunlarını, işletmecileri, aile reislerini ve sorumlulukları fazla olan kişileri mutlu edecek kredi kartı ile zarar etmeden kullanma yöntemleri haberini paylaşıyoruz. Günümüzde tüm kartların eksileri ve artıları var, fakat doğru kullanılmadığı zamanlarda eksiler artıların tamamını götürebilir. Beklentinizi karşılayacak ve sizi avantaja geçiren kredi kartı seçimini iyi yapmanız gerekir.

Kredi Kartı Zarar Etmeden Nasıl Kullanılabilir

Kredi kartı milyonlarca kişi tarafından kullanılan ve artık gündelik alışverişlerde de olmazsa olmaz olarak nitelendirilen bankacılık hizmetlerinden birisidir. Birçok avantajı bulunmasına karşılık bizlere güvenlik sağlaması ve nakit taşıma konusunda bir zorunluluğu ortadan kaldırması ile birlikte, alışverişlerimizde adeta kredi kartlarına bağımlı hale gelmiş durumdayız.

Kredi kartı kullanımı, kesinlikle doğru bir şekilde yapılmalıdır. Eğer kontrolsüz bir şekilde harcama yapılırsa, borçların ödenemeyecek duruma gelmesi, ödenmeyen borçların da bankalar ile sorunları beraberinde getirmesi kaçınılmaz olacaktır.

Kredi kartı kullanımı konusunda her ne kadar uyarılar yapılsa da kişilerin sanki yaptıkları harcamaları hiçbir zaman ödemeyeceklerini düşünmelerinden dolayı hesap kesim tarihinden itibaren birçok vatandaşımız zor durumlar ile karşılaşmaktadır. Hem harcamaların kontrol altına alınması hem de kredi kartları ile birlikte zarar elde etmemek için dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

kredi kartı

Kredi Kartı ndan Zarar Etmemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Öncelikle kredi kartı bir harcama aracı değildir ve yalnızca ödeme aracı olarak kullanılmalıdır. Nasıl ki nakit tutarlarınızı harcarken iki kez düşünüyorsanız, kredi kartı ile yapılacak harcamalarda da düşünceli davranmalısınız.
  • Kredi kartlarını yerinde ve doğru bir şekilde kullandığınızda, hesap kesim tarihinde ödeyemeyeceğiniz tutarlar karşınıza çıkmayacaktır. Bundan dolayı da borcunuzu zamanında ödeyecek ve geciken borcunuzdan dolayı bankaya faiz ödemek zorunda kalmayacaksınız.
  • Nakit ihtiyacınız olduğunda hemen kredi kartından avans çekme yoluna gitmemelisiniz. Çünkü, nakit avans alındığı zaman, bir sonraki hesap kesim tarihine kadar belirli faiz oranları ile sizlere hizmet sunulacaktır. Örnek verecek olursak; 500 TL olarak çektiğiniz bir nakit avans işlemi için, sunulan faizler ve vergiler dahilinde, 520 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekebilecektir. Bu da her ay yapılan bir davranış olduğunda yılda 240 TL’lik bir zararın ortaya çıkmasına neden olacaktır.

  • Zaman zaman taksitli alışverişlerde farklı fiyatlar ile hizmet sunulacaktır. Eğer peşin ve taksitli fiyat arasında çok fark varsa, bu durumda tek çekim yaparak, toplam borcu taksitlendirme yoluna gidebilirsiniz. Birçok banka, ödemede sorun yaşayan kişilere yardımcı olmak için, faizsiz olarak taksitlendirme hizmeti sunmaktadır.
  • Nasıl olsa öderim düşüncesi ile hareket edip hem harcamalarınızı düşünmez hem de sürekli limit arttırırsanız, asgari tutarı bile ödeyemeyecek duruma gelebilirsiniz. Ödenmeyen her tutar için dönem borcu dikkate alınmayacak ve toplam borcunuz için günlük gecikme faizi uygulanacaktır. Bu da yüksek tutarlı kredi kartları için çok ciddi rakamların geri ödenmesini beraberinde getirecektir.

Kredi kartı kullanımı konusunda yukarıdaki yöntemler sizler için fayda sağlayacaktır. Bunlara ek olarak hem doğru bir kullanım sağlamak hem de zarar elde etmek istemeyen kişilerin, kesinlikle maaşları doğrultusunda bir limit belirlemeleri gerektiğini belirtmeliyiz. Eğer bu şekilde kullanım sağlarsanız, zaman zaman size bankalar tarafından sunulan puanlardan, ekstra taksitlerden ve özel indirim kuponlarından da faydalanabilirsiniz. Çünkü, bankalar borcunu zamanında ödeyen müşterilerine birçok ayrıcalık sunmaktadır.

Kredi kartından zarar etmeden kullanma yöntemleri sayesinde aklınızdaki bir çok soru işareti silinecek, daha düzenli ve özenli şekilde kullanım yapacaksınız.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma