Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Maaşın Kaç Katı Kredi Çıkar?

Maaşın Kaç Katı Kredi Çıkar?

Aydin Duran Aydin Duran -
243 0
Sıfır Faizle Kredi Veren Bankalar

Emekliye ve çalışana maaşının katları kadar kredi çıkıyor. Fakat belirli oranlar var ve bunlar BDDK tarafından düzenlenmektedir. Maaşımın kaç katı kadar kredi çekebilirim diyorsanız hemen hesaplama yapabilirsiniz. Fakat son düzenlemelere göre 25.000 TL’den daha fazla bireysel kredi kullanımı yapılmamaktadır. Asgari ücretli çalışan maaşının 10 katından daha fazlasını kredi olarak kullanabilir.

Maaşın Kaç Katı Kredi Verilir?

Gelire göre kredi tutarı belirlenirken, tüketicinin maaşının %60’ı bir taksit olarak hesaplanır ve tüketicinin vade sayısıyla bu rakam çarptırılır.  Maaşın kaç katı kredi verilir diye sorulan tüm sorular, aslında yanlış sorulmaktadır. Aylık gelirin katı değil, maaşın yüzdeliği alınır. Ayrıca tüketiciye kredi imkanı sunulurken tek etken maaş olmamaktadır. Bunun yanında tüketicinin kredi notu da bakılır. Bu yazımızda bu konuda detaylı bilgi sunduk. Maaşın kaç katına kredi verilir değilde aylık gelirinizin %60‘ına taksitlendirme yapılır demek daha mantıklı, maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorunun detaylarını sizlere anlatalım.

Bankalara başvurulan kredilerde bankalar ilk yaptıkları iş, başvuran kişinin kredi notu etkili bakmaktır. Eğer kredi notu yüksek olan yani geçmiş borçlarına sadık olan birinin bankalara güven vermişse, bu kişiye kredi verilir. Ancak geçmiş finansal performansı düşük yani borçlarına sadık değil ve güvensiz bir müşteri ise de banka kredi vermek istemez. Bunun yanında bankalar sadece kredi notuna değil, müşterinin gelir durumuna göre de kredi imkanı sağlamaktadır. Maaşa göre kredi limiti belirlenmektedir.

Kredi Alırken Bankalar Neye Göre Kredi Miktarını Belirliyor?

Bankalar kredi verdikleri zaman, aylık taksit tutarının maaşın %60’ inin altında olması gerektiğini ön görürler. Bunun nedeni ise tüketicinin ödeyebileceği bir aylık gelir olması ve kredi taksitlerini güvence altına almasından dolayıdır. Kredi taksiti maaşın yüzde kaçı? Yani müşterilerin aylık ödeyebilecekleri tutara göre kredi limitleri hesaplanır ve kredi tutarı belirlenir. Banka aylık kredi tutarının maaşının %60’ından fazla ise kredi vermezler.

Yalnızca Kişinin Gelirine / Maaşına Göre Mi Değerlendirme Yapar?

Bankalar kredi imkanı sağlarken ödeme planı değerlendirmesi yapmaktadır. Ödeme planın değerlendirilmesinde maaşın etkisinin büyük payı vardır. Peki, sadece kredi limitinin belirlenmesinde maaş mı baz alınıyor? Tabi ki, hayır! Maaşla elbette büyük bir etken ancak bunun yanında ev, arsa ve araba gibi mülkiyetlerinde var olması çok düşündürücü bir değerlendirme olacaktır. Hatta kredi limitinin artmasına da katkı sağlayabilmektedir.

Çekebileceğiniz Maksimum Kredi Miktarı Önceden Öğrenilebilir mi?

Kredi çekmeden önce maaşınıza göre kredi tutarını sizde az çok öğrenebilirsiniz ya da maaşa göre kredi hesaplanabilir. Nasıl mı?  Öncelikle maaşınızın %60’ını hesaplayınız. Aylık ödeyeceğiniz vade tutarınızla (maaşınızın %60 olur) vade sayınızı çarpın, böylece karşınıza çıkacak olan tutar bankadan çekebileceğiniz tutarla hemen hemen eş değer olacaktır. Yani bankaya gitmeden maaşınıza göre kredi çekebileceğiniz tutarı siz de hesaplayabilirsiniz. Örneğin, maaşınız 3.000 TL olarak baz alalım. Maaşınızın %60’ı sizin bir aylık vade tutarınız olacaktır. Bu da 1.800 TL yapmaktadır. Eğer 12 aylık vade sayınız varsa 12*1.800= 21,600 TL, Eğer 24 ay vade ile kredi alacaksanız 24*1800= 43,200 ve aylık vadeniz eğer 36 ay ise de 36*1800= 64,800 olarak alacağınız tahmini kredinizi hesaplayabilirsiniz. Belirttiğimiz örneklerde maaşın katlarına göre kredi hesaplama sistemini size gösterdik, bankaya gitmeden ne kadar kredi çıkar bunu öğrenebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma