Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır ve Geri Ödeme

Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır ve Geri Ödeme

Aydin Duran Aydin Duran -
151 0

Öğrencilere destek amaçlı bir çok kredi türü ortaya çıkıyor. Ayrıca bunun yanı sıra burslar mevcut, fakat kredilerin geri ödemeli olduğunu unutmamak gerekiyor. Öğrenim kredisi nasıl kullanılır ve geri ödemesi ne şartlar altında yapılır? Merak edilen en büyük muamma budur ve öğrencilerin çektiği kredilerin geri ödemesinde kolaylıklar mevcuttur.

Öğrenim Kredisi Ne Demektir?

Öğrenim kredisi devletin üniversite öğrencilerine sağlamış olduğu yardımlardır. Üniversite hayatı boyunca aylık olarak ödeme yapılmaktadır. Ödenecek tutar her yıl değişiklik göstermekte ve ocak ayında alınan paraya zam gelmektedir. Ancak öğrenim kredisi burs ile karıştırılmamalıdır. Çünkü bu kredi geri ödemelidir, bursta ise geri ödeme söz konusu değildir. Öğrenim kredisinin amacı okul hayatları boyunca öğrencileri maddi açıdan refahta tutmaktır.

Bazı öğrenciler maddi imkânsızlıklar nedeni ile okuyamadığından dolayı bir nebze olsun bunun önüne geçmek istenmektedir. Genel olarak öğrenim kredisine başvuran her öğrenciye olumlu cevap gelmektedir. Bu nedenle ülkemizde krediyi kullanan insan sayısı oldukça fazladır. Krediye başvuru için Kredi Yurtlar Kurumu’nun internet sitesini takip etmek gerekmektedir. Başvurular o adres üzerinden kabul edilmektedir. Başvuruların ardından kredi almaya hak kazanan öğrenciler de aynı internet adresi üzerinden ilan edilmektedir.

Öğrenim Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencilerine okul hayatları boyunca kredisi ödemesi yapılmaktadır. Dördüncü yılın sonundan itibaren kredi ödemesi kesilmektedir. Geri ödeme için öğrenciye iki yıl gibi bir süre tanınmaktadır. İki yıl içerisinde herhangi bir ödeme yapmak şart koşulmamıştır. Ancak iki yılın ardından kredinin geri ödeme taksitleri borçlu kişiye yazılmaya başlar.

Faizli tutar üzerinden ödeme yapılmaktadır. Bu faiz tutarının beyaz eşya faizi ile aynı olacağı söylenmektedir. Yani öğrenim kredisi borcu hesap edilirken Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksi üzerinde görülen artışlar kredi tutarına dâhil edilmektedir.  Diğer kredi borçlarında olduğu gibi ödeyemeyenler için öğrenim kredisini yapılandırma seçeneği de bulunmaktadır.

Ödenmeyen öğrenim kredisi ise tarafınıza yasal yaptırımlar olarak geri dönebilir. Öğrenim kredileri burs değildir bunu iyi anlamak gerekir, öz tarifi düşük faizli kredi veya esnek uzun vadeli geri ödemeli kredi olarak değerlendirmek daha mantıklı olur.

Kimler Örenim Kredisinden Yararlanabilir?

Öğrenim kredisi alabilmek için öncelikle dört yıllık bir bölümde okuyor olmak gerekmektedir. Bunun haricinde yüksek lisans öğrencilerine de devlet kredi olanağı sağlamaktadır. İki yıllık üniversite mezunu olup da dikey geçiş sınavı ile dört yıllık öğrenime geçen öğrenciler de öğrenim kredisinden yararlanma şansına sahiptirler.

Kredi için birinci öğretim ya da ikinci öğretim fark etmemektedir. Devlet iki öğretim türüne de öğrenim kredisi vermektedir. Bunun yanı sıra şehit, gazi, yetim çocuklarına da devlet yardım etmeyi ihmal etmemektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma