Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Bankalardan Satılık Araçlar Neden Daha Ucuz

Bankalardan Satılık Araçlar Neden Daha Ucuz

Aydin Duran Aydin Duran -
189 0

Bankalar kişilere sağladıkları taşıt kredilerini araçların üzerine konulan ipotekler ile destekler ve kendilerini verdikleri paranın geri dönüşü için bir bakıma sağlama alırlar. Burada konulan ipotek aracı alan kişinin satışa konu etmesini engellediği gibi borç bitene kadar araç bir anlamda bankanın olmuş oluyor. Bu aşamada borcunu ödemeyen kişiler için araçları satışa konu eden banka da vermiş olduğu taşıt kredisinin borcunu aracı tahsil ederek yapmaya çalışır. Bu nedenle Bankalardan satılık araçlar her daim normal piyasa şartlarının çok daha altında gerçekleştirilir.

Neden Bankadan Satılık Araç Alınmalı

Bankaların kredi ürünleri arasında yer alan Taşıt Kredileri bankanın ortağı konumundaki markalardan çok daha cazip faiz şartları eşliğinde alınabiliyor.  Örneğin bir Yapı Kredi Bankası Ford araçlarının satışlarında en uygun şartları sağlarken bir diğer Banka Akbank Toyota marka araçların satışı için çok cazip teklifler ve faiz şartları sunuyor. Bunun nedeni bankaların kendi markalarını satışının yapılmasıdır ve bu markanın satışının cazip haline getirilmesidir. Ancak bu gibi durumlar her banka için geçerli değil. Nitekim kendi markası olan bankalar bu adımı atarken diğerleri de başka markalar ile anlaşma yapma yoluna gider. Tüketici talep ettiği aracı almak için bankanın finansman desteğini talep ederse burada bazı hususları taşımak kaydıyla banka kişiye krediyi sağlar, taşıt kredisinin geri ödemesi devam edene kadar aracın kasko ve sigorta işlemlerinin yine bankadan yapılmasını ister ve bununla da kalmaz satın alınan aracın üzerine ipotek koyma yoluna gider.

Bankadan Satılık Araçlar Listesi

Taşıt kredisi ile alınan araçların ruhsatları üzerinde de yazılı olarak belirtilen ipoteğin kaldırılması ancak aracın tüm kredi borçlarının kapatılması ile olur. Kapatılan kredi sonrası noter tastikli olarak banka yada finans kuruluşu size bir belge verir bu belge ile aracın ipoteğini kaldırırsınız. Fakat borcunu ödemekten imtina etmeniz halinde banka bu aracı mecburen geri alır ve kredi borcunun ifası için aracı satılığa çıkarır. Bankalardan satılık araçlar kendi internet siteleri üzerinden ihale yöntemi ile yapılanları bulunurken bazıları da icra yoluyla satışa konu ediyor. Örneğin Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank kendi siteleri üzerinden düzenledikleri protokoller eşliğinde ihale yöntemini kullanmayı tercih ediyor. Fakat bir TEB İcra müdürlükleri aracılığıyla araçları satışa konu ederken bu araçlar da yine ihaleye tabi tutuluyor. Bu aşamada tüketicinin aradığı nokta bankalardan satılık araçlar ve icradan satılık araçlar listesi oluyor.

Bakış açınızın hangi konumda olduğunu birer canlı birey olarak bilemeyiz. Ancak icra ve bankadan uygun şartlarda araç alınması ve bu araçların satılarak para kazanılması nedeniyle ayrıca bir sektör haline geldiğini belirtmek gerekiyor. Bu işlemi daha çok ticari kuruluşlar ve kişiler yapma yoluna gitse de tüketici konumundaki gerçek araç binicileri bu konuya biraz uzak durmayı tercih ediyor. Fakat araç alımında alternatif olarak değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma