Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Para Yardımı Yapan Kuruluşlar (Nereden Para Yardımı Alırım)

Para Yardımı Yapan Kuruluşlar (Nereden Para Yardımı Alırım)

Aydin Duran Aydin Duran -
166 0

Para Yardımı yapan kuruluşlar resmi kurumlar olmak üzere dernekler, vakıflar ve belediyeler. Buralara yapacağınız başvurular neticesinde gerekli görüldüğünde nakdi yardım olmak üzere giyim ve yiyecek gibi yardımlar ile burs yardımları söz konusu oluyor. Nakdi yardıma yapacağınız başvurular da para yardımı yapan kuruluşların kendi bünyesinde değerlendiriliyor ve gerekli kriterlerin oluşması halinde de kişiye yardım yapılıyor.

Kaymakamlık ve Valiliklerin Yaptığı Yardımlar

Türkiye’de parasal yardımı yapan devlet kurumunun başında Aile ve Sosyal Politikalara bağlı olarak faaliyet gösteren vakıflar geliyor. Geçtiğimiz dönemde direk başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren vakıflar başbakanlığın kapanması neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlandı. Burada adı edilen vakıf Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıdır. İllerde Valilik bünyesinde bulunan vakıf, ilçelerde ise Kaymakamlıklar çatısı altında faaliyet gösteriyor ve yardıma muhtaç kişilere belli şartların taşınıyor olması ile verilebiliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yaptıkları yardımları kategorisine göre verirken bu durumda başvurusu yapılan yardımın şartları oluşması gerekir. Öncelikli olarak muhtaçlık durumu oluşmalıdır. Bu durumun oluşabilmesi için de kişinin gelir seviyesinin muhtaçlık sınırı altında olmalıdır. Muhtaçlık Sınırı nedir, nasıl hesaplanıyor başlıklı yazımızda bu konuya ayrıntısı ile yer vermiştik.

Muhtaçlık Sınırı Yardım İçin Önemli

Halk dilinde fakirlik sınırı diye de tabir edilen muhtaçlık sınırı altında geliri olan, hane halkından kimsenin SGK kaydı bulunmayan, üzerine yüklü miktarlarda ev, araba gibi taşınır ve taşınmaz malı olmayan kimseler ihtiyaçlarını karşılamak adına vakıflara başvurması mantıklı adım. Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası da vakıflarca verilen nakdi yardımlara örnek gösterilebilir.

Belediyelerin Yaptığı Yardımlar

Vakıflar dışında ayrıca Belediyeler tarafından da nakdi yardımlar yapılabiliyor. Özellikle Üniversite kayıtlarının başladığı dönemlerde belediyeler burs adı altında yardım da yapabiliyor. Belediye Para yardımı Belediye bünyesinde oluşturulan bürolarca başvuruların alınmasına müteakip gerekli incelemelerin ardından heyete sevk ediliyor. Burada bazı belediyeler bu işlem için bir heyet görevlendirirken, bazı belediyeler de encümene havale ediyor ve Belediye Encümen Meclisinde görüşülüyor. Bu durumun Kaymakamlıklardaki karşılığı ise mütevelli heyeti olarak geçiyor. Buradan yardım yapılmasına dair onay çıkması halinde başvuru sahibine yardım konusu itibariyle ediliyor.

Dernek ve Vakıf Yardımları

Türkiye’de yardımların ana kaynağı devlet tarafından bu kurumlarca yapılırken aynı zamanda hizmet veren bir çok dernek, vakıf gibi kuruluşlarda kendi bünyelerinde yaptıkları yardımlar ile ön plana çıkıyor. Zengin kuruluşları arkasına alarak özellikle burs yardımları ön planda. Bulunulan il ve ilçeye göre farklı yardım kuruluşları mevcut.

Ülkenin önde gelen iş adamlarının ve sanatçılarının yaptığı yardımlar medyaya gündem teşkil edebiliyor. Bu anlamda ön plana çıkan Koç ailesi, Sabancı Ailesi, Murat Ülker, Ferit Şahenk, isimlerin yanında ünlü sanatçılarda bulunuyor.

Nakdi olarak yardıma ihtiyacınız bulunuyorsa ve maddi olarak üzerinizde mal varlığı olmasına rağmen bunu kullanamadığınızdan para ihtiyacınız bulunuyorsa bunun için yine İlgili kurumlara başvurabilirsiniz. Burada önemli olan heyetlerin verdiği kararlar oluyor.

Yolda Kalanlara Otobüs Bileti

Yardıma başvuruda ikametin bulunduğu bölge olması şart. Fakat bazı illere yolculuk ederken, nakit problemi yaşayan, parasını çaldıran insanlarda mağdur edilebiliyor. Bu tür kişiler de il Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabiliyor. Bu kişilere vakıflar nakdi yardım yapmasa dahi gideceği yere ulaşmasını sağlayacak otobüs biletleri de tahsis ediliyor. Bu anlamda otobüs firmaları ile iletişim halinde olan vakıflar her türlü oluşabilecekler hakkında gerekli tecrübeye sahip. Bunun örnekleri sürekli yaşandığından gerekli tedbirler alınmış durumda. Özellikle Antalya gibi bölgelere iş bulma amaçlı gelerek, parasız kalan kişilerin varlığı bilinenler arasında.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma