Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. TEB EFT Ücreti, Saatleri ve EFT Yapmak İçin Gerekenler

TEB EFT Ücreti, Saatleri ve EFT Yapmak İçin Gerekenler

Aydin Duran Aydin Duran -
197 0

İnsanlar ve kurumlar, ticari yaşantıları boyunca birçok farklı sektörlerde kişi ve kurumlarla alacak-borç ilişkisine girebilirler. Bu yüzden her zaman bir nakit dolanımı söz konusu olacaktır. Dolaşımdaki bu nakit miktarının çok olması, devletin ve merkez bankasının işine gelmez. Merkez bankası bu paranın elektronik ortamdaki piyasalarda dönmesini ister. Bu sayede paranın kontrolü sağlanacak, elde edilen verilerle de doğru ekonomi politikaları yapılacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında, bankalar hem parayı elektronik ortama aktarabilmek, hem de insanların daha güvenilir bir transfer için kendilerinden faydalanmaları için EFT işlemini ortaya çıkartmışlardır. Böylece artık insanlar ve kurumlar daha net şekilde, herhangi bir hata payı olmadan piyasalarda işlem yapacaklardır. TEB de insanların ve kurumların bu ihtiyacına karşılıksız kalmamış, oluşturduğu elektronik sistem dahilinde fon ve para transferlerine imkan sağlamıştır. EFT işlemi TEB üzerinden uygulanırken, insanların ve kurumların dikkat etmesi gereken TEB EFT işleminin gerçekleştirilmesi için oluşturulan zaman aralığıdır. Bu zaman aralığı 09.00 ile 17.15 arasındadır. Her ne kadar ilk bakışta bir fark görülmese de; ‘Geç EFT’ dediğimiz saat 16.00’dan sonra yapacağınız her işlem, size ekstra bir EFT ücreti daha ödemenizi gerektirecektir.

EFT işlemi için gerekli bilgiler nelerdir?

TEB EFT için öncelikle bir hesabınızın olmasını isteyecektir. Hesabınızın olmaması, sizin daha çok işlem ücreti olmanız sebep olacaktır. Bunun dışında bilmeniz gereken, öncelikle EFT yapacağınız alıcının adı ve soyadı olacaktır. Bu bilgiler tek başına yetmeyecek; alıcı kişinin şube kodu ve hesap numarası da gerekli olacaktır. Eğer alıcının IBAN’ı sizde varsa, EFT işlemi yaparken diğer bilgilere ihtiyaç duyulmayacaktır.

TEB’de EFT işlemleri hangi yollardan gerçekleştirilir?

TEB EFT işlemlerinin gerçekleştirilmesi için müşterilerine birden çok gidiş yolu sunmuştur. Bu sayede müşteriler kendilerine en uygun olan yolu seçip, EFT işlemini gerçekleştirecektir. Burada unutulmaması gereken konu, EFT işleminde seçtiğiniz yolun; size geri dönüşünde masrafının daha farklı fiyatlandırma dahilinde olacağıdır. Örneğin; internet bankacılığı kullanılarak yapılan EFT işlemi 5 TL olarak ücretlendirilmiş iken, telefon şubesini kullanarak yapacağınız EFT işlemi 10 TL düzeyinde olacaktır.

TEB Bankasının EFT saatleri, ücretleri ve diğer işleyişinde zaman içerisinde bir değişiklik yaşanabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma