Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Vekaletname İptal (Azilname) Ücreti Ne Kadar?

Vekaletname İptal (Azilname) Ücreti Ne Kadar?

Aydin Duran Aydin Duran -
2244 0

Kişiler ihtiyaç duyduğu anda çıkarmış oldukları vekaletnameleri yine ihtiyaçlarına binaen iptal edebiliyorlar. İptal işlemi için yapılan uygulamaya azilname deniyor. Bu azilnamenin çıkarılabilmesi için vekaleti veren ve alan kişi arasında noterden gönderilen bir işlem söz konusu. Genel olarak düşünüldüğünde ise sadece avukatlara verilen vekalet ve zaman içerisinde bunun iptalidir. Kişinin ise vermiş olduğu vekalet iptal için ne kadar ücret ödeyeceği merak konusu.

Azilname Ücreti Ne Kadar?

Güncel olarak vermiş olduğunuz vekaletin iptali için çıkarmanız gereken azilname ücreti 250 ile 300 Lira arasında değişkenlik gösterir. Bu ücretin net olmamasının nedeni vekil konumundakinin e-tebligatının olup olmadığı, özel veya genel vekaletname çeşidinin hangisinin olduğudur. Yani bu hususlar sizin ödeyeceğiniz tutara doğrudan etki eder. Azilname için birden fazla avukata tebligat gönderilmesi gerekebilir. Burada birden fazla kişiye tebligat gönderileceğinden sizin de doğal olarak ödeyeceğiniz ücret tutarı artış gösterecektir. Sizlere vekaletname nasıl iptal edilir açıklamıştık. Bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Vekalet İptali İçin İstenilenler

azilname
Vekalet İptali Azilname

Vermiş olduğunuz vekaleti iptal ettirmenizin birden çok sebebi olabilir. Bu durum tamamen size kalmış. Ancak iptal ettirmeniz sizin elbette bir bedel ödemenize neden. Nasıl noter aracılığıyla kişiye vekalet vermişseniz, yine noter aracılığıyla bu vekaletin iptalini yaptırmalısınız. İptal için alınan azilname vekile gönderilir ve iptal edildiği tebligat ile yapılır. Bu işlem için ise notere harç yatırmanız gerekiyor. Vekalet iptal harç miktarı ise her yıl değişen tutarlara neden oluyor. Vekaletinizin iptalini sağlamak için noter sizden kimliğinizi, 2 adet fotoğrafınızı, önceden düzenlenen vekaletname örneğini, vekalet verilen kişinin adı soyadı gibi bilgi ve belgeleri ister.

Okunmalı : Vekaletle Kredi

Noter Ücretleri Güncellendi

Geçtiğimiz yıl 134,33 TL olan vekalet iptal ücreti yeni yıla girmemiz ile birlikte güncellendi. Noter ücretleri her yıl yeniden belirlenerek Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giriyor. 2021 yılı Noter ücretleri de 10 Mart tarihinde yayımlandı.  Notere vekalet ücreti kadar gene vekalet ücreti de farklılık gözetiyor. Vekalet ücreti 192 lira iken genel vekalet ücreti 550 lira ile 1990 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Bunun yanında noter ihtarname ücreti ise 155 ile 1000 lira arasında değişiklik gösteriyor.

Vekaleti veren kişinin iptal ettirebileceği bu işlem için kişinin vefatı sonrası yasal temsilcileri tarafından da yapılabilir. Ancak başka birinin adına bir azilname çıkarmanız mümkün değildir. Bu aşamada vekalet iptali için vekaleti veren başvurması gerekir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma