Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. icralık Araçlar
 4. »
 5. Ziraat Bankası İkinci El Araç Satışları Bankadan Nasıl Araba Alınır?

Ziraat Bankası İkinci El Araç Satışları Bankadan Nasıl Araba Alınır?

Aydin Duran Aydin Duran -
473 2

Toplumda özellikle genç neslin otomobil sahibi olma hayali vardır. Fakat maddi yetersizlikler nedeniyle sahip olunamayan otomobillerin aynı zamanda fiyatlarının da yüksek olması ayrı bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ister ticari işletmelerin isterse hususi olarak kullanmak isteyen araç sahibi olma çabasındaki kişiler ucuz araba alma yoluna başvururlar. Ucuz taşıt almanın yolu ise bir çok kişide efsanedir fakat  icralık araç alımı fiyat olarak en uygun alım yoludur. Bu anlamda en uygun fiyatla araba alabileceğiniz hacizli araç satışını Ziraat Bankası İkinci El Araç Satışları ile yapabiliyor.

İnternet sitelerinin ve kullanıcılarının en büyük kabuslarından birisi kötü sayfalar, linkler ve bunların eşliğinde dolandırılma korkusu. Bu nedenle bu tarzda duyabileceğiniz her haber sizin için kötü  olarak nitelendirilebilir. Bizler hiç bir şekilde size araç satışı vaadinde bulunmuyoruz, aracılık etmiyoruz. Satılan bu araçlar için bir gelir sahibi değiliz.  Fakat TuranAy.com.tr olarak sizlere gerçekte var olan, satışlarının yapılabildiği ve dışarıda ki fiyatlarına oranla daha uygun fiyatlardan alabileceğiniz Ziraat Bankası İkinci El Araç Satışları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Ziraat’ten Satılık Araçları Nasıl Görürüm?

Öncelikle Ziraat Bankasının bünyesinde kullanılan taşıt kredilerine istinaden ruhsatlarına ipotek konulan ve bu taşıt kredilerinin borçlarının ödenememesinden dolayı el konulan araçlar bulunuyor. Bu araçlar zaman içerisinde banka içerisinde değerlendirilerek dijital sayfalar üzerinden ilanlarla satışa çıkarılıyor. Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araç Satışları ile burada satılığa çıkarılan araçları inceleyebileceğiniz sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. Buradaki sayfadan satılığa çıkarılan bütün araçları görebilirken aynı zamanda filtreleme yaparak istediğiniz şartlarda araçların aramasını da yapabiliyorsunuz. Hatta hangi ilde, motoru, modeli ve özellikleri gibi hususları da filtreleyebiliyorsunuz. Ziraatten satılık araçlar ile ilgili ayrıntılı dokümana buradan ulaşabilirsiniz. İhale Şartnamesini ise buradan inceleyebilirsiniz. Aracın alımı öncesi teminat yatırımı ile araç için şartname imzalamanız gerekiyor. Bu şartname ile banka kendisini her türlü yasal şartlarda koruma altına almış. Altı sayfalık şartname de her ayrıntıya yer verilmiş ki, sonradan oluşabilecek hukuki zeminlere dayanak hazırlanmış durumda. Alacak kişilerin mutlaka incelemesi gerekir. Yani banka bu şartları kabul etmeniz sonrasında sizi ihaleden men edebilir, ihaleyi kazanmış olsanız dahi satışı iptal edebilir.

İhaleye Katılım Süreci Nasıl Oluyor?

Satılığa çıkarılan araçlar belli başlı tek olduğu için farklı il ve farklı banka şubelerinden yapılabiliyor. Fakat internet üzerinden araç hakkında ayrıntılı bilgiye sahip oluyorsunuz. İlanı yapılan aracın ihalesine katılmak isteyenler öncelikle Bir Ziraat Bankası şubesine giderek ihale katılmak istediklerini belirtiyor ve hangi araç için katılacaklarsa bu aracın muhammen bedelinin yüzde 6 sı oranında teminat yatırıyor.

Başvuruda Neler İsteniyor?

Başvuruyu yapan kişinin Nüfus Cüzdanı yeterli olurken, tüzel kişilikler güncel Ticaret Sicil Tasdiknamesi, Tüzel kişiliği temsil edebileceğine dair belge ve noterde hazırlanan imza sirküleri ile Ziraat Bankası ikinci el araç satışları ihalesine katılabiliyor. İhaleye Nasıl Teklif Vereceğim?

Muhtemel almak istediğiniz taşıta başvuru ile teminat tutarını yatırılmasından sonra size gerekli kontroller sonrasında cep telefonunuza ya da isterseniz e-mail hesabınıza sisteme girebileceğiniz şifre gönderiliyor. Bu şifre ve kullanıcı adı ile birlikte sisteme girdikten sonra geçici şifrenin değiştirilmesi isteniyor. Buradan kendinize yeni bir şifre belirlemeniz gerekecek. Şifre yenilemesi sonrasında ise bilgi güncellemeleri yapmakla yükümlüsünüz. Bu noktadan sonra ihaleye katılacak olan kişi almak istediği ve teminatını yatırdığı aracı bu ekranda görebilecek ve bu araca teklif verebilecek. Kendisi dışında da verilen teklifleri anında görerek isterse fiyat artırımına gidebilecek. Verdiğiniz ve araç için verilen teklifler size SMS ve e-posta ile de gönderiliyor. Ayrıca gelen bilgi de araca ne zamana kadar teklif verebileceğinizi de görüyorsunuz. İhalenin bitimine son 30 dakika içinde bir teklif gelmesi halinde ihalenin süresi otomatikman 30 dakika daha uzuyor. İhale sonucu kazanıp kazanmadığınız yine size SMS ile ve e-posta ile bildiriliyor.

Sistemde araca biçilen değerin altında bir teklif yapmanız mümkün değil ve satılan araçlar bankaların KDV mükellefi olmadığı için ayrıca KDV’ye tabi tutulmuyorlar. Bunun için banka tarafından verilen ödeme dekontu fatura yerine de geçebiliyor.

Aracın noter masrafları alıcıya ait. Ayrıca aracın çalışmaması sonucu çekiciyle götürülmesi ve tamir gibi masraflarda alıcının yükümlülüğünde.

Ziraat Bankası İkinci El Araç Satışları
Ziraat Bankası İkinci El Araç Satışları

Teminatı Geri Alabilir miyim?

Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar için ihaleye girmeniz için yatırmış olduğunuz teminatınızı geri alabilmeniz için ihaleyi kaybetmiş olmanız gerekiyor. Ayrıca ihaleyi banka iptal ederse de alabiliyorsunuz. Fakat ihale size kalmasına rağmen aracın alım işini yapmazsanız yatırmış olduğunuz teminat bankaya irat olarak kabul ediliyor.

Ziraat Bankasının internet sitesinde yapacağınız talimat ile araca belirlemiş olduğunuz oranlar üzerinden otomatik talimat vererek ihale bedelini yükseltme de yapabiliyorsunuz. Fakat herkesin cep telefonundan bağlanabildiği için böyle bir imkan olsa da çok kullanılmayacak bir özellik.

Aracı Fiziken Görebilir miyim?

Aracı almadan yani teminatını yatırmadan önce görmeniz incelemeniz mümkün. Bunun için aracın bulunduğu ile giderek ilgili şube ile görüşmeniz ve banka görevlilerinden yardım almanız gerekiyor. Her araç için ilgili personelin bilgileri de araçların özelliklerini bölündüğü sayfadan görebiliyorsunuz. Telefonla da bilgi almanın mümkün hale getirilmiş. Ziraat Bankası Araç Satış Platformu ile birlikte bütün bilgilere buradan ulaşabilmeniz mümkün.

Uzun süredir icralık, hacizlik araçlar ve bankaların satışa çıkarmış olduğu her türlü taşıt hakkında ayrıntılı araştırma içerisindeyim. Nitekim bu konuda ayrıca yardım almak isteyen kişiler aşağıdaki yorumlar bölümüne istediği merak ettiği soruları yazabilir.

Bankadan Satılık Araçların Fiyatları Nasıl?

Makalenin hazırlandığı dönemde satılığa çıkarılan araçlardan sadece bir tanesi hakkında bilgi vermek istiyorum. 2011 model bir Renault Megane satışının muhammen bedeli 38.300 lira olarak belirlenmiş. Bu aracın ihalesine girmeniz için yatırmanız gereken tutar 2.298 Lira. İhalede minimum artış ise 500 Lira olarak belirlenmiş. Araca ait aşağıda gösterdiğim gibi ekspertiz raporu da bulunuyor. Piyasa da bu aracın fiyatları 65 bin lira civarlarında iken ihaleye girseniz ve fiyat yükseltmiş olsanız dahi bu fiyatın çok çok altında araç sahibi olmuş olacaksınız.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. Mahmut - -

  hayırlısı olsun herşeyin

 2. Aziz muslu - -

  Araçlar için her bilgi var. Ekspertiz raporunu da vermişler. Uygu fiyata ziraat bankasından satılık ikinci el araç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma