Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Nasıl Açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Nasıl Açılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
12 0

Kapatılan kredi kartı tekrar nasıl açılabilir sorusuna yanıt arıyor olabilirsiniz. Bu anlamda banka yasaklısı olmadığınız sürece bankanıza başvurmanız halinde eski numaradan olmasa da yeni bir kredi kartı size tahsis edilmektedir.

Onlarca başvuru yolu ile sahip olabildiğimiz kredi kartlarının kullanıma kapatılması, iptal ettirilmesi tüketiciler açısından oldukça zor bir husus. Bunun en büyük nedeni ise bankanın kart sayısının düşmesi ile birlikte gelirinin de düşmesi. Size tahsis ederken her türlü yolu deneyen reklam üstüne reklamlar yapan bankalar iptal ettirme talebi karşısında nedense kapalı dört duvar haline gelebiliyor. Fakat tüketiciyiz bizler. Ne zaman ihtiyacımız olacağını bilemeyiz. Bunun için kapatmış olduğumuz gibi açtırmak isteyebiliriz. Peki kapatılan kredi kartlarını kullanıma tekrar nasıl açılır bu sorumuza cevap bulalım.

Kapatılan Kredi Kartının Tekrar Kullanıma Açılması

Öncelikle teknik olarak kapattırdığınız kredi kartı tüm harcamalara da kapatılmıştır. Bu kartın bir numarası ve kullanım miadı bulunmaktadır. Kapatılan kredi kartlarının bankalara iadesi talep edilirken kullanıcılar bu talebe kulak asmaz. Kartını da imha etmekten sakınır ve saklama ihtiyacı duyar. Aslında sadece bir fiziki karttan ibarettir. Siz kartınızı ATM’ye denemek için kullansanız ATM kartınıza el koyar ve size geri iade etmez. Yani kartınız elinizde olsa dahi tamamen kapatılmıştır. Bu nedenle kapatılan kredi kartı tekrar kullanıma nasıl açılır diye sorarsanız cevabımız açılmaz. Talep ederseniz ve banka uygun görürse size yeni bir kredi kartı tahsisi yoluna gider.

Her bankanın bir kredi kartı markası bulunur. Bu kartlardan her birine başvuru imkanınız var. Fakat daha önce kullanmış olduğunuz bankanın kartını kullanmak isterseniz buna da engel bir husus yoktur. Eski kartınız için başvursanız dahi banka sizi yeni kart başvurusu olarak nitelendirir ve yeni bir müşteri tavrı takınır. Size gönderilen kartın kullanım miadı da daha uzun sürelidir. Bu süre dolumu ile banka size kullanmaya devam ederseniz yine yeni kart gönderecektir.

Kapatılan kredi kartınızı tekrar kullanama açtırmak için başvuru yolları internet bankacılığı, kullanıyorsanız mobil bankacılık başta olmak üzere banka şubeleri, telefon bankacılığı yada alanda çalışan kredi kartı pazarlayıcıları üzerinden yapabiliyorsunuz. Dilerseniz bankanızın internet adresinden de başvuru imkanı bulunuyor. Yani kart sahibi olmak istemeniz yeterli bunun için çok uğraşmanıza gerek yok.

Kredi Kartı Sözleşmesine Adresinizde İmzalayabilirsiniz

Dijital yollardan başvuru yapmanız halinde banka size kredi notunuza ve gelirinize göre belirlemiş bir kredi kartını adresinize kadar gönderiyor. Size gelen kredi kartı ise kuryeler yoluyla gönderiliyor. Bunun için kredi kartı hangi kuryeler tarafından getiriliyor başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Adresinize gelen kurye size kredi kartı teslimini yaparken bu kartın kullanımı için de iki adet kredi kart sözleşmesi getiriyor. Bu sözleşmelerden birinin her bir sayfası ve son sayfası imzalandıktan sonra yine aynı kuryeye teslimi söz konusu. Bu sözleşmenin bankaya ulaşmasının ardından da kartınız kullanıma açılıyor ve harcama yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Kaybolan Kartın Kullanıma Açılması

Sizlerin kapattırmanızdan ziyade kaybetmeniz yada çalınması durumlarında da kredi kartınız kullanıma kapatılmaktadır. Kapatılan kredi kartının yerine banka size yeni bir kart basımı yapar ve bu kartı yine kurye ile gönderir. Kaybolan kartınızı kapattırmak için aradığınız müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüşmede size yeni kart talebiniz olup olmadığı sorulur. Burada isterseniz banka size kart gönderecektir. Yok kartınızı kullanmak istemiyorsanız istemiyorum diyebilirsiniz. Ayrıca kart iptallerinde çıkarılan sorunlar nedeniyle kullanıcıların bir çoğu kartını kaybettiğinden bahisle bu şekilde kartını da kapattırabiliyorlar.

Borç Yüzünden Kapatılan Kredi Kartı Kullanıma Açılır mı?

Arkadaşlar borcunuz yüzünden kartınız iptal edilmişse ve yasal takip söz konusu ise bu kartınızın tekrar kullanıma açılması imkansız iken size yeni bir kart tahsis edilmesi de çok zor bir husus. Çünkü banka sizi artık riskli müşteriler arasında görür ve size bankacılık ürünleri tahsis etmekten kaçınır. Zira yasal olarak kredi yasaklısı konumuna geldiğiniz için hiç bir banka ayrıca kart vermek istemez. Bu yüzden adımlarınızı sonrasını düşünerek atmalısınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır