Kredi Kartı ile fatura ödeme komisyonları

Kredi Kartı ile fatura ödeme komisyonları

Kredi kartınız ile faturalarınızı kolayca ödeme imkanının sunulması, binlerce vatandaşımızın artık ödemelerini bu yöntemi tercih ederek yapmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de merak edilen Kredi Kartı ile fatura ödeme komisyonları hakkında bilgileri sizlere buradan sunmak istiyoruz.

Kredi kartı ile ödenebilen faturalar

  1. Elektrik faturaları
  2. Doğalgaz faturaları
  3. İnternet faturaları
  4. Telefon faturaları
  5. Su faturaları
  6. Üniversite ödemeleri
  7. Vergi ödemeleri

Bu belirttiğimiz faturalar dışında daha birçok fatura ödemesi yapılmaktadır. Bunun için kullanmakta olduğunuz bankanın mobil bankacılık hizmetlerinden veya internet bankacılığı hizmetleri üzerinden “Ödeme” menüsüne giriş yaparak daha net bilgi alabilirsiniz.

Fatura ödemelerinde bankalar ne kadar komisyon almaktadır?

Bu konuda bankaların aldıkları komisyon ücretler farklılık göstermektedir. Özellikle de bazı bankaların fatura ödemeleri üzerinden aldıkları ücretin 1 TL ile 5 TL arasında değişkenlik gösterdiğini belirtelim. Bazı bankalarda bunu oran üzerinden müşterilerine yansıtmaktadır. %1 ile %2 oranında komisyon alan bankalar bulunduğundan dolayı bu işlemleri yapmadan önce ödeme sırasında bankaların komisyon alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatı verin

Bankaların otomatik ödeme talimatlarında ise müşterilerinden herhangi bir şekilde ek ücret talep etmediğini belirtelim. Bunun içinde kredi kartınız ile fatura otomatik ödeme talimatı vererek hem işlem ücreti ödemek zorunda kalmazsınız, hem de faturalarınızın gününün geçmesi gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmazsınız. Hatta bankaların bu konuda müşterilerine sunduğu birçok avantajda bulunmaktadır. Otomatik ödeme talimatı vereceğiniz zaman bankalar sizleri kampanyalara dahil ederek buradan hediyeler kazanmanıza da imkan vermektedir.

Kredi kartının kullanıma başlaması ile işlem gören işletmeler harcama tutarı üzerinden komisyon alma yoluna gidiyordu. Bu durum tabi ki kart sahibinin alışveriş yapmasını da engelleyen hususlar arasında yer aldı. Bu noktadan sonra kart sahibinin yaygınlaşması sonrasında işletmeler daha çok kazanabilmek için sıfır komisyon dönemi başlattı. Bu dönemin baş mimarlarından birisi de elbette bankalar oldu. Bankalar kart sahibi sayısını artırabilmek için işletmelerden yapacakları harcamalar için komisyon kesmeme yolunu bulmuştu ki, zaman içerisinde tüketiciler de taksitlendirmeler ile çeşitli hizmetlere ulaştı.

Bugün kişiler nakit parası olmadıklarında dahi özellikle fatura ödemelerini kredi kartlarına otomatik ödeme vererek yada tek seferlik ödeme imkanları ile yapmaya devam ediyor.