Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Senet Ne Zaman Geçersiz Olur (Süresi)

Senet Ne Zaman Geçersiz Olur (Süresi)

Aydin Duran Aydin Duran -
4 0

Birçok ödeme işleminde insanlar senet kullandığı için senetlerin geçerlilik süresi, kullanım bilgileri ve şartları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Kurum ve kuruluşlardan satın alım işlemlerinde senede başvurulmaktadır. Bu durum senetlerin hayatımızda sıklıkla yer almasına neden oluyor. Senetler borcun yazılı olarak bildirildiği belgelerdir. Bu senetler belirli kurallar ve şartlar ile geçerliliğini sürdürür. Eğer birinden senet almışsanız ya da senet imzalamışsanız geçerlilik süresi gibi konularda bilgi sahibi olmanız önemli olacaktır. Senetlerin kanunlara göre işlenmemesi durumunda en geç 3 yıl içerisinde geçerliliğini yitireceğini unutmamalısınız. Senet geçerlilik süresi 3 yıl olarak belirlenmiş olsa da senedin bağlı olduğu anlaşmaya göre bu sürede değişiklik olabilmektedir.Süre belirlemesi yapılmayan senetlerde 3 yıl içerisinde senette yer alan borcun ödenmiş olması gerekir eğer bu süre aşılmışsa senet geçersiz olur.

Okunmalı Faizle Senetle Para veren Faktoring Şirketleri

Senet Kullanım Süresi

Senet imzalattığınız biri size belirlenen 3 yıl içerisinde ödemesini yapmamışsa İcra müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Senetler ile ilgili işlem yapılabilmesi için senedin ismi olması gerektiğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Senette yer alan bilgiler arasında senet ismi, geçerlilik süresi, belirleniş bir bedel sayılabilir. Senetlerde ödeme yapılması gereken bedel TL olarak belirtilmelidir. Ödeme yöntemi elden ya da havale gibi belirtildikten sonra “Kayıtsız-Şartsız” ifadesi yer almalıdır. Bu ifadenin yer alması bir kuraldır ve ödemede gecikme ya da eksik ödeme gibi durumların kabul edilmeyeceği ilkesini ifade eder.Senet süresi bitmeden ödeme tamamlanmalıdır.

Okunmalı . Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Senet Ne Zaman Geçersiz Olur
Senet Ne Zaman Geçersiz Olur

Senetlerin 3 yıl geçerlilik süresinin olması konusunda bilgi sahibi olmak ve senette yer alması gereken bilgilerin farkında olmak önemlidir. Senette lehdara ait isim ve soy isim gibi bilgiler yer almalıdır. Keşideci imzası, muhatap kişinin isim ve soyismi gibi bilgiler yer almalıdır. Borcu ödemesi gereken kişiye ait isim ve unvan bilgileri olmalıdır. Senetlerde yer alması gereken bilgiler konusunda dikkatli olunmalı ve eksik kalmadığından emin olunmalıdır. Senedin süresi, ödeme yapacak kişi, ödeme alacak kişi, ödeme miktarı, ödeme yöntemi gibi bilgiler ve imza gibi bilgiler senette yer almalıdır. Bir senet hazırlandıktan sonra bilgi ekleme ya da çıkartma yapılamaz.

Okunmalı Senetle Para Veren Yerler

Senet Kaç Yıl Geçerli olur?

Senetlerde bilgi ekleme ya da çıkartma işlemi yapılırsa bu evrakta sahtecilik suçunu teşkil eder ve cezai işlem uygulanır. Bu durumdan korunmak için senet hazırlandıktan sonra bir kopyası saklanmalıdır. Senetlerde yer alan ve doldurulması gereken her bilgi bölmesi doldurulmalıdır zira boş bırakmak bu boş yerlerde değişiklik yapılmasına açık kapı bırakır. Senedin kopyası tutulmuyorsa bu durum engellenemez ve ispatlamak da güç olur.  Senedin geçerlilik süresi ya da ödenecek tutar gibi bilgilerde değişiklik yapıldığını gösterebilmek için senedin ilk kopyası kullanılabilir. Eğer bilgi eklenmiş ya da çıkartılmışsa bu durumda dava açma hakkına sahip olunur.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır