Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Sonsatir Sonsatir -
235 0

Özellikle kamu kurumlarında devlette çalışanları yakından ilgilendiren Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır sorusunun cevabını verebilmek için elimizde birden fazla verinin olması gerekiyor. Aksi takdirde bu hesaplamanın yapılması mümkün değil. Gelir vergisi gerçek kişilerin kazancı üzerinden hesaplanan ve maaşları üzerinden peşin olarak kesilen bir vergi türü. Bu kazancın içerisine ise yıl içindeki kira geliri, mal satışı geliri ve mesleklerinden doğan gelirleri giriyor. Bu anlamda gelir vergisi nasıl hesaplanır, gelir vergisi hesaplanmasında hangi tutarlar önemli, gelir vergisi hesaplanırken limit var mı, oranlar nasıl belirleniyor bunlara beraber bakalım.

Gelir Vergisi Beyannamesi Veriliyor

Gelir Vergisi çalışanlar için maaşından kesinti yapıldığı için peşin olarak ödenen bir husus. Bunun yanında kira geliri bulunuyorsa kişinin beyanname vermesi gerekir. Gelir Beyannamesi ise her yıl Mart ay’nın 25 nci gününe kadar verilmesi gerekir. 2020 yılında ise 25 Mart Çarşamba gününe kadar verilmesi gereken bir husustur.

Okunmalı : Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gelir Vergisinin belirlenmesinde gelir vergisi tarifesi önem arz eder. Bu tarifede belirtilen tutarlara kadar olan gelirler üzerinden ikinci dilime geçilir. Bu dilim ile birlikte kişinin geliri düşerken ödediği vergi miktarı da artış göstermiş olur. Bu anlamda yıllık olarak gelir vergisi hesaplamasında yıllık gelirinizin bilinmesi önem arz eder. Bu kazançta aylık gelir ve matrah önemli. Bu kazançların toplamı yıllık geliri gösterirken bu gelirlerin oranlarına ulaşılması ile ikinci dilime geçilmiş olur. Bu dilimler % 15 oranından başlarken maksimum % 35 seviyesine kadar çıkar. Örneğin 18 bin liraya kadar olan vergi dilimi % 15 iken 18 bin 001 Liradan itibaren ikinci dileme geçilir ve vergi oranı % 20 ye çıkar. Bu arada % 5 oranındaki artış ile vergi ödemesi artar kişinin geliri düşer.

Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanıyor?

18 bin liraya kadar % 15 olan vergi oranı 40 bin liraya kadar % 20 olarak hesaplanır. Bu anlamda 35 bin lira geliri olan kişinin 17 bin lirası % 20 üzerinden 18 bin lirası ise % 15 üzerinden hesaplanmaktadır.

17 bin liranın % 20 si: 3 bin 400 lira

18 bin liranın % 15 i ise 2 bin 700 Lira olacaktır.

2 bin 700 liranın geri kalanı hesaplanacağından 2700+3400 = 6 bin 100 TL toplam gelir vergisi hesaplanmış olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma