Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar Gelir?

Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar Gelir?

Aydin Duran Aydin Duran -
244 0

Kredi kartı başvurusu yapabilmenin onlarca yolu varken bu başvuru sonucu onaylanan kartın gelmesi maalesef tek yolla oluyor. Başvurduğunuz kartın basımı ve kuryelere teslimi ile size ulaşması biraz zaman alan bir husus. Bu nedenle kart ihtiyacı olan kişiler başvurduktan sonra onaylanma mesajı alırlar ve ihtiyaçları olduğu için de kredi kartının ne zaman gönderileceği,  ne zaman ve nasıl geleceği merak edilir. En çok sorulan soru ise kredi kartı kaç günde çıkar gelir?

Onaylanan Kredi Kartım Ne Zaman Gelir?

Teknoloji her ne kadar gelişirse gelişsin bu kartların basımı ve gönderim işlemi tek merkez üzerinden gerçekleştiriliyor. Yani geçmişte de zaman alan kart gönderim işleri günümüzde de yine zaman alıyor. Başvurduğunuz kartın merkezden alımı sonrası asımı ve kuryeye teslimi yaklaşık 15 gün içerisinde gerçekleşir.  Ancak dijital kredi kartına başvuru yapmışsanız bu durumda telefonunuza anlık olarak indirip hemen harcamaya başlayabiliyorsunuz. Bu manada Akbank Axess ve Yapı Kredi World Kart dijital kredi kartı başvuru alternatifleriniz arasındadır.

Okunmalı : Akbank Axess Cebe İnen Kredi Kartı

Kuryeye teslim edilen kart ise en fazla iki iş günü içerisinde size teslim edilecektir. Kart başvurunuz ile birlikte kartınızın son durumu, nerede olduğu gibi hususları bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmeniz mümkün. Fakat öncelikle kartınıza onay çıkmasıdır. Bu onayın çıkmaması durumunda kartınızı beklemenin de bir anlamı bulunmuyor. Zira banka başvuru sonrası size durumunuz ile ilgili olarak SMS yada mail yoluyla bilgi veriyor ki sizde isterseniz sorgulama ile bu durumun sonucunu öğrenebiliyorsunuz.

Kredi Kartı kaç günde çıkar gelir sorusunun cevabı Pazar günleri haricinde yaklaşık 15 gündür. Cumartesi günü kuryeler çalışıyor olsa da, Pazar günü tatil olduğu için size teslim edilmesi de mümkün değildir. Bunun için hafta içini beklemek zorunda kalırsınız.

Kredi Kartı Hangi Kurye İle Gelir?

Kredi kartlarının basımı sonrasında bankalar anlaşmalı kuryeler ile kartları sahibine gönderir. Genel olarak bankaların anlaştıkları kuryeler ise Aktif İleti ve Mavi Kurye’dir. Diğer kargo şirketleri ile de kartınız gelebilir. Basım sonrası kurye aldığı kartı size teslim etmek için adresinize gelmeden önce telefon ile ulaşır. Yerinizde olduğunuz zaman adresinize gelir ve kartı size teslim eder. Kartın teslim etmeden önce dijital ortamlardan başvuru yapmışsanız yani banka dışında sözleşme imzalamadan bir başvurunuz bulunuyorsa kurye size sözleşme imzası attıracaktır. Sözleşmenin her sayfasına atılan imzalar sonrası sözleşmenin bir nüshası size teslim edilir. Bu sözleşme yine bankaya ulaştıktan sonra kartınız kullanıma açılır. Bir kez bankamatik girişi yaptıktan sonra da alışverişlerinize başlayabilirsiniz.

Kredi Kartı gönderimi sorgulamak yapabilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için de gönderi telefon numarası, mail ve gönderi numarası gibi hususlara ihtiyacınız olabilir. Sorgulama için Aktif ileti ve Mavi Kurye sayfasına gidebilirsiniz. Dilerseniz müşteri hizmetleri telefon numaralarından  da bilgi alabilirsiniz.

 Kartım Gelmezse Ne Yapmalıyım?

Başvuru sonrası basılan kartınızı beklemeye geçtiniz fakat 15 günden fazla bir süre geçti. Buna rağmen kartınız size teslim edilmediyse bu işin arkasını arama vaktiniz gelmiştir. Muhtemel basımında gecikmeler olmasıyla birlikte kurye size ulaşamamış veya teslim edememiş olabilir. Bu durumda kartınız iade edilmesi söz konusu. İade edilen kartınız hakkında bilgi alabileceğiniz tek mecra ise bankanızın müşteri hizmetleri oluyor.

Kredi Kartımın Hangi Kuryede Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Yaptığınız başvuru ile onay alan kredi kartınızın durumu size mail ve sms ile bildirildiğini belirtmiştik.Bu bilgilendirmede bankalar arasında farklılık olsa da, onaylandığı, kısa zaman içerisinde size ulaştırılacağına dair bilgiler içerir. İnternet bankacılığını kullanıyorsanız ve buradan başvuru yapmışsanız kartınızın durumunu yine internet bankacılığı üzerinden takip edebilme imkanlarınız da bulunur. Kartınız kuryeye teslim edildiğinde ise kuryeye teslim edildiğine dair bilgilendirme mesajı gelir. Hatta hangi kuryeye verildiği gibi hususlarda olur. Burada kurye müşteri hizmetlerini aramanız halinde de kartınızın nerede olduğu hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Bankalar özel kurye şirketleri ile anlaşma yoluna giderler. Posta işlemleri için kargo firmalarını kullanıyor olsalar da kart teslimatı için kuryeleri tercih etmekteler.

Kaybolan Kredi Kartı Kaç Günde Gelir?

Muhtemel kaybolmuş veya çaldırmış olduğunuz kredi kartları kullanıma kapatılmasının ardından talep etmeniz halinde yenilenir ve size tekrar gönderilir. Bu durumda yenilecek kartınız yeni başvuru sonrası basılacak kartınız ile aynı sürede gelecektir. Bankanın kart basım merkezindeki yoğunluğa bağlı olarak kaybolan kartlarınız size yaklaşık 15 gün içerisinde teslim edilir.

Kredi Kartımı Şubeden Teslim Alabilir miyim?

Tahsis edilen kredi kartları basım sonrası adrese dayalı kayıt sistemindeki adresinize gönderilmektedir. Fakat sizin isteğinize göre ayrı özel bir adrese de gönderilmesi talep edilebilir. Bu adreslerden birisi de müşterisi olduğunuz banka şubesi olabilir. Buraya gönderilmesini istediğiniz takdirde banka gelen kredi kartını teslim alır ve sizin için bekletir. Sizde banka şubesine giderek kartınızı teslim alabilirsiniz.

Başvuru İle Anında Kredi Kartı Alabilir miyim?

Kredi kartları size özel basılmaktadır. Kartın üzerinde isminizin olduğu size ayrıcalıklıdır. Bunun için bankalar size anında kredi kartı tahsis edemiyor olsa da, QNB Finansbank’ın alan çalışmaları neticesinde kart sahibi yaptığı müşterilerine geçici olarak kredi kartı verebiliyorlar. Verdikleri kartları kullanıma açılması ile anında kredi kartı sahibi olabiliyorsunuz. Daha sonra ise size özel kart yine kurye aracılığıyla teslim ediliyor ve önceki verilen geçici kartınız kullanıma kapatılıyor. Yani kredi kartı için bu işlem her zaman olmasa dahi bankalar kaybolan bankamatik kartlarını başvuru ile mağdur olmamanız açısından size üzerinde ismi yazılı olmayan bir kart tahsisi ile bankacılık işlemlerinizi yürütmenizi sağlıyor. Bu da bir avantaj olarak tüketicinin lehine bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi Kartı Ne Zaman Gelir?

Basımı sonrasında kuryeye teslim edilen kartınız size 15 gün içinde teslim edileceğini belirtmiştik. Bu süre içinde teslim edilecek kartınız Pazar günleri ve mesai saatleri dışında teslim edilemeyecektir. Bunun için çalışma saatleri içerisinde belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilir. Ayrıca kartınız akraba, dost yada iş arkadaşı gibi yakınlarınıza teslimi de söz konusu değil. Teslim sonrası size anlık olarak teslim edildiğine dair bilgi SMS i gelir.

Kredi Kartı Gelmeden Kullanabilir miyim?

Size tahsis edilen kredi kartının numarası, kullanım tarihleri ve CVV kodu açık olsa dahi bu kartınızı kullanmanız mümkün değil. Çünkü size teslim edildikten sonra kartınızın kullanıma açılması ve sizin dijital yollardan bir şifre belirlemeniz gerekir. Bu şifre ile AtM’ye yapacağınız giriş sonrasında kartınızı kullanabiliyorsunuz.

Kredi kartı başvuruları bankalar arasında farklılık gözetebiliyor. Fakat örnek olarak Ziraat Bankası Combo Kredi Kartı Başvurusu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma