Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Öğrencilere Kredi Kartı Limiti

Öğrencilere Kredi Kartı Limiti

Aydin Duran Aydin Duran -
172 0

 En Fazla Ne Kadar?

Kredi kartı limiti yasaların elverdiği ölçülerde kişinin gelirine oranla belirlenen ve bankalarca uygulanan bir husus. Burada düşük limit taleplerini bankalar değerlendirirken yüksek limit talepleri de yasaya uygun olmak zorunda. Bu manada öğrencilere verilen kredi kartları da talepleri olmasına karşın belli limitlere kadar verilmek zorunda. Bu durumda öğrencinin almak istediği karta en fazla ne kadar limit verilebileceği öğrenci durumundakilerin sorguları arasında bulunuyor.

Öğrenci Kredi Kartı Limiti Kaç Lira

Milyonlarca öğrencinin ödeme aracında ilk alternatif olarak kullanabileceği kredi kartları yasal limitler dahilin de tahsis ediliyor. Her ne kadar limitsiz kredi kartı tahsisi yapılabiliyor olsa da; normalde geliri olan kişilere de yasa gereği belli sınırlı limit söz konusu. Bu durumda geliri olmayan, belli gelirleri olsa bile bunu belgeleyemeyen öğrencinin alabileceği limit ise 1500 TL seviyesinde. Fakat bu durum her bankanın her öğrenciye bu limiti vereceği anlamına gelmiyor. Nitekim ilk kez bankaya kart başvurusu yapan kişiye banka tahsis yapıyor olsa bile burada ilk başvuru olması nedeniyle 500 TL seviyesinde bir limit tahsisi de yapabilir. Bu durum bazı bankalarda 1000 lira oluyor.

Öğrenci Kredi Kartı Limitine Etki Eden Hususlar

Kredi kartı limiti için etki eden hususlarda bir tanesi de kredi notu olarak söylenebilir. Burada kişinin kredi notu oluşması için öğrencinin de bankalar ile alışverişi olması gerekir. Ancak geliri olmayan birinin bu alışverişi ise mümkün görünmüyor. Bu durumda kişinin notu da sıfır olacaktır. Bu aşamada kredi notu nasıl yükseltilir sorusunu sorabilirsiniz. Fakat başka bankadan kart kullanan kişinin belli notları toplamış olması, başka bankada olan kartlarını kapatması, borcunun olmaması gibi nedenler limitinizi yükseltme yolu olarak sıralanabilir.

Öğrenci Kart Limitini Nasıl Yükseltebilir

Öğrenci konumunda olan vatandaşların sorgularından birisi olan limit artırım talebini bankalar bazı durumlarda olumlu yanıtlayabiliyor. Tabi sizin beklentinizi karşılayamasa da banka sizin kredi notunuz ve risk durumunuza bağlı olarak bazı adımlar atabilir. Burada güncel ekonomik veriler ve enflasyon da limitin artırılmasında etkin rol oynar. Nitekim değer kaybı ile TL’de oluşan durumlar sizin limitinizin de artmasına neden olabilir.  Burada bankalardan bir alışverişiniz önceki dönemlerde söz konusu olmamışsa yapmanız gereken hususlardan bir tanesi ön ödemeli kredi kartı almak olabilir. Piyasada bankaların ve diğer kurumların sunduğu kartlardan bir tanesi ile bu işleme başlayabilirsiniz. Örnek olarak Turkcell Paycell Kart gösterilebilir. Siz kartınıza yaptığınız yüklemeler ile harcamalarınızı yaparsanız doğal olarak ta sizin adınıza bir kredi notu yükselmesi yaşanır. Bu notun artışı sizin banka ürünlerini alabilir seviyeye gelmenize ve limitinizin de artmasına neden olur. Bu sayede de hem kredi kartları hem diğer kredi ürünlerine başvurularınızın onaylanmasının anahtarını elinize almış olursunuz.

Anne Babanın Kredi Kartı

Bir öğrenci babası veya annesinin kredi kartını kullanabilir. Bu durum  gayet olağan. Ancak kendi adına kredi kartı almak isterse burada gelirini de beyan edemediği için bankaların vereceği limitler ise sınırlı. Bu aşamada en fazla 1500 TL seviyesinde bir limit tahsisi yapılıyor. Öğrenci olarak hangi bankalar öğrenciye kredi kartı veriyor sorusu sorabilirsiniz. Bu anlamda öğrenciler için 6 cazip kredi kartı başlıklı yazımız sizlere uygun olacaktır.

Öğrenci Para Yardımları İhtiyaçları Karşılıyor

Para ihtiyacı olan öğrencilerdenseniz burs başvurusu yapabilir hatta bu aşamada öğrencilere para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar hakkında araştırma da yapabilirsiniz. Bu kuruluşlar sizlerin belli ihtiyaçlarını karşılama adına adım atabilir.  Örnek olarak TÜGVA Burs Başvurusu alternatifleriniz arasında bulunuyor.  Bu aşamada sorularınızı yorumlar bölümünüze bekliyoruz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma