Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icra
  4. »
  5. İcra İhalesine Kimler Katılabilir?

İcra İhalesine Kimler Katılabilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
16 0
İCra ihalesine kimler katılabilir

İcra satışına konu araba, ev ve tarla gibi taşınmaz oluşturabilir. Bu anlamda gümrükten satılık mallar üzerinde çok daha çeşitli ürünlere ulaşmak mümkündür. Bu anlamda gerekli kriterleri taşıyan herkes icra ihalesine katılabilmektedir.

İcra İhalesine Katılma Şartları

  • T.C. vatandaşı olan,
  • 18 yaşını bitirmiş

ve icra satış ilanlarında belirtilen belgeleri zamanında teslim eden herkes icra satış ihalelerine katılabilirler. Talipli ihaleye bizzat iştirak etmek zorunlu değildir, vekâlet verdiği temsilcisi de alıcı adına ihaleye katılabilir. İcra satışı ihalesi icra memuru tarafından, ilanda belirlenen yer, gün ve saatte, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif üzerinden başlatılarak üç defa bağırıldıktan sonra, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif de değerlendirilerek, en çok fiyat  arttırana ihale edilmektedir. Açık artırma süresi 5 dakika olmaktadır. İhaleye katılmak ve teklif verebilmek için malın belirlenen bedelinin %20 ‘si kadar teminat yatırılması zorunluluğu bulunmaktadır

İcralık olan ilanların takip edileceği online siteleri ya da yayınlanan ilanları takip etmek gerekmektedir. Bulunan icralık ürünler ile alakalı olan ilanların sayfasında yer alan dosyaları indirmek  ve detaylı şekilde incelemek gerekmektedir. İcralık ürünlerden alınacak olan malların Muhammen bedelleri bulunmaktadır, bu bedeller malların açılışında belirlenmiş olan fiyatlarıdır. İhale açılmadan önce online şekilde teklifler de verilebilmektedir.

Buradan alacağınız ürene teklif verilip verilmediğine, en yüksek teklifin ne kadar  olduğuna bakmanız faydanıza olacaktır. İhalenin açılacağı gün Muhammen bedel yerine online şekilde verilecek olan en yüksek fiyat  teklifi  ile ihale açılışı yapılmaktadır. İhalenin yapılacağı yer, tarih ve saate dikkate  alınarak tedbirli olunmalıdır.

İcra İhalesinde Teminat

İcra ihalesine giderken teminat olacak  bedelin nakit şekilde götürülmesi gerekmektedir. İhaleyi yapacak olan icra dairesi ile görüşüp teminat bedelinin nakit yatırılması  gerekmektedir. Vergi ile ilgili olan bu miktarların da peşin olarak ödenmesi  istenmektedir. İcra ihalesi başlatılırken nakit olan teminatlar ya da yatırılan teminatların  dekontları görevliler tarafından kimlikler ile beraber toplanarak  masanın üzerine sıralı bir şekilde düzenlenir.

İcra ihalesi sonunda her zaman en yüksek fiyat  teklifi veren kazanmaktadır. İcra ihalesinin kazanan kişi her zaman  var olan KDV’yi peşin şekilde ödemekle yükümlüdür. İcra müdürü, yatırılan ihale bedelini ihalenin feshine yönelik şikayet kesinleşinceye kadar bankalarda nemalandırır.. İhale satışının  kesinleşmesi ile birlikte, satış bedelini nemasıyla birlikte alacaklıya öde yapar. İhale tarihinden itibaren yedi günlük şikayet süresi içinde ihalenin feshi davası açılmazsa ihale kesinleşerek, sonuçlandırılır.

İcra İhale Bedeli Ödenmezse Ne Olur?

İhale alıcısı, ihalenin feshi talep edilmiş bile olsa  artırma sonuç tutanağının ilanından itibaren yedi gün içerisinde satış bedelini satışı yapan icra dairesi hesabına ödemesi  gerekmektedir. İhale alıcısı kendisine verilen süre içerisinde satış bedelini yatırmazsa icra memuru ihale kararını  kaldırarak (İİK m. 133) taşınmazı tekrar satışa çıkartabilmektedir.

Bu ilanın ilgililere tebliğ edilmesine gerek bulunmamaktadır. Gazetede satış gününden 7 gün önce yayınlanması yeterli durumdadır. İhale alıcısının en yüksek teklifi verip, verilen  süre içinde ihale bedelini yatırmaması hâlinde alınan teminat iade edilmeyerek öncelikle satış masraflarından düşürülmek  üzere hak sahiplerine alacaklarına mahsuben ödenmektedir.

Not : Sitemizde sadece bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Konunun muhatabı icra müdürlükleri ile hukuksal açıdan destek alabileceğiniz hukuk bürolarıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır