Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. İcra Takibi Başlamasında Alt Sınır Ne Kadar?

İcra Takibi Başlamasında Alt Sınır Ne Kadar?

Aydin Duran Aydin Duran -
277 0
İcra takibinde alt sınır

Güncel Bilgi : İcra takibinin başlatılmasında alt sınır söz konusu değildi. Ancak son çıkarılan torba yasa ile birlikte artık 2 bin lira ve altındaki borçlar için icra takibi başlatılamayacak. Bu durum icra takibinde alt sınırın 2.000 TL olduğunu göstermektedir.

Her ne kadar 2015 yılında icra alt sınırı olarak Hakem Heyetleri limitleri dikkate alınarak öncelikli başvuru merkezinin Heyetler olduğu belirtiliyor olsa da, Yargıtay Genel Kurulunda bu yönde alınmış bir karar bulunmamaktadır. Bu durumda alacaklıların mevcut alacağını tahsil edebilmek için haciz başvurusunda ne alt nede üst limit bulunur. Belirtilen limitlerin oluşmasında ayrıntıları incelemek isterseniz yazımızın devamında;

Alacağın Tahsili  İçin Haciz

Yasal olarak ödemediğiniz borçlarınıza istinaden borcun tahsili için başlatılan hacizler diğer adıyla icra söz konusudur. Türkiye’de icranın başlatılmasında ana etkenler bankalara olan kredi ve kart borçları, GSM operatörlerine olan borçlar ve gündelik kullanım sonucu oluşan faturalardan kaynaklanıyor. Küçük tutarların bir araya gelmesiyle büyük miktarlara neden olsa da Türkiye de oluşan yasalar gereği bir açıklık söz konusu olabiliyor. Yasa ve yönetmelikler gündelik hayatta uygulanacak hukuk kuralları içeriyor. Bu kurallara istinaden alacaklı olan kişi, kurumlar ve kuruluşlar kanunda açıkça belirtilen hususları dikkate almakla yükümlü. Bu durumda alacaklı kişiler belli tutarlara kadar icraya verebilmeleri için bazı adımlar atmak zorunda bırakıldı diyebiliriz.

Haciz Limitlerinde Yargıtay Kararları

2015 yılında Yargıtaydan çıkan bir karar gereği alacaklı kişi ve tüzel kişilikler icra takibinin başlatılmasında önce Tüketici Hakem heyetlerine başvurmaları gerekiyor. Fakat Yargıtay’da alınan kararlar genel kurulda görüşülmesi burada karara bağlanması gerekir. Bu kararda belirtilen hususlarda uyulması gerekebilir ki zorunlu kılınabilsin. Fakat icra işlemleri öncesi hakem heyetlerine yapılması gerektiği belirtilen hususlar genel kurul kararı olmadığı için bu durumda uygulanamamaktadır. Uygulamaya konulmuş olsaydı icraya verilse de limitler hakem heyetleri sınırları çerçevesinde gerçekleşecekti. Bu sınırlar güncel olarak il ve ilçe hakem heyeti sınırlarında farklılık gözetiyor. Bu farklı limitler ise Ticaret ve Sanayi Bakanlığınca her yıl Aralık ayı sonu ya da Ocak Ayı itibariyle ilan ediliyor. Burada olunacak rakamları etkileyen hususlarda yıllık enflasyon rakamları ve gündelik yaşamı etkileyen ekonomik olaylardan ibaret oluyor.

İcra İşlemlerinde Limitler

* Öncelikli limit ilçelerde oluşuyor. 5650 TL ve altı rakamlar için Kaymakamlık bünyesindeki İlçe Hakem Heyetlerine başvurulması,

* Büyükşehir yasasına göre yönetilen illerde 5650 – 8480 TL arasındaki borçlar için başvuru merkezi İl Hakem Heyetleri,

* Henüz büyükşehir kapsamında olmayan illerde 8480 TL ye kadar olan borçlarda İl Hakem Heyetleri,

* Büyükşehir kapsamında olmayan illere ait ilçelerde 5650 – 8480 TL arasındaki uyuşmazlıklar için il Hakem Heyetleri karar alması gerekecekti.

Bu rakamlar irdelendiğinde 2015 Yargıtay kararı uyarınca alacaklılar öncelikle heyetlere başvuruları gerekiyordu. Burada heyetler borçludan savunma istedikten sonra bir karara varacak ve bu karara istinaden haciz işlemi başlatılmış olacaktır.

Bu tutarlara kadar olan hususlarda icra işleminin başlatılmasında İcra Müdürlükleri gerekli tedbirleri alabilecek konumda. Bu nedenle icra takibinin başlamasında ne bir üst sınır nen de alt sınırı bulunuyor. Alacaklı durumundakiler genel olarak alacağının başlatılması takip edilmesi ve sonucunun ulaştırılması amacıyla vekiller tayin eder. Bu vekiller gerekli tüm işlemleri yaparken tahsilat tutarlarına Avukatlık vekalet ücreti, masraflar gibi hususları da ekler.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma