İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

İş Bankası BES, müşterilerine Bireysel Emeklilik hizmetini, iştiraki olduğu Anadolu Hayat Emeklilik şirketi üzerinden vermektedir.

Privia Emeklilik Planı, Anadolu Hayat Emeklilik şirketi tarafından bankanın özel bankacılık müşterilerine yönelik olarak hazırlanmıştır. Müşteriler hem kendileri için hem de eşleri ve 18 yaşından büyük çocukları için Privia Emeklilik Planı alabilirler. Anadolu Hayat Emeklilik şirketinin diğer bireysel emeklilik planları ile karşılaştırılırsa, bu planda yönetim gider kesintisi yapılmamaktadır. Ayrıca, ne sistem giriş sırasında ne de ertelenmiş olarak giriş aidatı alınmamaktadır.

Privia Emeklilik Planı dışında, Anadolu Hayat Emeklilik şirketinin daha birçok bireysel emeklilik ürünü bulunmaktadır.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Şartları

Hangi ürün seçilirse seçilsin, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girmek için, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak ve TC vatandaşı olmak gerekmektedir. Ancak sistemde emeklilik hakkını elde edebilmek için en az on yıl boyunca sistemde kalmak ve katkı payı ödemiş olmak ve 56 yaşının doldurmuş olmak gerekmektedir.

Katılımcıların ödeyecekleri katkı paylarının miktarı tamamen katılımcıların bütçeleri ile ilgilidir. Ancak prensip olarak belirlenen en düşük katkı payı tutarı 100 TL’dir. Otomatik BES kesintisi ise aylık gelirinizin yüzde 3 ü oranında yapılmakta.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Avantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin en büyük avantajı, Devlet Katkısı payıdır. Devlet, katılımcıların ödedikleri tutarın yüzde 25’i oranında bir tutarı katılımcı hesabına yatırmaktadır. Katılımcılar için bir katkı payı sınırı yoktur. Katkı paylarını yüksek ödemek, ileride elde edilecek gelir açısından avantajlıdır. Ancak devletin ödeyeceği katkı payları için bir sınır bulunmaktadır.

Bu arada İş Bankası, Maximum Kart ile BES ödemelerinizi de yapabiliyorsunuz. Eski dönemlerde puan bu sayede puan veren sistem yasal yönetmelikler gereği kaldırıldı.

Bunun yanı sıra Anadolu Hayat Emeklilik şirketi’nde bir Bireysel Emeklilik Hesabı açtıran müşteriler için, 24 saat bedava acil ambulans ve sağlık danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Giriş Aidatı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi yapılır. Ancak ilk beş yılda yapılan giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamı, her yıl için aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’inden yüksek olamaz.

Giriş aidatları ya peşin olarak alınır ya da birikimler başka bir emeklilik şirketine aktarılırken veya sistemden erken ayrılırken ertelenmiş olarak talep edilir.

İş Bankası BES Kampanyası hakkında daha fazla bilgi almak için, hem bankanın http://www.denizbank.com/ web sitesi, hem de bireysel emeklilik şirketinin http://anadoluhayat.com.tr/ web sitesi ziyaret edilebilir.