Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Notu
  4. »
  5. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir Değerlendirilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir Değerlendirilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
266 0

BDDK, son zamanlarda findeks rengini baz almayı tercih ediyor ve bankaları buna göre yönlendiriyor. Kredi notu yükseltme yöntemleri arasında ilk sırada düzenli ödeme yapmak vardır. Kredi notu nasıl arttırılır ve etkili yöntemler nelerdir diyenlerin aklındaki soruları ortadan kaldırmayı tercih ettik.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Çeşitli finansal kurumların ve bankaların talep edilen kredi başvurularını değerlendirme süreçlerinde analiz ettikleri en önemli dokümanlardan biri olan kredi notu; kredi riskinin hesaplanmasında oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir.

Kredi notu KKB tarafınca belirlenmektedir. Bu belirleme süreci içerisinde kişiye yönelik pek çok bilgi baz alınır. Geçmişe yönelik kredi / kredi kartı başvuruları ve ödeme düzenliliği, mevcut borçların ödenme grafiği, mevcut kredi kartı sayısı, aylık net gelir beyanı, şu anda adınıza herhangi bir kredi borcu olup olmadığı ve kefil olduğunu kredi bilgileri gibi pek çok durum kredi notunun hesaplanmasında değerlendirme ölçütleri arasındadır.

Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Öncelikli olarak ifade edilmeli ki; kredi notu geçmişinize ait pek çok bilgiyi içerisinde barındırmakta olduğu için aniden yükselişe geçmesi beklenilmemelidir. Fakat unutulmamalıdır ki mevcut borç yapılandırması ne kadar az görünüyorsa, kredi notunuzun değerlendirilmesi adına o derecede avantaj elde edersiniz. Bahsettiğimiz borçlandırma yalnızca kredi ya da kredi kartı borçlarını kapsamamakta. Elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet gibi faturalarınızı ödeme düzeniniz de gerçekleştirilmiş olan son düzenlemeler doğrultusunda kredi notu değerlendirilmesine dâhil edildi.

Kredi notu sürdürülen bankacılık ve finans işlemleri ile değişkenlik gösterebilmekte olduğundan dolayı mevcut borçlarını ödemeniz puanınızı yükseltebilmeniz adına yeterli gelmeyecektir. Bu sebeple borçlarınızı ödedikten sonra doğru hamleler gerçekleştirmelisiniz. İlk aşama olarak düşük limitli bir kredi kartı edinmelisiniz. Karta yönelik gelen borçlandırmayı her ay düzenli bir şekilde ödemelisiniz. Fakat burada dikkat gösterilmesi gerekmekte olan nokta; kredi notunun yükselmesi için gelen borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Asgari ödeme tutarı kredi notunuz için herhangi bir katkı sağlamayacaktır. Ayrıca mevcut borcunuzu kredi kartınızın hesap kesim tarihlerinden önce ödemeniz, yine kredi notunuz açısından avantaj sağlayacaktır.

Kredi Notu | Risk Raporu | Findeks Rengi

Her geçen gün bankalar ile ilişkimiz daha da gelişiyor ve dünden bu güne tüm yaptığımız işlemlerin kaydı tutuluyor. Kredi notu çoğaltmak mümkündür ve düzenli ödemeleri zamanında yaparak sicilinizi iyi konuma getirebilirsiniz. Risk raporu ise bu güne kadar yaptığınız tüm kötü ve gecikmeli ödemeleri önünüze koyar. Bankalar risk raporlarını göz önünde bulundurarak kredi çıkarır ve kart verir. Findeks rengi sıralaması ve bölümleri hakkında geniş bilgiye ihtiyacınız olabilir. Çekeceğiniz kredinin miktarını iyi ayarlamak istiyorsanız findeks renginize göre seçim yapın. Bankalarla çalışırken 1 saniyenin ve 1 Türk Lirası’nın dahi önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma