Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Vodafone Hattına Kredi Vodafone Kredi Puanı

Vodafone Hattına Kredi Vodafone Kredi Puanı

Aydin Duran Aydin Duran -
165 0

GSM hatları üzerine kredinin doğmasındaki ana sebep telefon alımlarında kredi kartına taksit yasağı getirilmesi oldu diyebiliriz. Bu durum teknoloji mağazalarına zarar olarak yansımış olsa da, GSM firmaları lehine önemli bir kazanç oldu. Vodafone hattına kredi almanın yolu cihaz alımı ve satımı üzerinden geçiyor.

Türkiye’de vatandaşlar daha ekonomik olması ve doyasıya telefon görüşmesi ile internet bağlantısı için faturalı hat tercihi yapıyor. Son dönemlerde popüler haline gelen hat üzerine kredi tahsisinde Vodafone Hattına Kredi arayışları da gündeme vurdu. Türkiye’nin üç önemli GSM firmasından biri olan Vodafone yurt dışı bağlantılı olarak vatandaşlara hizmet veren ve milyonlarca kullanıcıya sahip bir firma.

Vodafone Hattına Kredi Gerçek mi?

Vodafone hattı üzerinden kredi almak isteyebilirsiniz. Bu işlem için 6 bin liraya kadar varan tahsisler söz konusu. Fakat burada bakılması gereken husus Türkiye’de kredi ve kredi ürünlerinin tahsisinde bankaların sorumlu olması. Burada hat üzerinden kredi alınması nasıl bir işlem, alınıyor mu, gerçekte faturalı hatta kredi var mı? Arayış içerisindekilerin sorduğu sorulardan sadece birkaç tanesi.

Bu işin iki farklı yönü bulunuyor. Birincisi Vodafone’nin kendi bünyesinde taksitli telefon vermek için sunduğu finans desteği. Buradan hattınız üzerine telefon alarak faturalarınıza taksitlerinin yansıtılmasıdır. Bunun için firmanın istediği taleplerden biri en az 6 aylık faturalı hat kullanılması talebi. Bu şartın yanında kredi notu sorgulaması da yapılıyor ki durumu kritik olanlara tahsisi yapılmıyor.

Telefon Satışı Yapan Bayilerden Kredi

Diğer bir yönü ise telefon satan Vodafone bayileri. Bu bayiler hat üzerinden telefon satışı yapmasına rağmen bu telefonun nakit bedelinin altında kişiye para vermek ve mevcut telefonu satın alıyormuş gibi hareketten ibaret. Hat üzerine alınan telefonun bedeli çok yüksek olmasına rağmen arada komisyon yada başka bir isim adı altında telefonu geri nakit alarak kişiye para tahsisi yapılması. Bunun ne kadar yasal olduğu bilinmez fakat GSM firmalarının gerçekte nakit olarak kredi tahsisi yapması için BDDK’dan izinler almış olması ve bankacılık sektörüne dahil olması gerekir. Firmalar tarafından alınan izinler elbette var. Fakat telefon tahsisi için kredinin sağlanması yönünde diyebiliriz. Bu gibi işlem yapmanız halinde maddi olarak mağduriyet yaşayabilirsiniz.

Vodafone Hat üzerinden Kredi arayışı içerisinde girmişseniz ve yazımı okuyorsanız bunun sebebi özellikle sosyal medya üzerinde gördüğünüz reklamlardır. Çünkü son dönemde faturalı hatta kredi reklamları boy boy kendisini gösterdi. Özellikle kredi notu düşüklüğü sebebi ile bankalardan kredi alamayan kişilerin başvurduğu ana kredi talep yerleri haline geldi. Bu durumdan GSM firmalarının işine gelmiş görünüyor.

Faturalı Hatta Taksitli Telefon

Faturalı hat üzerine kredinin doğuşunun bir diğer nedeni ise cep telefonlarında kredi kartına taksit olayının kaldırılması oldu. İnsanlar gelişen teknoloji ile birlikte nedense gelirleri olmasa dahi yeni çıkan ve markalı telefon sahibi olma hevesindeler. Bu nedenle daha iyi telefon alabilmek için nakit paraları olmamasından dolayı faturalı hat üzerine taksitli telefon alma yoluna gittiler. Burada normal değerinin çok daha üstünde satılan telefonlar taksitlerle satılmaya başlandı ve bu taksit tutarları da 36 ay’a kadar çıkarıldı. Bu durumda tüketiciler uzun vadelerde borçlanma yoluna gitmek zorunda kaldı.

Nakit paraya ihtiyacı olan ve bankalardan bu nakitini karşılayamayan kişilerin başvurduğu yollardan birisi GSM firmalarından aldıkları taksitli telefonu peşin olarak satarak nakit ihtiyacını giderme oldu. Bu tipte faturası kesilmesine rağmen kullanılmadan satışa çıkarılan telefonları piyasada bulabilmek mümkün. Özellikle yine Sosyal Medyada satış ilanlarını bolca bulabilirsiniz.

Kısacası kredi tahsisi adı altında vodafone faturalı hat üzerine kredi alıyorsanız imzalamış olduğunuz protokol yada fatura üzerinde kredi ibaresinin geçmesi gerekir diye düşünüyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma