Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ne Demek?
  4. »
  5. Albino Nedir? Albino İnsanın Özellikleri Ne?

Albino Nedir? Albino İnsanın Özellikleri Ne?

Aydin Duran Aydin Duran -
211 0
albino nedir

Cilt ve saç renginde açıklık ve solukluğa, gözlerde ise görme yetisinin kaybına neden olan Albino renk pigmentlerinin çok az olduğu yada hiç olmadığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’de yaklaşık 5 bin albino hastalığı taşıyanların olduğu bilinmektedir. Albinizm yani bir diğer ismi ile albino sağlık sorunu aşağıdaki organlarda ile kendisini göstermektedir.

  • Deri
  • Göz
  • Saç

Gibi belirtilen organlarda çok az Renk pigmentinin olduğu ya da hiç renk pigmentinin olmadığı genetik bir hastalıktır.

Albino Sağlık Sorunu Olan İnsanlar Ne Kadar Yaşar?

Afrika’daki albinolar için güneşten korunmak adına büyücülerden korunmak daha da zorlaşmaktadır. Hastalarda güneşin neden olduğu yanıklar kısa süre içerisinde kansere dönüşebilirken Afrika’nın birçok ülkesinde güneşten koruyan krem üretiminde yer almamaktadır. Güneşe karşı herhangi bir önlem alamayan albinoların ömrü Tanzanya’da ortalama olarak 35 sene civarındadır. Albinolar genel olarak ülkenin kuzeyinde kan benzeri yerlerde koruma altına alınsa da albinoları insanlara karşı koruyan bu kamplarda hijyen ve yaşam koşulları da oldukça sıkıntılı durumdadır. Ülkede albinolara dair istatistiki bir veride bulunmamaktadır. Albinoların sorunları ile ilgilenen tek sivil toplum kuruluşu ise Tanzanya albino topluluğu oldukça fazla sayıda albino’nun çalıştığı bu kuruluş olmaktadır. Albinolar günlük hayatta birçok sorunla karşılaşsa da onların öldürülmesi ya da bu duruma sessiz kalınması bazı kişiler tarafından albinoları öldürerek zengin olacağını düşünmektedir.

Albino Nedir, Albino insanın özellikleri
Albino Nedir, Albino insanın özellikleri

Albino İnsanlarının Özellikleri Nelerdir?

Albino ya da albinizm soydan geçen bir metabolizma hastalığı olurken bu hastalığı taşıyanlara albinizm ya da albino ismi verilmektedir. Albino genel olarak beyaz deriye hafif saçlara ve görme sorunlarına neden olmaktadır. Bu hastalık pigment melani’nin azalması ya da yokluğundan kaynaklanmaktadır. Küresel olarak 17.000 kişide tahmini olarak %1’ini etkilemektedir. Albino rahatsızlığı insan ya da hayvan olmak üzere deri çok ince ve beyazımsı ya da hafif pembe kıllar ya da tüyler tamamıyla beyazdır. Gözler ışığa duyarlı olurken genel olarak astigmattır.

Albino Hastalığı Neden Olur?

Albino olup ender olsa da zeka geriliği ya da bedensel gerilikle beraber olabilmektedir. Genetik bir sağlık problemi olan albino ilk olarak albinizm saçları gözleri cildi ve vizyonu etkilemektedir. Bu yaşla beraber de değişebilen göz rengi çok açık maviden kahverengiye kadar farklılık gösterebilmektedir. Albinolar için güneş kanser sebebi olurken Tanzanya’da eczanelerde nadir yer alan güneş kremlerinin fiyatları bir hayli de pahalı olmaktadır. Albino hastaları kör olmasa da tam olarak daha net şekilde göremez görme sorunları ile çok sık karşılaşır. Albinoluk ya da albino ismi insanları ya da her çeşit hayvanı etkileyen melanin pigmentinin eksikliğinden ya da yokluğundan kaynaklanan genetik bir mutasyon olmaktadır. Albino kişilerde genel olarak deri beyaz veya beyaza yakın bir renk alırken gözler kırmızı ya da pembe olabilmektedir. Albino hastalığı neden olur sorusunun yanıtı tam olarak bilinmese de genelde genetik olarak karşımıza çıkmaktadır. Deride ihtiyaç olan pigmentin üretilmesinde tirosinaze enziminin eksikliği ile ortaya çıkmaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma