Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Askere Gideceklerin Kredi Borcu Ne Olur?

Askere Gideceklerin Kredi Borcu Ne Olur?

Sonsatir Sonsatir -
262 0

Askere gidecek kişileri endişelendiren konulardan birisi banka borçlarıdır. Çünkü askerlik dönemi boyunca banka borçlarını ödeyecek gelirleri olmayabilir. Bu durumdaki kişilerin sorgularından birisi Askere Gideceklerin Kredi Borcu Ne Olur oluyor. Erkeklerin hayatları boyunca en koyu sohbetlerinin baş tacı olarak, yeni yaşanmış gibi heyecan dolu hikayeleridir askerlik dönemleri. Yasal olarak zamanı geldiğinde sağlıklı olan her erkeğin askere gitmesi, askerlik vazifesini yerine getirmesi gerekir ve sorumluluklarını bilerek yaşayarak hareket etmelidir.

Yaşam şartları insanların askerlik döneminde beklenmedik maddi ve manevi zorlukları beraberinde getirebilir. Çünkü insanların hayatlarında yaşamlarından sorumlu oldukları kişiler, bakmakla yükümlü oldukları yakınlarını bırakıp giderler. Giden asker evladının milyonlarca banka borçlusundan birisi olması elbette büyük bir ihtimaldir.

Bankalardan alınan Tüketici kredileri belli bir ödeme planı vardır ve bu plan çerçevesinde alınan borçların geri ödenmesi hükme bağlanır. Bu periyodun dışına çıkılmasıyla ilk üç ay ödenmeyen borçlara faiz işlemi uygulansa da bu süreden sonra yasal takip dönemi başlar. Yasal takip ile kişi askerde olsa da yakınları aracılığıyla icraya verilebilir. Ya da insan Kredi kartı kullanıyorsa bu kartın borçlarının ödenmesi gerekir ya da aylık olarak asgari tutarın ödenmesi gerekir.

Askere Gidenlere Para Yardımı Yapılıyor mu?

Sosyal devlet anlayışıyla, vatan için askerlik görevine giden er ve erbaşlara devlet kurumları aracılığıyla yapılan yardımlar bulunmaktadır. Askeri gidenin arkasında  kalan eşi, çocukları ve anne babası maddi yardımlar yapılmaktadır.

Başbakanlığa ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak Kaymakamlık bünyelerinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca koşulları taşıyan kişilerin başvuru yapması şartıyla nakit para yardımı yapılmaktadır. Bu yardım asker çocuklarına ve eşe yapılabilirken yardım için askerin kendisi ya da 18 yaşını geçmiş, aile yakını yapabilir.

Başvuru sonucunda Kaymakamlık Mütevelli Heyeti uzman kişilerin incelemesinden sonra gerekli şartları taşıyan kişilere bu yardımın yapılmasına onay vermektedir.

Vakıflar dışında bağlı bulunulan Belediyelerde kendi mevzuatları kapsamında maddi ve yiyecek yardımları yapabilmektedir.

Askere Gidenlerin Kredi Borcu Dondurulur mu?

Asker ve yakınları için her türlü kolaylıklar sağlansa da kredi ya da kredi kartı borcu bulunan asker birliğine giderken borçlarını donduramaz, erteleyemez. Yasal olarak bu borçların ifası ile ilgili hiç bir yaptırım bulunmamaktadır.

Finans kuruluşları kampanyalar ile kredi talebinde bulunan müşterilerine farklı olara uygulamalar ile kolaylık sağlayabilmektedir. Ancak onlarda uzun dönemde borçları askıya almak, ertelemek ya da uzun süre uzatımı sonucunda ödenek üzere yapılandırma gibi haklar tanımazlar.

Sonuç olarak kişinin askere gitme dönemi geldiğinde gerekli hazırlığını yapamayanlar, fatura borçları, kredi ve kredi kartı gibi mevcut borçlarını ödeyerek gitmelidir. Bu gibi durumlarda olanlar için borçların ödenmesi aşamasında bir yardım bulunmamaktadır. Kişi borçlarını ödemeden gitmesi durumunda evine, geride kalan kişilere icra işlemi yapılır ve vekalet ücretleri ve masraflar ile artan borcun ödenmesi zorlaşabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma