Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. İcra Borcu Nereye Ödenir?

İcra Borcu Nereye Ödenir?

Aydin Duran Aydin Duran -
13 0
İcra Borcu Nereye Ödenir?

Ödenemeyen borçlar nedeniyle başlatılan haciz ve icra işlemi bir dizi prosedürlerden ibarettir. İcra ile borcun ödenmesi için kişiye ilk etapta tebligat gitmektedir. Tebligat ile borçlu icra borcu nereye ödenir sorularına yanıt arar.

Borçlu olan tarafın verilen süre zarfı içerisinde ilgili tutarı ya da taksitlerini ödemediğinde icra işlemleri başlatılmaktadır. Az ya da çok yakından icra işlemlerini resmi prosedürü herkes biliyor. İlk olarak kişiler, şirket yani borçlu olduğunuz kurum belirli bir süre zarfı içerisinde tutarını ödemeniz gerektiğini sözlü uyarılar ile arama yaparak tarafınıza iletmektedir. Eğer bunları dikkate almaz iseniz de yasal işlemler başlatılacak ve icra uygulamasına geçilecektir.

İcra Borcu Ödemeleri Nasıl Gerçekleşir?

Borçlu olduğunu taraf icra işlemleri başlatıldığında tarafınıza resmî belge ile durumu bildirir ve belirtilen tarihe kadar da ödeme yapmanız gerekmektedir. Borç tutarına itiraz edecek iseniz de yine bu süre zarfından önce yapmanız gerekiyor. Aksi halde sonrasında yapacağınız itirazlar da kabul edilmeyecek ve icra uygulamasına start verilecektir.  Genel de bu zamanlama icra kağıdının size ulaşmasının ardında ki bir haftayı kapsar. Bir hafta içerisinde gerekli adımları atmalısınız.

İcra Borcu Nereye Yatar

İcra Borcu Nereye Ödenir?
İcra Borcu Nereye Ödenir?

Eğer borca itiraz etmeyecek ve ödeme yapacak iseniz fakat tüm rakamı bir anda ödeme gibi bir maddiyatınız yoksa ilk olarak alacaklı tarafın avukatı ile iletişime geçin. Kişilerin amacı borç teminatı olduğundan taksitlendirme yapmanıza imkân sağlayabilirler. Belirlenen taksitleri de vade süreçleri geçmeden ödediğinizde herhangi bir ek sorun ile karşı karşıya kalmazsınız. Fakat yapılandırma talebinde bulunduktan sonra yine aynı şekilde ödeme yapmamaya devam ederseniz, ikinci bir taksitlendirme isteğinize olumlu cevap verilmeyecektir.

Okunmalı Kredi İcra Borcundan Nasıl Kurtulurum

İcra Borcu Ödeme Noktaları ve Şekilleri

Son olarak hangi noktalara ödeme yapacağınız hakkında da gerekli bilgiyi verelim. Size iletilen icra kâğıdı üzerinde sadece borç tutarınız ve ödemeniz gereken tarih değil aynı şekilde ne şekilde ve hangi kanallar ile ödeme yapacağınız da yazmaktadır. Verilen banka hesaplarına EFT ya da havale yaparak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi yaparken sadece borcunuzu değil buna ek olarak icra masraflarını da ödemeniz gerekmektedir. Benim borcum bu kadar değil gibi hesaplamalara belirttiğimiz kalemi de eklemeniz gerekmektedir. Belirttiğimiz gibi icra avukatı ile iletişime geçerek gerekli tüm bilgileri alabilirsiniz.

İcra borcu ödendiği zaman ödendiğine dair bir belgenizi saklamak mantıklı olabilir. Hatta alacaklıya farklı bir ödeme yapmışsanız bu ödemenin ilgili icra müdürlüğüne bildirilmesi mantıklı adımlardır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır