Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kredi Faizleri Ne Olur 2024

Kredi Faizleri Ne Olur 2024

Aydin Duran Aydin Duran -
187 0

Yeni yıla girmemize kısa bir süre kala Türkiye ekonomisi yapılan ekonomik saldırılara karşı attığı adımlarla önemli bir direnç gösterdi. Bu direnç sırasında TL kur fiyatları karşısında değer kaybetmesine rağmen son zamanlarda alınan tedbirler neticesinde tekrar değer kazanmaya başladı. Fakat bu zaman sürecinde ülke ekonomisindeki mevduat faizlerinde olduğu kadar tüketici kredisi ve konut kredileri gibi bankacılık ürünlerinde de ciddi artışlar meydana geldi. 2020 yılında oluşabilecek olayları şimdiden kestirmek zor olsa da, 2020 kredi faizleri ne olacak sorusu elbette herkesin merak ettiği konu.

Enflasyon Kredi Faizlerini Etkiliyor

Yıl sonu itibariyle Merkez Bankası enflasyon rakamlarındaki tahmini oranı yüzde 23,5 seviyelerine yükseltmesinin ardından kredi faizleri düşecek mi sorusundaki olumlu beklentileri biraz düşürdü diyebiliriz. Kredi faizleri ne zaman düşer bunu kestirmek şu an için çok zor. Elbette toplum olarak faizlerin düşmesi, kur fiyatlarının düşmesi ve Türk Lirasının değer kazanması bekliyoruz.

Türkiye’de oluşan ekonomik ve siyasi olayların eşliğinde kredi faizlerine etki edecek hususlardan bir diğeri de küresel ekonomide meydana gelen ekonomik olaylar. Elbette tüm dünya ülkelerinde ve özellikle gelişmekte olan ekonomik olaylar bizi de etkileyecek hususlardan. Bu anlamda olumlu adımlar atılmış olsa dahi Avrupa ülkeleri ve ABD ekonomisinde meydana gelecek olumsuzlukların hepsi gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de en derinden hissedilecektir. Peki tüm bu olaylar eşliğinde 2020 yılında faizler ne olacak? 2019 yılında tüketici kredisi faizleri ne olur?

Mahalli İdareler Seçimlerinin Etkisi

Seçimler genel olarak yapısı itibariyle ekonomimizi hem olumlu hem olumsuz yönde etkiliyor diyebiliriz. Olumlu yanı harcanan paralar ile sıcak paranın girmesi piyasalarda özellikle reklam sektöründe hareketlilik yaşanmasına neden oluyor. Fakat her seçimin bütçeye oluşturduğu mali yük en olumsuz tarafı. Nitekim siyasi partilere bu seçim için yaklaşık 347 Milyon lira para aktarılacağı belirtiliyor. Bu miktarda hazine için oldukça yüksek tutarlar anlamına geliyor.

Askeri Operasyonların Ülkemize Etkisi

Türk Silahlı Kuvvetleri her dönemde olduğu gibi önümüzdeki süreçte de önemli operasyonlara imza atacak. Nitekim özellikle Suriye’de meydana gelen olaylar eşliğinde yapılacak olan askeri operasyonlar ister istemez ekonomimize etki ediyor. Ülkeye düşman olanlara karşı yapılması gereken en doğal hakkımız olan bu operasyonlara ayrılacak tutarlar ödenek miktarı yine hazineyi etkileyeceklerden.

Bütün bu olayların yanında maddi olarak oluşabilecek bütün olumsuzluklar kredi faizlerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Buna keza olumlu adımlarda pozitif yönde kredi faizlerini düşürebilir.

Dönemsel olarak kredi faizlerinde iyileştirmeler devlet bankaları tarafından yapılıyor. Bu iyileştirmeler neticesinde kısmi olarak faaliyet alanlarına faiz indirimi, masraf indirimi yada vade uzatımı gibi yansıyor. Özellikle son dönemlerde emlak piyasası için olumlu adımlar atıldı ve tapu harçları gibi masraflar ve devlet bankalarından verilen konut kredilerinin faizlerinde de ciddi indirimler yapıldı. Bu tür vatandaşı etkileyecek unsurların 2019 yılında da olabileceği kanısı piyasa üzerinde mevcut durumda. Krediler ile ilgili olarak daha önce hazırladığımız kredi faizleri ne zaman düşer başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma