Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Güvenlik Önlemi nasıl alınır?

Kredi Kartı Güvenlik Önlemi nasıl alınır?

Aydin Duran Aydin Duran -
155 0

Kredi kartı kullanım oranın artmasına bağlı olarak kredi kartı dolandırıcılığında mağdur sayısı da her geçen gün artmaktadır. Günümüzde kredi kartı yüzünden mağdur olan kullanıcı sayısında yaşanan artışlara bağlı olarak sizlerde alacağınız bir dizi önlemler ile mağdur olmanın önüne geçebilirsiniz. Bu yüzden de Kredi Kartı Güvenlik Önlemi nasıl alınır? Sorusu hakkında merak edilen detayları sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Dikkat etmeniz gerekenler

E-posta adresi ile

Öncelikli olarak dolandırıcıların son zamanlarda en çok tercih ettiği yöntemler arasında iletişim kanalları üzerinden kişisel bilgilerin çalınması ilk sıralarda gelmektedir. Bankaların isimlerine açılmış olan mail adresleri ile kullanıcıların mail adreslerine gönderilen zararlı e-postalar ile birlikte kişisel bilgileriniz dolandırıcıların eline geçmektedir. Bu yüzden de bu konuda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. E-posta adreslerinize gelen mailler konusunda dikkatli olmanız ve gelen maillerin içerisinde yer alan linklere tıklamamanız bu konuda ilk dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almaktadır.

Telefon ile

Dolandırıcıların en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi de cep telefonu ile kişilerin bilgilerine erişmektedir. Bunun için bazen arama yöntemini, bazen de kısa mesaj yöntemini kullanarak kişilerin bilgilerini el geçirmek için zararlı yazımlar tercih etmektedir. Özellikle bilinmedik numaralardan gelen aramalarda sizlerden istenecek olan kart bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle bu tarz iletişim araçlarında kullanmamanız gerekmektedir. Aksi durumda dolandırıcıların hedefinde olarak kartınız ile istenmeyen durumlar karşısında kalabilirsiniz.

Kredi kartınız ile dolandırılmaktan kurtulmak için dikkat etmeniz gerekenler

Bu konuda ilk olarak almanız gereken önlemler arasında kart şifresi ilk sırada yer almaktadır. Yani kart şifrenizi doğum tarihiniz veya tuttuğunuz takımın kuruluş yıl dönümü gibi rakamlardan belirlememenizi sizlere öneriyoruz.

Kartınıza ait şifreyi unutmamak için kullanılan bir diğer yöntemde kart şifresini cebinizde taşımaktadır. Sakın bu tarz bir yöntemi tercih etmeyiniz. Kredi kart şifrenizi cüzdanınıza taşıyarak kredi kartı dolandırıcılığı mağduru olmanıza sebep olabilirsiniz.

Dolandırıcılar karşı önlem almak için dikkat etmeniz gereken bir diğer yöntemde kredi kartı ekstrenizi düzenli olarak kontrol etmek olacaktır. Bazı kişilerin düzenli olarak hesaplardan sizin adına harcama yapması aslında küçük gibi görünse de dolandırıcıların en çok tercih ettiği yöntemler arasında gelmektedir.Bu yüzden de kart harcamalarınızı düzenli olarak kontrol etmeniz ve harcamanız dışında olan bilgileri banka ile paylaşmak sizler için alınması gereken yöntemler arasında yer almaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma