Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Notu
  4. »
  5. Kredi Notu Sorgulama Sistemi Nedir? Nasıl sorgulanır?

Kredi Notu Sorgulama Sistemi Nedir? Nasıl sorgulanır?

Aydin Duran Aydin Duran -
192 0

Banka kredi notu nasıl sorgulanır diye merak ediyoruz, çünkü talep edeceğimiz parayı buna göre hesaplayacağız. Banka kredi notu nasıl hesaplanır? Öncelikli olarak risk raporu göz önüne alınır ve siciliniz ortaya çıkar. Eski ödemeleriniz ve tüm işlemleriniz sizin kredi notunu belirleyen ögeler arasındadır.

Kredi Notu Sorgulama Sistemi Hakkında

Bankalar verdikleri kredileri ülkemizdeki tüm tüketicilere direkt olarak vermemektedir. Kredi almak için belirli şartlar ve etkenler gerekebilir. Öncelikle resmi evraklarınızı tamamladıktan sonra kredi çekmek için başvurduğunuz banka kredi çekecek olan bireyin geçmiş ve şimdiki döneme ait kredi notunu sorgular. Kredi notları bankalar için önem taşır çünkü ödeme gücünüzü, ödeyememe durumlarınızı, geçmiş döneme ait ödenmemiş borçları takip ederek bilgi alır. Sizlerde kredi notunuzu öğrenmek için internet aracılığı ile bilgi alarak bankalardan kredi çekmek için harekete geçebilirsiniz.

Kredi notu sorgulamak birkaç yıl öncesine kadar mümkün değildi. Bankalar herhangi bir neden sunarak kredi vermeyeceklerini belirtirken 2013 yılında sisteme giren kredi notu ile artık kredi alıp almayanlar hızlıca belirtilebiliyor. Kredi notunuzu sorgulamak için internet üzerinden KKB adresine girebilir ve hemen üye olabilirsiniz.

kredi notu

Kredi Kayıt Bürosu’nun vermiş olduğu hizmet ile gerekli bilgileriniz sizlerin karşısına çıkacaktır. Özel olan bilgilerinizi paylaşarak açılan resmi sitede notunuzun hangi durumda gözüktüğünü inceleyebilirsiniz. Kredi notları riskli, en riskli, en az riskli olarak üç ana bölüme ayrılır. En az riskli ve riskli sekmelerinde kredi alabilecekken en riskli bölümde bankalardan kredi almanız zorlaşabilir.

Kredi notu sorgulama ile kredi durumunuzu öğrenerek gerekli işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Kötü sonuçlanan durumunuzu düzeltmek için borçlarınızı temizleyebilir, farklı bankaları deneyebilirsiniz. Temizlenen borçlarınız ve ödeme gücünüzün çoğalması ile kredi notunuz en az riskli sekmesine taşınacaktır. Bu durumda bankalardan toplu para işlemleriniz her zaman daha kolay olacak.

Kredi Notu Sorgusu Yapmak Puanı Düşürür mü?

Bankalardan yapacağınız tüm sorgular kredi puanını düşürür. “Kredi talebinde bulunmak istiyorum, puanım düşer diye korkuyorum.” Şayet aklınızdaki şey buysa kesinlikle notunuz düşecektir ve siciliniz kötü etkilenecektir. Fakat adımıza çıkan krediyi kendimiz hesaplayabilir miyiz? Elbette yapabiliriz, böylece bankalardan sorgu yaptırmadığımız için puanımızda negatif etkiler görülmez.

kredi notu sorgulama

Türkiye kredi puanı notu hesaplaması yapmak için tüm siciliniz dikkate alınacaktır. Bankaya gitmeden kredi talebinde bulunacağınız konusunda size hatırlatma yapmak istedik, artık mobil bankacılık sistemi bir hayli gelişti. Fakat elinizin altında bu kolay imkan var diye sürekli olarak kredi talebinde bulunmak yanlış adım olacaktır.

Findeks kredi puanı sorgulama yapmak aynı şeydir, bankalardaki siciliniz kötü etkilenecektir. Fakat size kesin çıkacak olan kredi sorgusu yaptırdıktan sonra bunu değerlendirmek ise artı puandır. Findeks renginiz sizin puan aralığınızı belirleyecektir, işlemlerinizi bunu dikkate alarak yaparsanız asla kötü sonuçlarla karşılaşmazsınız.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma