Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. Sokağa Çıkma Yasağı Karavanla Tatil

Sokağa Çıkma Yasağı Karavanla Tatil

Aydin Duran Aydin Duran -
146 0

Bilindiği üzere uzun süredir sokağa çıkma yasağı ile karşı karşıya kalmak zorunda kalıyoruz. Burada devletin Covid-19 salgınında sizin ve toplumun sağlığı göz önüne alınarak vatandaşların bulundukları şehirde kalmaları esas alınmış durumda. Ancak mazereti olan kişilerde sokağa çıkma yasağının olduğu zamanlarda izne tabi olarak şehirler arası ve şehir içi hareket edebiliyor. Ancak bir çok kesimi yakından ilgilendiren konulardan bir tanesi de sokağa çıkma yasağının olduğu saatlerde ve günlerde Karavanla tatile çıkılabilir mi? Karavanla sokağa çıkılabilir mi? Ya da yasak olduğu süre zarfından karavanla tatile gitmek isteyenler ne yapacak? Bu soruların cevabı aranmaktadır.

Karavanla Tatile Gidecekler Ne Yapacak?

Tatile çıkma niyetinde olan kişiler karavanla tatile çıkmak istediklerinde mutlaka izin almak zorundadırlar. Burada izin alınmasında Valilik ve Kaymakamlık Seyahat kurulları başta olmak üzere e-devlet üzerinden ve Alo 199 aranarak izin talebinde bulunulabiliyor. Ancak bu mecralardan yapacağınız başvuruların onayının alabilmesi için mutlaka dayanak belgelerinizin de bulunması şart. Bu belgeler olmadığı dönemde yetkililer de mecburen başvuruyu onaylamıyor ve reddetmek zorunda kalıyor.

Kendi Karavanımla Tatile Çıkabilir miyim?

Karavanınız varsa burada önemli olan karavanınıza ait ruhsattır. Başvuru için Alo 199’u aramanız sonrası ya da e-devletten yapacağınız başvuruda karavanının ruhsatını yüklemeniz önemlidir. Karavan size aitse buradan mutlaka ruhsatın fotoğrafını sisteme yükleyin. Bunları yapamıyorsanız il ve ilçe seyahat kurullarına başvuru yaparak ruhsatınızla birlikte gitmek istediğiniz il, ilçe ve bölgeler için seyahat izni almalısınız. Bu kurullar seyahat iznini en fazla gidiş için 1,5 gün dönüş için 1,5 gün olmak üzere toplam 3 gün olarak verebiliyor. Burada gidişiniz için geçen süre sonrası yine başvuru yaparak dönüş yolu için izin alınması gerekiyor.

Okunmalı : Maske Cezasına İtiraz

Kiralık Karavanla Tatile Çıkabilir miyim?

Karavan tatilinizi kiralık bir araçla da yapabilirsiniz. Burada da ruhsat yerine kiraladığınız karavanın sözleşmesi önemlidir. Bu sözleşmenin başvuruda sisteme yüklenmesi önemli. Seyahat kurulu personelleri bu başvuruları incelerken yüklenen ek belgeleri inceleyerek onay verir. Yani sizin belgeniz yoksa reddedilir ve sizde tatilinize çıkamazsınız. Bu nedenle kiralık karavanla tatile çıkacaksanız kiralama sözleşmesi ile başvurulması gerekir.

Kiralık karavanla tatile çıkmak için sokağa çıkma yasağı saatlerinde hareket etmeniz halinde izin almanız gerekir. Yasağın olmadığı dönemde hareket etmek için izin almanız önemli değil. Ancak son dönemde iller ve ilçelere göre vaka sayısına göre sokağa çıkma yasağı saat ve tarihleri değişiklik göstereceğinden gideceğiniz ve bulunduğunuz bölgedeki saatlerin de incelenmesi önemli husus.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma