Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kart Borcunun Asgarisini Ödemek Kredi Notunu Düşürür mü?

Kart Borcunun Asgarisini Ödemek Kredi Notunu Düşürür mü?

Aydin Duran Aydin Duran -
255 0

Kredi notu bankacılık ürünleri için önemli hususlardan biridir. Bu anlamda kredi kartı borcunun asgarisini ödemek kredi notunu düşürür mü sorularına yanıt aranılmaktadır.

Birçok kişinin kredi notu dikkatini çekmeyebilir ya da önem vermeyebilir. Ancak bankalardan alınacak olan borç paraların yolunu açan bu not sistemi ileriki dönemde ihtiyacınız olabilecek bir husus. Bu nedenle notunun düşmesini istemeyen kişiler ellerinden geleni yaparken kullandıkları kredi kartları nedeniyle de borcun tamamını ödeyemez duruma gelebiliyor. Bu durumda sadece kredi kartı asgari tutarını ödeme yoluna giden kişi ise kredi notunun bu sayede düşürür mü? Düşüp düşmeyeceğini de sorgulama ihtiyacı duyuyor. Nedeni ise bu notun düşmesinin istenmemesi.

Asgari Kredi Kartı Borcu Tutarını Ödemek Kredi Notunu Düşürür mü?

Para günümüzde eskiden olduğundan daha çok değerli. Nitekim paramız olmasa dahi harcama imkanı veren kredi kartlarının kullanılabilir olması bankadan sonraki dönemlerde krediler alabilmemiz için bu borçlarımıza sadık olmak zorundayız. Burada yasal ve manevi yönden sorumluluklarımız bulunur. Fakat yaşayan  birer bireyler olarak bizler borçlarımızı aksatmak zorunda kalabiliyoruz. Burada kredi kartı borcumuzu aksatmasak dahi en azından aylık olarak asgari tutarını ödemek zorundayız. Kartımızın kapanmaması için bu önemli bir husus. Fakat burada sürekli asgari tutarını ödemek zorunda kalan kişilerin zaman zaman sorguladıkları husus var ki o da; borcun belli miktarını ödemek kredi notumu düşürür mü oluyor. Burada net bir cevap vermek gerekirse kart borcunun sürekli asgarisinin ödenmesi bankaların en çok sevdiği hususlardan bir tanesidir. Bu nedenle sizin kredi notunuzu düşürmez.  Fakat sürekli kart borcunun asgarisini ödemek minimum notta indirime neden olabilir.

İmza Karşılığı Sözünüzde Durun Borcunuzu Ödeyin

Kredi Kartı Borcunun Asgarisini Ödemek
Kredi notu bankacılık ürünleri için önemli hususlardan biridir. Bu anlamda kredi kartı borcunun asgarisini ödemek kredi notunu düşürür mü sorularına yanıt aranılmaktadır. 

Bankadan talebiniz olan krediler ve kredi kartı gibi hususlar tamamen sizin ödeme performansınıza dayalı olarak geliştirilmiş kredi notuna bağlı olarak olumlu karşılanıyor. Burada sizler borcunuzu ödemiyor, ya da geciktiriyorsanız ve bu durumu alışkanlık haline getirmişseniz bankalar sizden uzak durmayı tercih edecektir. Yani bankalara imza karşılığı vermiş olduğunuz sözlerinizin arkasında durmanız sizin taleplerinizin olumlu yanıtlanması için önem taşır.

Sürekli Asgari Tutarı Öderseniz Faiz Ödemeniz Artar

Sizlerin kartınıza yansıyan borcunuzun sürekli asgari tutarını ödemek sizin daha çok faiz ödemeniz anlamına gelir. Burada borcun tamamı ödenmediği sürece borcunuza faiz eklenir ve borcun uzaması bankanın en çok sevdiği hususlardan bir tanesidir. Borcun tamamı ödenmese de mutlaka asgari tutarının ödenmesi gerekir. Aksi takdirde sizin borcunuzu ödeyene kadar kartınız kullanıma kapatılır ve ödeme dahil nakit çekim işlemi yapamazsınız. Bu aşamada Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır sizin için önem arz edecektir. Bu durum yıl içerisinde üç kez tekrarlanması halinde kartınız uzun süre nakit çekime kapatılırken ödemeler açık kalacaktır. Bu aşamada da dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir.

Yapılandırma, Ekstre Erteleme Seçeneklerinizi Unutmayın

Kredi kartı kullanımı sonrası artan borç yükü ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu durum sizin borcunuzu hatta asgari tutarı bile ödemenize engel oluşturabilir. Bu durumda bankaların sizlere verdiği hak ve hizmetlerden birisi olan ekstre erteleme imkanını seçebilirsiniz. Aylık, üç aylık gibi ertelemeler faizleri ile hizmet karşılığı olan bir husus. Ancak kart borcunuzu ödeyebilmek için yapılandırma işlemi de alabileceğiniz hizmetler arasında en önemlisi olduğunu hatırlatmak gerekir. Nitekim bu sayede borcunuza kart faizi işlemesi yerine alacağınız ihtiyaç kredisi sayesinde borcun tamamı kapatılarak sizde bu borcu taksit taksit vadesi ile ödeme imkanına sahip olabilirsiniz. Fakat tüm bu hususlar için yine kredi notu önem arz eder ve bankanız ile aranızda olumlu rüzgarların esmesi için yüksek nota sahip olmanız gerekir.

Kredi Notunuzu Artırma Yolları

Kredi Kartı borcunun asgarisini ödemek
Kredi Kartı borcunun asgarisini ödemek

Kredi notu diğer markası ile Findeks bu süreçte sürekli sizin için değer taşıyacağı için banka ve finansal sorunlar borçların zamanında ödenmesi önem arz eder. Bu notların artırılması için belli başlıca yollar vardır. Bu yollar sayesinde en üst seviyelere tırmanabilirsiniz ancak bir iki ay ödememe ve bu borcu ödememenin süresinin devam etmesi halinde yasal süreç dolayısıyla icra nedeni ile uzun sürede yükselen notunuz aniden sıfır noktasına da inebilir. Bu nedenle attığınız adımları da ona göre atmanız önem arz edecektir. Sıfır kredi notu demek kredi sicilinizin sıfırlandığı anlamına gelir. Bu aşamada 5 yıl gibi uzun süreden önce bankalardan borç alabilmeniz için kredi sicil affı hususu yasalar nezdinde gelmesi gerekiyor.

Sürekli Asgari Tutar Ödemede Sınır Var mı?

Kartınıza ait borçlarınızın aylık asgari tutarını ödemede sınır diye bir husus yoktur. Bunu yıllarca yapabilirsiniz. Ancak burada ödenecek tutar sonrası kalan borç tutarı üzerinden akdi faiz ile sizin borcunuzda da artış gösterir. Bu artış ile kredi notunuz da minimum da olsa düşme yaşar.

Bankacılık ve finans işlemleri ulusal olduğu kadar uluslararası arenada düzenlenen kurallar ile de işler. Burada uluslararası kurallardan ziyade ulusal kurallarda daha ağır basar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da bankaları denetler.

Kısaca değinilecek olursak kart borcunuzun aylık olarak sürekli asgari tutarını ödüyorsanız burada kredi notunuz düşmez. Fakat sürekli olması halinde minimum düzeyde de olsa düşme yaşayabilirsiniz. Ancak borcunuza yasal faiz yükü biner. Fakat siz bu borcu ödemekten imtina ederseniz ve bu durumu devam ettirirseniz kısa süre içinde kredi notunuz düşer.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma