Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Varlık Yönetim Şirketine Borç Ödemeden Önce Ne Yapmalı?

Varlık Yönetim Şirketine Borç Ödemeden Önce Ne Yapmalı?

Aydin Duran Aydin Duran -
204 0

Bankalara olan borçlarınız yönetim şirketlerine devredilmektedir. Bu aşamada şirketler mutlaka alacaklılarla iletişim kurma yoluna gider. Böylelikle Varlık Yönetim Şirketine borç ödemeden önce ne yapmalı iyi bilmek gerekmektedir.

Bankalar alacaklarını belli dönemler sonunda tahsil edemedikleri için üçüncü bir taraf olan Varlık Yönetim Şirketlerine borçları devretme yoluna gider. Tamamen yasal olarak kurulmuş olan bu şirketler bankalardan borçları ihale yöntemi ile çok daha ucuza alır ve mümkün olduğu kadar borçlulardan da tahsil etmek için çaba gösterir. Burada gösterilen çaba fiziki, yasal ve iletişim yolları ile psikolojik olarak baskılar neticesinde yapıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak burada borcun transferi ile size ulaşan yönetim şirketi ile belli süreç yaşanır. Bu süreç sonrası ise borcun ödenmesi söz konusu olabilir. Fakat burada Varlık Yönetim Şirketine borç ödemeden önce bilmeniz gereken haklarınız ile ne yapmanız gerektiğini de bilmeniz önemli bir husus.

Varlık Yönetim Şirketi İle Sözlü Protokolünüz

Bankaya olan borç miktarı ne olursa olsun burada varlık yönetim sizden tahsil için bazı indirimlere gidebilir. Tamamen sizin ve şirket arasında geçen anlaşmalar neticesinde sizde borcunuzu ödeyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Sonuçta borç sizindir ve artan faiz yükü ile cebinizden daha çok para çıkmaması ve yasal durum ile icralık hususlardan arınmak için mutlaka burada borcun ödenmesi gerekir. Fakat mevcut borç yerine aranızda yapılan muhasebe ile daha uygun rakamlara ile borcun ödenmesi de söz konusu olabilir. Ancak burada ödediğiniz tutar ile sizin adınıza açılmış olan icra ve haciz işleminin kaldırılması önem arz eder. Bu öneme binaen sizde haklarınızı doğru bilmeniz ve ona göre adım atmanız son derece önemlidir. Çünkü Varlık Yönetim Şirketi size ulaşır, anlaşma yoluyla çok daha düşük rakamlar ile borcunuzun ödenmesi üzerinde anlaşmaya varabilir. Buradaki anlaşma tamamen sözlü olarak yapılacağı için ileriki dönemde sizin icrada dosyanızın kapanmasına engel bir husus oluşturabilir.

Para Yatırmadan Önce Şartlar Belirlenmeli

Varlık Yönetim Şirketine Borç Ödemeden Önce Ne Yapmalı?
Varlık Yönetim Şirketine Borç Ödemeden Önce Ne Yapmalı?

Varlık Yönetim Şirketi size ulaştı ve ödeyeceğiniz rakamda iki taraflı olarak anlaşmaya vardınız. Bu rakamı da şirketin söylediği gibi istediği banka hesabına virman ettiniz. Ancak yine icra dosyanız kapanmadı ve hatta sizin adınıza burada haciz işlemi başlatıldı. Bu durumda tamamen vatandaş olarak mağdur edilmiş durumda oluyorsunuz. Bu mağduriyetinizin yaşanmaması için hakların bilinmesi ve doğru hareket etmek son derece önem taşıyor.

Varlık Yönetim Şirketleri İbraname Şikayetleri

Öncelikli olarak Varlık yönetim Şirketleri telefon ile sizlere ulaştığında burada konuşmanın kayda alındığı bilgisini size verecektir. Bu aşamada sizlerde mutlaka bu görüşmeyi kayda almanız gerekir. Telefonunuzun kendi özelliği ile görüşmeler kayda alınabilir. Fakat bir çok telefonda bu özellik olmadığı için Android ya da İos olarak görüşmelerinizi kayda alacak bir uygulama indirmeniz halinde de burada görüşmeler kayda alınacaktır. Sizlerin arandığı zaman şirketin görüşmelerin kayda alındığını bildirmesi sonrası sizde görüşmeyi kaydettiğinizi mutlaka şirket yetkilisine bildirin ve bu bildirimde kayda girsin. Burada ses kaydını yapıyor olmanız yasal olarak hukuken yerini bulabilmesi için mutlaka karşı tarafa bildirilmesi gerekir. Son zamanlarda artan şikayetler ile Varlık Yönetim Şirketlerine ayrıca aramalarda sınır getirildi.

Şirket İle Aranızdaki Görüşme Önemli

Şirket yetkilisi sizinle telefon görüşmesi sonrası ödenecek tutarda anlaşılması halinde siz bu tutarı ödemi yapmanıza rağmen icra dosyanız kapanmamış olabilir. Nitekim bu konuda internette dolaşan bir çok şikayet söz konusudur. Bu şikayetler borcun söylenen rakamının ödenmesine rağmen halen devam ettiği ve dosyanın kapanmadığı. Bu süreç sonrası ise Varlık Yönetim Şirketinin halen para istediği hususundadır. Bu şikayetlerde en büyük dayanağınız yapmış olduğunuz ses kaydı olabilir. Nitekim yasal dayanak olarak bunu ilgili birimlere iletebilirsiniz.

Şikayet Hakkınızı Kullanın

Varlık Yönetim Şirketine Borç Ödemeden Önce Ne Yapmalı?
Varlık Yönetim Şirketine Borç Ödemeden Önce Ne Yapmalı?

Sizi arayan Varlık Yönetim Şirketi’nin adı sanı sizin için önemli bir husus değil. Ancak burada muhatap olduğunuz şirketi bilmeniz de önemli. Şirket sizden belli tutar ile dosyanın kapanacağını belirtmesine rağmen bu borcu kapatmaktan imtina ediyorsa sizde yasal olarak denetleme kurumu olan BDDK’ya ilgili şirketi şikayet etme hakkına sahipsiniz. Belirtilen borcun ödenmesine rağmen maaşınıza, evinize ve malvarlığınıza haciz gelmesi halinde bu hacze itiraz hakkınız doğar. Bu itiraz ile şirket ile aranızda oluşacak dava konusu sonrası haklı olarak borcunuz kapatılmış olur ve haciz işlemi de durdurulmuş olacaktır. finansal sorunlar herkesin ortak noktası.

Kredi Notuna Etkisi

Kişiler sonradan Varlık Yönetim Şirketine olan banka borçlarını ödemesine ve uzun süre geçmesine rağmen Findeks ile Kredi Notunda bu durumun göründüğü için bankalardan finans desteği alamadıklarından şikayetçi durumuna düşüyorlar. Burada borcun ödenmesi ile şirketin de bu durumu bildirmesi önemli. Nitekim şirketler borcun ödenmesine rağmen bu durumu Findeks ya da Kredi Notu KKB risk merkezine bildirmiyorlar.  Kredi sicil affı çıksa bile bu kişiler yine kredi alamıyor. Bu durumda tüketici açısından mağduriyet doğuruyor.

Yasal olarak bir vekiliniz durumunda olan Avukatlar aracılığıyla ya da finansal danışmanlık bürolarından alacağınız destekler ile söz konusu Varlık Yönetim Şirketine borcunuzu ödeyebilirsiniz. Burada önemli olan yasal haklarınız ve mağduriyetinizin önüne geçmektir. Fakat her durumda Varlık Yönetim ve diğer şirketlere borç ödemesi yapmadan önce araştırma yapmak doğru adım olacaktır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma