Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. Türkiye Vatandaşı Gürcistan’dan Araba Satın Alabilir Mi?

Türkiye Vatandaşı Gürcistan’dan Araba Satın Alabilir Mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
239 0
Türkiye Vatandaşı Gürcistan’dan araba satın alabilir mi

Evet, Türk vatandaşları Gürcistan’dan araba satın alabilir. İşlem nispeten basit ve anlaşılırdır ve satın alma işlemini olabildiğince sorunsuz hale getirmek için akılda tutulması gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öyle ki Türkiye’de ikamet edenler Gürcistan’dan aldıkları araçlar ile bazı riskleri de almış olmaktadır. Türkiye Vatandaşı Gürcistan’dan araba satın alabilir mi? Sorusuna yanıt arayanlar için birkaç ipucu yardımcı olacaktır.

Gürcistan’dan Araba Nasıl Satın Alınır?

Her şeyden önce, pasaportunuz, ehliyetiniz ve sigorta bilgileriniz de dahil olmak üzere gerekli tüm belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca, araba için ödeme yapmak için uygun miktarda paranızın yanı sıra satın almayla ilişkili olabilecek vergi veya ücretlerin de olması gerekir. Özellikle sosyal medya ile otomotiv sektöründe kendisine yer bulan yurt dışında ucuz araç getirme olanakları arasında ilk alternatif Gürcistan olmaktadır. Ancak medyada duyulduğu tarzdan bir alım söz konusu değildir.

Türkiye Vatandaşı Gürcistan’dan araba satın alabilir mi
Türkiye Vatandaşı Gürcistan’dan araba satın alabilir mi

Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra, arabayı Gürcistan hükümetine adınıza kaydettirmeniz gerekmektedir. Bu genellikle yerel DMV ofisinizde yapılabilir. Özellikle onlara gerekli belgeleri sağlamanız ve geçerli ücretleri ödemeniz gerekir. Yaşam bizlere vergi ödemesini öğretmektedir. Bu çerçevede ister yurt içinde alınan araçlar olsun ister yurt dışından getirilenler olsun vergi ödenmesi gerekir.

Araba sizin adınıza tescil edildikten sonra, Gürcistan’da yasal olarak bu aracı kullanabilirsiniz. Ancak, Türkiye’de araba kullanmak için ek sigorta kapsamına sahip olmanız gerekebileceğini unutmamak önemlidir.

Genel olarak, Gürcistan’da araba satın almak nispeten basit bir işlemdir ve bir sonraki araç satın alımınızda tasarruf etmenin harika bir yolu olabilir. Ancak Finansal Sorunlar nedeniyle yurt dışından araç alımı uygun olmasını beklerken daha fazla ücretlerle karşılaşmanız mümkün olabilir.

Türkiye Vatandaşı Gürcistan’dan araba satın alabilir mi
Türkiye Vatandaşı Gürcistan’dan araba satın alabilir mi

Gürcistan Plakalı Araba Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

Gürcistan plakalı bir araba, Türkiye’de genelde 3 aylık bir süre için kullanılmaktadır. Ancak, Gürcistan vatandaşları Türkiye vizesi için başvurabilir. Hatta bu onların Türkiye’de daha uzun süre kalmalarını sağlayabilir. Ayrıca, Gürcistanlılar Türkiye’deki bazı vizesiz giriş imkanlarından yararlanmaktadırlar.

Yurt Dışından Araba Getirilirken Ne Kadar Vergi Verilir?

Yurt dışından araba alıp Türkiye’ye getirdiğinizde bir takım vergiler ödemeniz gerekmektedir. Özellikle bunlardan en önemlisi, mal ithalatı üzerinden alınan bir vergi olan Gümrük Vergisidir. Hatta araçlarda Gümrük Vergisi oranı %60’tır. Yani araç satın alırken harcadığınız her 100 lira için 60 lira Gümrük Vergisi ödemeniz gerekmektedir.

Gümrük Vergisine ek olarak, araçta KDV (Katma Değer Vergisi) de ödemeniz gerekir. Ayrıca arabalarda KDV oranı %18, yani arabayı almak için 100 lira harcarsanız 18 lira KDV ödemeniz gerekmektedir.

Lüks mallar üzerinden alınan bir vergi olan Tüketim Vergisi gibi bir araba ithal ettiğinizde ödemeniz gereken başka vergiler de vardır. Araçlarda ÖTV oranı %10’dur, yani aracı alırken 100 lira harcarsanız, ÖTV’de 10 lira ödemeniz gerekir.

Son olarak, Türkiye’ye mal ithalatında bir vergi olan İthalat Vergisini de ödemeniz gerekir. Arabalarda İthalat Vergisi oranı %2’dir, yani arabayı almak için 100 lira harcarsanız, İthalat Vergisi’nde 2 lira ödemeniz gerekir.

O zaman Türkiye’ye bir araba ithal ettiğinizde toplamda 92 lira vergi ve harç ödemeniz gerekiyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma