Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. 3D Secure Sistemi Nedir Nasıl Kullanılır?

3D Secure Sistemi Nedir Nasıl Kullanılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
279 0

3D Secure sistemi, genellikle bankalar tarafından kullanılan, kullanıcılarının güvenli alışveriş yapmasını sağlayan sisteme verilen isimdir. İnternet üzerinden yaptığınız alışverişlerde onay alma mekanizmasıdır.

Bankaların özel güvenlik sistemi olan 3D Secure, sizlere internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde ekstra güvenlik önlemleri sunar. Bu sayede kartınızın bilgileri çalınırsa dahi, sizin onayınız olmadan alışveriş yapamaz ya da para aktarımı gerçekleştiremez. Size bugün ki yazımız içerisinde 3D Secure sistemi nedir ve nasıl kullanılır aktarmaya çalışacağız. Üstelik 3D Secure’ye üye olmak da çok kolay.

3D Secure Nasıl Yapılır

Alışverişlerinizde güvenli bir deneyim yaşamak sizin de hakkınız. Sanal marketlerin ve internet mağazacılığının yükselişte geçtiği 2004’den beri oldukça yüksek sayıda hırsızlık, dolandırıcılık ve habersiz alışveriş şikayeti bulunmaktaydı. Ancak 2010’dan itibaren bütün dünyada onaylı kullanıma başlanan 3D Secure sistemiyle kullanıcılar, daha güvenli ve daha sağlıklı bir sanal alışveriş ve para transferi deneyimi yaşıyorlar.

3D Secure nasıl çalışır diye merak ediyorsanız aslında çok basit. Çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerine bağlanabilir ya da en yakınınızda olan fiziksel banka şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Kimliğinizi onaylamanızın ardından banka tarafınıza her internet alışverişi ya da para transferi sonucunda sms ile onay kodu göndermeyi teklif edecektir. Siz de bunu onaylamanızın ardından 3D Secure sisteminin kullanıcıları arasında yerinizi alabilirsiniz. Peki bu sistem içerisinde bir açık yok mu? Elbette var ancak faydalarını ve zararlarını teraziye koyduğumuzda 3D Secure sistemi internet üzerinden alışveriş yapmanın hali hazırda en güvenli seçeneği konumundadır.

3D Secure Faydaları Nelerdir

3D Secure zararları ve faydalarını az önce de dediğimiz gibi eşit bir teraziye koyarsak, faydalarının çok daha ağır geldiğinden emin olabilirsiniz. En basit anlamda bilinen zararı, yurtdışına gittiğinizde 3D Secure sistemine kayıtlı olan cep numaranıza onay mesajı geleceği için siz de yurtdışında kendi hattınızı açamadığınızı varsayarsak, bu alışverişi onaylamak için bankanız ile telefon trafiğine geçmek zorunda kalacaksınız. Bir diğer olumsuz tarafı da telefonunuzun kötü niyetli biri tarafından ele geçirildiği ya da hacklendiği noktasında. Eğer telefonunuz çalınırsa ve banka bilgileriniz de bu kişide bulunuyorsa, siz bankaya telefon açana kadar kişi kendi hesabına birçok aktivitede bulunabilir.

Fakat bu zararların yanında sistem size özel 3D Secure şifresi oluşturabilme imkanı sunar. Bu sayede sadece kendinizin bildiği bir şifre ile alışveriş yapabilir ve bundan faydalanabilirsiniz. Güvenli internet alışverişinde şu anda en sağlıklı çalışmayı sürdüren sistem 3D Secure sistemidir. Apple telefonlarında yüz tanıma sistemi ve optik göz okuyucuları da aktifleştirilmeye çalışılsa da maalesef verimli bir şekilde çalışmamaktadır. Bunun dışında farklı telefon uygulamaları da benzeri bir çalışma sistemi vaadinde bulunmalarına karşın tam anlamıyla randıman verecek şekilde hizmet verememektedirler. Bunlara en iyi alternatifi BKM Express oluşturmaktadır. BKM Express kart tanımlamanızın ardından oluşturacağınız bir şifre ile bütün banka işlemlerinizi tek bir hamleyle yapmanıza fayda sağlar.

Güvenli e-ticaret yapmak istiyorsanız 3D Secure kullanmanızı öneririz. Alternatif güvenlik sistemlerine nazaran tamamen size odaklı bir geri dönüş sağladığı ve kısa süre içerisinde sistem ile ilgili şikayetinizi bankalara iletebildiğiniz için oldukça mantıklıdır. Örneğin bir sanal mağazadan alışveriş yaptınız, sistem size doğrudan SMS göndererek alışverişinizi onaylamanızı ister. Aksi taktirde hesabınızdan o para, sanal markete geçmez. Böylece kartınızın bilgileri ve hesabınız güvenlikte kalır. Sizlere yazımızda 3D Secure sisteminin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını aktarmaya çalıştık, sitemiz içerisinde olan diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma