Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
245 0

İhtiyacın sona ermesi ile banka hesabı nasıl kapatılır? Hangi yollardan kapatılabilir sizlere açıklıyoruz.

Bankalar çalışma prensiplerini daha çok müşteriye ulaşmak üzerine kurarlar. Her ne kadar belli olmasa da banka üzerinden açılan her yeni müşteri hesabı, bankanın uzun süreçte finansal sürekliliğini garanti altına almaktadır. Bu amaç doğrultusunda bankalar hesap açmak istediğinizde, size oldukça cazip teklifler sunacak ve hızlı işlemlerle direktiflerinizi yerine getireceklerdir. Hatta sizin ihtiyacınız olmayan hizmetleri bile kullanımınıza açacaklardır. Fakat bu durum tersine çevrildiğinde, yani banka hesabınızı kapatmak istediğinizde bankaların size olan tavırları değişecektir. Çünkü para kaynağı olan müşterilerini kimse kaybetmek istemez.

Banka hesapları nasıl kapatılır?

Kapatma işlemine karar vermeden önce bu banka ile ilgili hesabı kullanmayacağınızdan emin olmanız gerekir. Çünkü hesap kapatma işlemlerinden sonra, aynı banka hemen yeni bir hesap açmayabilir. Siz bu isteğinizi bankaya ilettiğinizde karşınıza yeni ve cazip teklifler sunulacaktır. Tüm bunlarla başa çıkıp kapatma işleminde kararlı olursanız, bankaya şahsen gitmeniz veya bankaya başvuru yaparken kayıtlı olan telefonunuzdan müşteri hizmetlerinizi aramanız gerekecektir.

Banka hesabınızı kapatmak için şubeye gitmeyi tercih edecekseniz, hesabınızın kayıtlı olduğu şubeyi tercih etmeniz gerekir. Burada müşteri temsilcisi tarafından hazırlanacak dilekçe sayesinde bankanıza verilecektir. Bu dilekçe bir tür hesap kapatmayla ilgili talimat yazısıdır. Bu yazı sayesinde banka kapatma işlemlerine başlayacaktır. Kapatma işlemleri sonlanmadan önce hesabınızın üzerinde herhangi bir ödenmesi gereken borç veya otomatik ödeme talimatı bulunmamalıdır. Eğer varsa, öncelikle bu talimat iptal edilecek ve ilgili borç tutarı tamamen ödenecektir. Bu sayede banka hesabınızı kapatma işlemi devam edecek ve sistem üzerinde kapatılacaktır. Kapatma işlemi sonrasında size, istediğiniz iletişim kanalından bilgilendirme yapılacak ve bu sayede hesabınızı tamamen kapatmış olacaksınız.

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır Kapatma Yolları Neler?
Banka Hesabı Nasıl Kapatılır Kapatma Yolları Neler?

Banka Hesabını Kapatma Yolları

Bankadan nasıl bir işlem yapmak için hesap açmak zorunda kalıyorsanız yine bu hesabın bir de kapanışı olmalı. Yapılan bütün işlemler kayıt altına alınmak zorundadır. Fakat hesap açılışına gösterdikleri özeni bankalar maalesef kapatırken göstermezler. Çünkü hesabın kapatılması demek banka şubesinin kendi bünyesi içinde itibar kaybetmesi ve maddi olarak kayıpların başlaması anlamına gelmektedir. Hesabınıza giren ve çıkan paralar ile oluşan mevduat bankanın kazancıdır. Hesap kapanışı sırasında banka şubesinden mutlaka hesabın kapatıldığına dair bir dayanak belge almanız gerekir. Aksi takdirde başınıza başka işler gelebilir. Hele hele hesabınızda ek hesap tanımlıysa ve bu ek hesaptan harcama yapılması, otomatik ödemeler bulunması halinde ödemeler gerçekleştirilmesi sizi mağdur edebilir.

Hesap kapatılması için banka şubenizle iletişime geçmelisiniz. Aynı bankanın başka şubeleri üzerinden kapatım işlemi dilekçe alınarak yapılıyor ama bu dilekçe de hesabın bulunduğu şubeye gönderiliyor. Burada bir eksiklik yaşanabilir ve kapandı sandığınız hesabınız kapanmayabilir.

Otomatik Ödeme Talimatlarını Özellikle Kapatın

Kapatmak istediğiniz hesaba tanımlı olarak ödemelerini yaptığınız faturalarınız bulunabilir. Bu faturaların otomatik ödeme talimatlarının iptalini sağladıktan sonra hesabınızı kapatmakta fayda oluyor. Özellikle maaş müşterilerinin bankaları değiştiği esnada yaşanan bu aksiklikler ile ek hesap üzerinden ödenen faturalar ve harcama tutarlarından hesabınızın kapandığını düşünerek haberdar olamıyorsunuz. Burada icraya verilebilir ve banka işlemlerinden yasaklı konumuna düşebilirsiniz. Bu adımları atlamamak adına otomatik ödeme talimatlarınızı gözden geçirmelisiniz.

Hesap Kapatılmasında Bankalar Yıpratma Politikası Uygulayabilir

Yeni ve hiç önermedikleri teklifler sunarak, sizleri bu karardan vazgeçirmek isterler. Tabi ki bu konuda yapılması gereken en doğru karar, hesabınızı kapatmakta ısrarcı olmak ve sonunda kapatmaktır. Çünkü bir hesap açık olduğu takdirde kullanmasanız da komisyon ücretleri bu hesaba yansıtılır. Hesabınızda para olmadığı takdirde, ilk işlemden geçilecek paradan bu komisyon ücreti kesilir. Bu komisyon ücretleri de kapatılma esnasında size sorun oluşturacaktır.

Okunmalı : Ziraat Bankası Hesap No

Kullanılmayan Banka Hesaplarını Sorgulama

Çok kullanılan GSM hatlarının sorgulaması ile Türkiye’de usülsüz açılan bir çok hattın varlığına şahit olmuştuk. Vatandaşlarında en çok korktukları hususlardan birisi adına hesap açılıp açılmadığı, kapatmayı unuttuğu hesabın olup olmadığı. Bankalar dijital ortamlara yönelmiş olsa da şu an için hangi bankada hesabım var sorgulama gibi bir internet hizmeti bulunmuyor. Fakat yakın zamanda bu hizmetin de e-devlet üzerinden verilebileceğini düşünebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma