Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Banka Kredi Sicil Affı Hangi Bankalarda Geçerli?

Banka Kredi Sicil Affı Hangi Bankalarda Geçerli?

Aydin Duran Aydin Duran -
200 0

Bankaların verdiği kredilerin ana şartı konumundaki kredi notu ve kredi sicili zaman içerisinde ödenmeyen borçlar nedeniyle düşüyor ve yasaklı haline geliniyor. Bu aşamadan sonra uzun süre kredi yasaklısı olan kişiler kredi sicili affı ile kendisine bankacılık ürünleri arasında yer bulmasına karşın bankalar bu konumdaki kişilere borç para vermekten uzak kalıyor. Bunun nedeni ise kişinin yine ödemekten kaçınacağı yönünde. Bu nedenle kredi sicillerine gelen af sonrası tüketici banka kredi sicil affı hangi bankalarda geçerli sorusunu soruyor ki bu bankalardan ihtiyacını karşılama yoluna gitmeli.

Sicil Affında İlk Adım Devlet Bankalarından

Türkiye’de bankacılık olayları ile ilgili olarak devletçe atılan adımların ilk aşamasını devlet bankaları karşılıyor diyebiliriz. Bu aşamada da kredi sicillerine muhtemel gelecek af sonrası tüm gözler bu devlet bankalarına yöneliyor. Türkiye’de tüm il ve ilçelerde şubesine ulaşabileceğiniz Ziraat Bankası başta olmak üzere Vakıfbank ve Halk Bankası oluşan af ile yasaklı konumunda iken sicili temizlenen kişi ve esnaflara kredi verme yoluna gidiyor. Bu nedenle af konumuna gelen vatandaşın sorduğu banka kredi sicil affı hangi bankalarda geçerli sorusunun cevabını ilk etapta Ziraat, Vakıf ve Halkbank diyebiliriz.

Kredi Sicil Affı Çıktı mı?

Öncelikli olarak kredi sicil affı yasası çıktı mı sorusuna cevap bulmak önemli. Bu aşamada 2017 yılında çıkarılan yasa sonrasında her ne kadar meclise yasa teklifi sunulmuş olsa da, yasaklı kişi ve esnafın rahat nefes almasına izin verecek kredi sicili affı henüz yasalaşmadı. Bu durum ileriki dönemde nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor. Ancak virüs salgını ile ekonomik alanda yapılan mücadeleler ile devlet önemli adımlar attı ve atmaya da devam ediyor. Bu aşamada kredi yasağı bulunan kişilerin banka ürünlerini rahatça alabilmesini sağlayacak bir yasa ile binlerce kişinin beklentisi de gerçekleşebilir.

İlerleyen dönemde banka sicil affı çıkacak mı sorusunun cevabımı ülke olarak alacağız. Ancak maddi açıdan nakite ihtiyacı olan, virüs salgını nedeniyle işleri duran esnafın özellikle imdadına yetişecek olan kredi sicil affı yasalaşmasının ardından Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecektir. Bu aşamada af ile şartları da belli olacak. Ancak geçmiş dönemlerdeki aflara bakılacak olursa en büyük şartında kişilerin bankalara olan borçlarını kapatması olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma