Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Devlet Bankalarından Ortak Kredi Kartı Markası

Devlet Bankalarından Ortak Kredi Kartı Markası

Aydin Duran Aydin Duran -
203 0

Bilindiği üzere bireysel olarak tüketicilere hizmet veren üç değerli devlet bankası bulunuyor. Bu devlet bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank. Geçmiş dönemlerde müşterilerine sundukları kart hizmetini farklı bankalara ait kartlar üzerinden yürüten devlet bankaları zamanla bu durumu değiştirecek adımlar attı. Bu adımların ne kadar etkili olduğunu bilemesek te istenilen seviyelerde olmadığı aşikar gibi görünüyor.

Paraf Card Halkbank’tan

Öncelikle Halkbank kendi kredi kartı Paraf Kart ile piyasaya giriş yaptı. 2012 yılında kendisinin ürettiği Paraf ile önemli bir çıkış hedeflemişti. O dönemde yüzde 5 gibi bir orana sahip olan Halkbank Kredi Kartı müşterisi HSBC bank ile Advantage Kredi Kartı ortaklığı bulunuyordu. Aradan geçen yaklaşık 7 yıllık süreç sonrasında Halk Bankası bu anlamda elbette kendisini geliştirdi, Pazar payını artırdı ve daha çok müşteriye ulaştı.

Bankkart Combo Ziraat Bankası’ndan

Geçtiğimiz yıl içerisinde en önemli bankamız olan Ziraat Bankası’da ortağı konumundaki İş Bankası ve Maximum Kredi Kartından ayrılarak yeni bir soluk ile tüketicilere hizmet vermeye başladı. Bankkart Combo ile kendi markasını üreten banka bu anlamda geç kalınmış ama önemli adımlar attı. Ziraat Bankası Combo Kredi Kartı Başvurusu ve Sorgulama başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere özellikle Türkiye’nin kartı Troy olarak tercih sebebi olabilir durumda. Zaten böyle olması da gerekiyordu. Yeni bir kart ile banka kartı ve kredi kartını bir kartta toplayan Bankkart Combo sabit müşterisi açısından önemli sayılara ulaştığı kanaatindeyim.

World Card Vakıfbank’tan

Diğer bir devlet bankamız olan Vakıfbank ise hâlâ Yapı Kredi Bankası ile ortak olarak çalışıyor ve müşterilerine World Card hizmeti sunmaya devam ediyor. Bu anlamda henüz kendisi adına bir adım atmayan Vakıfbank’ın nasıl bir Ar-ge üzerinde çalıştığını şu an kestirmek zor.

Çokta ayrıntıya girmeye gerek olmadığını düşünerek hemen mevcut konuların üzerinden geçmeye çalışıyorum. Fakat ödeme kolaylığı ve müşteri potansiyeli ile böylesine önemli bir husus olan, büyük bir pazarı kendi bünyesinde bulunduran kredi kartı ile ilgili olarak önemli üç bankanın ortak hareket etmemesi dikkat çekici. Son dönemde bankamatikleri ortak kullanım olarak müşterilerine ücretsiz sunan bankaların ortak bir kredi kartı markasında buluşması, daha çok tüketiciye ulaşması ve Mastercard ile Visa’dan daha çok Troy üzerinde toplanması gerekmez mi?

Önemli Olan Kendi Markamız

Elbette kartların dünya üzerinde bir ağırlığı bulunuyor. Oluşturulan ortak kart ile bu ağırlığın üzerine çıkmasını beklemek şimdilik yanlış olabilir. Ama gelişen teknoloji ve küresel ekonomiye ortak olabilmek için atılması gereken adımlardan bir tanesi kendi pazarını oluşturmak değil mi. Kendi bünyesinde bir çok uzman ve araştırmacı bulunduran, maddi ve manevi olarak bu çalışanlara her desteği veren devlet bankalarımızın umarım kısa süre içerisinde ortak hareket edecek yeni bir kart ile hizmet vermeye başlarlar.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma