Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Emekli İkramiyesi Kıdem İhbar Tazminatlarına Haciz Gelir mi?

Emekli İkramiyesi Kıdem İhbar Tazminatlarına Haciz Gelir mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
204 0

Emeklilik olmayı bekleyen kişiler sonrasında emekli ikramiyesi kıdem ihbar tazminatlarına haciz gelir mi sorusuna yanıt bulmaya çalışmaktadır. Bu durumda en iyi açıklamayı sizler için edinmeye çalıştık.

Aslını inkar etmeseniz de ödeyemediğiniz borçlarınızdan dolayı haciz konulması, haciz işlemlerinin başlatılması beklenen bir adım.  Sonuçta alacaklı kişi ve kurumlarında yasal haklarının korunması gerekir. Bu türdeki alacaklıların borç tahsili yapmak üzere kıldığı icra müdürlükleri borçlulardan haciz yoluyla alacaklarını alma yoluna gitmektedir. Burada bile yasalar borçluları da koruma altına almış. Adına kayıtlı taşınır ve taşınmaz mallara yapılan haciz işlemleri bir kenara maaşlarına konulması halinde bu haciz olayı sadece dörtte birine uygulanıyor. Yani kısa mantıkla 2 bin lira maaşı olandan aylık 500 liralık bir icra kesintisi uygulanıyor. İcra hususu kişinin gelirlerine el koymaktır. Bu durumda emekli olan kişilerin emekli ikramiyesi kıdem ihbar tazminatlarına haciz gelir mi sorusunu soranlar muhtemelen borcu ve icrası olan kişiler oluyor.

Emekli tazminatına İcra Gelir mi

Emekli olan kişilerin emekli maaşlarına haciz konulabilmesi için emekli kişinin muvafakati aranır. Aksi takdirde haciz konulamaz. Bundaki sebep asgari geçim indirimidir. Bu yüzden sınırlama konulmuştur. Çalışan kişilerde de asgari geçim indirimi söz konusudur ve tüm aile için eş ile çocuk yardımları düşülmesinin ardından kalan tutarın dörtte biri üzerinden yapılır.

Emeklilerin maaşlarına haciz konularında verilen dokunulmazlık sadece maaşla sınırlı değildir. Muhtemel haciz işlemleri yaşamında günlük kullanabileceği bazı ev eşyaları için asgari yaşam koşulları nedeniyle de sınırlama getirilmiştir. Yani kişinin evinde iki televizyon varsa biri haczedilebilir fakat ikisi birden alınamaz gibi.

Emekli İkramiyesinin Haczedilmesi

İcra taksitleri devam ederken emekli olan kişinin mevcut kesintileri yapılamaz hale gelecektir. Bu durum maaşını düzenleyen kurum veya iş yeri tarafından ilgili icra müdürlüğüne yazılı olarak bildirilir. Bu bildirim dolayısıyla alacaklıya da iletilen hususlardan. Burada kişinin borcu ne kadarsa emekli ikramiyesinden kesilir ve kalan kısım emekli olan kişiye verilir.

Zaten kişiye icra kesintisi uygulanması için İcra müdürlüklerinden kişinin iş yerine gönderilen yazıda kesintilerin nasıl uygulanacağı açıklanmıştır. Burada maaşın ¼ ü denilirken ayrıca kişiye verilen tüm hak ile alacaklara haciz uygulanması isteği belirtilir. Bu durum çalışanlar arasında değişiklik gösterir. Öğretmenlerin maaşına haciz konulurken diğer gelirleri olan kırtasiye yardımı ve ek ders ücretlerine icra konulamaz. Bu gelirlere icra söz konusu olması için ayrıca bir mahkeme kararı çıkarmaları gerekir.

Emekli ikramiyelerine icra konulması ile ilgili husus 2008 yılında çıkarılan 185510 sayılı yasa ile kesinlik kazanmıştır.

Kıdem ve İhbar Tazminatlarının Haczi

Emekli olan kişilerin ayrı gelirleri arasında da kıdem ve ihbar tazminatları bulunur. Bu tür gelirlerin hepsi yukarıda da belirtildiği üzere hacze konu edilebilir. Kişiye verilen farklı gelirleri üzerinden kesinti yapılabilir. İcra müdürlüğünden gelen yazı kişinin iş yerini bağlar. Her türlü ödemelerde sorumlu haline getirir. Yazı gelmesine rağmen icra kesintisinin yapılmaması kesintiyi yapacak olan mutemet ile iş yerine cezai işlem gerektirebilir. Bu nedenle kesintilerin eksiksiz ve zamanında yapılması gerekir.

Kısaca özetlenecek olursa; borçlu olan herkesin maaşına konulan haciz ile ¼ oranında kesinti uygulanır. Bu kesinti emekli ikramiyesi kıdem ihbar tazminatlarına haciz uygulanır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma