Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Bankacılık Telefon Numarası Güncelleme

Bankacılık Telefon Numarası Güncelleme

Aydin Duran Aydin Duran -
325 0

Bankaların internet şubeleri ve sonrasında da mobil uygulamalarının hizmete girmesinden sonra güvenlik açısından en önemli adım olarak değerlendirilen telefon numaraları zamanla değişebiliyor. Tüketici kullanmış olduğu telefon numarasını değiştirmese bile mevcut GSM firmasını dahi değiştirdiğinde dijital bankacılığa giriş için cep telefonuna gelmesi gereken şifre gelmiyor. Bu durum tüketicinin internet bankacılığına girişi engellediği gibi maddi ve manevi açıdan da mağdur edebiliyor. Bu nedenle Banka Telefon Numarası güncelleme yapmanız gerekiyor ki cebinize giriş için gerekli şifre gelebilsin.

İnternet Bankacılığına giriş için güvenlik adımı olan ve bu anlamda çok önem arz eden telefon numaraları sizin neredeyse giriş anındaki anahtarınız konumunda. İnternet Bankacılığını açtırmanız sırasında başvuru yaparken banka sizden telefon numaranızı alır ve hangi GSM ait olduğu özellikle sorulur. Bunun en önemli nedeni banka her defasında size yeni şifre gönderecektir ve bu şifrenin gönderimi için SMS ücretinin düşük miktarda tutulması ve muhtemel yetki dışı girişlerin engellenmesidir. Bu başvuru ile açılan internet bankacılığına giriş için Kredi kartı numaranız yada hesap numaranız ile birlikte belirlemiş olduğunuz şifre ile giriş yapılır. Bu şifre sonrası cep telefonunuza altı haneli geçici bir şifre gönderilir. Bu şifrenin girişi sonrası da dijital bankacılığa adım atmış olursunuz. Numara değişikliği bir yana GSM değişikliği yaşamışsanız internet üzerinde şifre gönderildiği belirtiliyor olsa da size bu şifre gelmez. Yenisini talep edersiniz yine gelmez. Bunun için bankanız ile iletişime geçmeniz ve banka telefon numarası güncelleme işlemi yapmanız gerekir.

Banka Şubesinden

Telefon numaranızın ve cep telefonu şirketinizin banka tarafından güncellenebilmesi bir kaç adımla gerçekleştirilebiliyor. Bunun en kolay yolu elbette banka şubesi. İlgili banka şubenize şahsen yapacağınız başvuru ile ilgili bilgileri güncellemeniz ve anında giriş yapma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

ATM’lerden

Bununla birlikte ikinci alternatifiniz ATM’ler oluyor. Bankamatik kartınız ile bankanızın ATM sine giriş yaptıktan sonra ilgili menüden telefon numarası güncelleme işlemi ile bu adımı geçebilirsiniz. Fakat numaranızı hepten değiştirmişseniz buradan telefon numaranızı işleyemeyebilirsiniz. Bunun için yine bankanızı yani hesabınızın bulunduğu bankayı ziyaret etmeniz gerekecektir.

Müşteri Hizmetlerinden

Bankanızın Müşteri hizmetlerini arayarak güncelleme hakkında bilgi edinebilirken bazı bankalarca güvenlik açısından bu alternatifinizi kullanamıyorsunuz. Fakat size ait güncel bilgilerin sorulması ve telefon aracılığı ile kart şifrenizin girişi sonrası bazı bankalar size yardımcı olabiliyor. Buradan ilgili bilgileri güncellemeniz halinde internet bankacılığına giriş için gerekli şifreniz cebinize ulaşabilir.

İnternet Bankacılığından

İnternet bankacılığında giriş için kullanmış olduğunuz telefona ait Banka Telefon Numaranızı güncelleme için bir diğer yolu da yine internet bankacılığından geçiyor. Bunun yolu ise GSM firması değişikliği yapmadan önce internet bankacılığına giriş yaparak X GSM firmasından Y GSM firması işaretlenmeli. Elbette bu her internet bankacılığı için geçerli değil. Bazı bankalarda kullanabildiğiniz bu seçenek sonrası firma değişikliği için başvuru yaparsanız bir sonraki giriş için şifreniz cebinize gelecektir. Bu ayrıntıyı yine uygulamanıza giriş ile incelemeniz halinde öğrenebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile mobil bankacılık girişlerinde kullanacağınız geçici şifreler sizlerin güvenliğiniz için önem arz ediyor. Bu adımın geçilebilmesi için kişinin yetkisi olması, bu yetki ile şifreye ulaşarak bankacılık işlemleri yapmasına izin veriliyor.

Cep Telefonunuz Kaybolursa Bunu Yapın

Cep Telefonunuzun kaybolması halinde acilen müşteri hizmetlerini aramanızı tavsiye edebiliriz. Bazı bankacılık uygulamalarına cep telefonunda tek şifre ile giriş imkanı bulunmaktadır. Bu girişte kullandığınız şifreler akıllı telefonların açıkları sayesinde kaptırılabilir. Bu nedenle kaybolan cep telefonlarınız ile tek şifre girişi sonrası bankacılık sektörü adına mağduriyetiniz söz konusu olacaktır. Bu nedenle ivedi bir şekilde bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız ve internet bankacılığını kapattırmanız gerekecektir. Bu da önemli adımlar arasında bulunuyor ki, atlanılmaması gerekiyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma