Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bankalar
 4. »
 5. Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2023

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2023

Aydin Duran Aydin Duran -
180 0

Binlerce, hatta milyonlarca insan için çalışmayanlara kredi veren bankalar mükemmel bir seçim olabilir. Bankaların kendi aralarında rekabet içinde olduğunu biliyoruz, fakat bordrosuz kredi çekmek için yapılması gerekenleri sizler için sıraladık. Gelir belgesiz kredi imkanı artık hayal değil, bazı bankaların müşterilerine yaptığı en güzel avantajları sizler için derledik.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Bankların kredi başvurusunda öncelikli olarak istediği belgeler arasında yer alan gelir belgesi nakit sıkıntısı yaşayan pek çok kişi için sorun teşkil eder. Bu durumun önüne geçmek adına bazı bankalar gelir belgesiz kredi adı altında kredi verir. Uygun vade seçenekleri ve faiz oranları ile verilen bu krediler için gelir belgesinin haricinde bazı bankalar başka belgeler talep edebilir. Burada önemli olan nokta banka açısından güven ortamının oluşturulmasıdır. Bunun için genellikle bakılan ölçüt kredi notu olmaktadır. Sicil notu olarak da bilinen bu not ilgili kişinin eğer daha önce kredi almışsa onu geri ödeme planına, kredi kartı kullanımına ve borcunu ödeme durumuna göre şekillenir. Borç ne kadar düzenli ödenirse kredi notu o kadar yüksek olur ve bu durumda kredi başvurusundan olumlu yanıt alınma olasılığı da artar. Gelir Belgesiz kredi veren bankalar şu şekilde;

 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Enpara
 • Yapı Kredi Bankası
 • Aktifbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar arasında Aktif Bank, TEB, QNB Finansbank gibi bankalar yer alır. Bu kapsamda ING Bank ve Odeabank için gelir belgesiz kredi başvurusu yapıldığında bu bankaların gelir belgesi isteme olasılıkları vardır. Bu durum başvuru yapan kişiye göre farklılık gösterebilir. Aktif bank N Kolay kredi ve TEB CEPTETEB kredi için üst limit 40000 lira iken QNB Finansbank tarafından verilen Enpara için kredi limiti 35000 lira olarak belirlenmiştir. Bu tutarlar bankalar tarafından yapılan kampanyalara göre farklılık gösterebilir.

Gelir belgesiz kredi
Gelir belgesiz kredi

Gelir Belgesiz Kredi Çekmek

Gelir belgesi olmadan kolay kredi alabilmek için kredi notu haricinde ipotek gösterebilir durumda olmak işe yarar. Bu durumda kullanılacak kredi miktarı da artarken kredi başvurusundan genellikle olumlu yanıt alınır. Verilen kredi düşük faiz oranları ve uzun vade seçenekleriyle birlikte verildiğinden dolayı rahatlıkla geri ödenebilir. Bu kredi için başvurular ilgili banka şubesi başta olmak üzere internet bankacılığı üzerinden de yapılabilir.

Evde bilgisayar başında freelance çalışanlar, ev hanımları ve sigorta girişi olmayanlar için kredi imkanı ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti yasalarında BDDK kuralları çerçevesi içinde herkes kredi çekebiliyor. Fakat bordro olmadan krediyi kullanmak isteyenlerin bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor. Öncelikli olarak kefil yada teminat göstermeniz gerekiyor. Sizin adınıza kefil olacak kişinin kredi notuna bakılır ve risk raporuna göre hareket edilir. Bana kredi çıkmıyor ne yapmalıyım diye asla ümitsizliğe kapılmayın, esnek krediimkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Neden Bankalar Çok İnceliyor

Bir bakışta milyonlarca müşterinin isteğini yerine getirmek zorunda kalan bankalar tüketicilerin borçlarını ödememe durumlarında mağdur oluyorlar. Bu mağduriyetin yaşanmaması adına her türlü tedbiri almak zorunda kalıyorlar. Fakat buna rağmen her bankanın batık durumundaki binlerce kredi hizmeti bulunuyor. Bu kredileri tahsil etme çabası içerisinde olsalar da borçlu olan kişinin geliri olmadığı, üzerine kayıt mal varlığı bulunmadığı için haciz işlemleri yapamadıklarından tahsilini de yapamıyorlar. Bu nedenle bankaların kredi notu, gelir belgesi ve çalıştığı iş yerindeki çalışma süreleri gibi önemli ayrıntılara da bakmak zorunda kalıyorlar.

Zaman içerisinde bankaların gelir belgesiz kredi reklamlarına tanık olmuşsunuzdur. Bu reklamlarda belirtilen hususlar elbette doğru. Hemen hemen bütün bankalar belge talep etmeden kredi tahsisi yapabiliyor. Fakat yapılan bu reklamların alt taraflarında bizlerinde göremediği ve hızlı geçen metinlerde ayrı bir açıklamalar bulunur. Bunlara göre banka kredi verme hakkını saklı tutar, istediği kişilerden istediği belgeleri isteyebilir, dilerse kredi vermez ve kişiye cevap bile vermeyebilir. Burada hak talep edemezsiniz. Çünkü her bakımdan bankalar kendi güvenliğini elden bırakmaz, adımlarını sağlam atar ve gerektiğinde de kendisini korur.

Profesyonel olarak hareket etmek zorunda kalan bankalar hem kendi ticari haklarını gözetmek zorunda kalırlar hem de yasalara ve tüketicilere karşı sorumludurlar. Bu sorumlulukların bilinci içerisinde atılan adımlar neticesinde işlem görülebilir. Bu nedenle kredi tahsisi öncesi ilk talep edilecek belge, bilgi kişinin gelirini gösteren resmi dayanak bir belge olacaktır.

Kimler Gelir Belgesiz Kredi Çekebilir?

Genel olarak belge istemeyen bankalar kredi talebindeki kişilere maaşlarını kendi bankaları bünyesinde veriyorlardır. Banka bu kişilerin gelirlerini aylık olarak ve düzenli görür. Bu gelirler neticesinde kişi istemese dahi kredi teklifinde bulunur yada her daim hazır kredileri bulunur. Bu kişiler kredi talep ettiği takdirde gelir belgesi sunmak zorunda kalmazlar.

Bununla birlikte önemli ticari kişiliği bulunan ve hesabında ciddi para hareketleri yaşayan kişilerde bazı limitlere kadar kredi kullanımlarında gelir belgesi vermeyebilir. Bu durum tamamen bankanın bakış açısına bağlı olarak hareket ediyor. Yani parayı veren şartları koyuyor ve ona göre davranılmasını istiyor.

Kredi Limiti Gelir Belgesiz Kredi Almak İçin Önemli

Gelir Belgesiz Kredi almada diğer bir husus da kişinin alacağı kredi tutarı oluyor. Yani kişinin gelir beyanı üzerine düşük tutarlarda kredi tahsisi yapılabiliyor. Örneği Asgari Ücretli olarak çalışan bir kişinin geliri 1600 lira iken bu kişinin talebi ile banka gelir belgesiz 1600 lira kredi tahsisine gidebiliyor. Bu gibi düşük limitli talepleri bankalar karşılamaktan çekinmeyebiliyor.

Bunun gibi kredi kartı alımları içinde aynı şey geçerli. Kişi talebinde düşük kredi kartı limiti istiyorsa banka bunun için sizden gelir istemeyebilir. Zira öncelik olarak sizin TC numaranızı alıyor, sorguluyor ve geçmiş alışverişlerinden hareket ile size kredi veya kredi kartı tahsisine gidebiliyor.

Sıraladığımız nedenler ile birlikte kredi talebinde bulunacaksanız hiçbir belgeniz olmayabilir. Bu hiç önemli değil. Başvuru sonrasında isteyip istemeyecekler önem arz ediyor. En azından başvuru yapmış olursunuz ve kim bilir belki gelir belgesiz kredi almış olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma