Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ordan Burdan
 4. »
 5. Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

Aydin Duran Aydin Duran -
136 0

Bilindiği gibi 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00’dan itibaren başlayıp 17 Mayıs 2021 pazartesi günü saat 05:00’a kadar tüm Türkiye genelinde yurttaşların şehirlerarası seyahatlerine zorunlu durumların dışında yasak getirildi. Hatta bu durum uzatılabilir ve ilerleyen dönemlerde de sokağa çıkma yasağı dolayısıyla şehirler arası seyahatlere kısıtlama getirilebilir.

Şehirler Arası Seyahat Yasağının İstisnaları Nelerdir, Kimlerdir?

 • Kendisi ya da eşinin, vefat etmiş olan 1. Derece yakınının veya kardeşinin cenazesine katılmak amacıyla ya da cenaze nakil iş ve işlemlerine refakat edebilmek maksadı ile herhangi bir cenaze yakınının e-devlet uygulaması üzerindeki İçişleri bakanlığı’na ait “e-başvuru” ya da alo 199 sistemleri üzerinde gerçekleştirecekleri başvurular (yanında akrabası sıfatını Taşıyan 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir.) Sistem aracılığı ile zaman kaybetmeksizin otomatik bir şekilde onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli olan seyahat izin belgesi oluşturulur. Cenaze nakil ve defin işlemleri bağlamında başvuru gerçekleştirecek yurttaşlardan herhangi bir belge ibrazı talep edilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanmış olan entegrasyon üzerinden sorgulamaz seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik bir şekilde yerine getirilecektir.
 • Zorunlu bir kamusal vazifenin yerine getirilmesi bağlamında ilgili bakanlık veya kamu kurum yada kuruluşu aracılığı ile vazifeli indirilmiş olan kamu görevlileri (denetmen, müfettiş) kurum kimlik kartı ile beraber görev belgesini ibraz etmek sureti ile bu yasaktan muaf tutulacaktır.

Zorunlu Halden Sayılacak Durumlar Nelerdir?

 • Cezaevindeki cezasını çektikten sonra salıverilen kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir
 • Özel ya da kamu kurumundan günlük sözleşmeye davet yazısı olan kişiler zorunlu haller bakımından değerlendirilecektir
 • Askerlik vazifesini yerine getirerek yerleşim yerlerini dönmek isteyen kişiler
 • ÖSYM aracılığı ile ilan edilmiş olan Merkezi sınavlara katılacak olan adaylar,
 • Bulunduğu şehre herhangi bir sebepten ötürü son 5 gün içinde gelmiş olmakla birlikte kalacak yeri bulunmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerine dönmek isteyen ( 5 gün içerisinde gelmiş olduğunu yolculuk bileti, geldiği araç plakası ile seyahatini gösteren başka belge, bilgi ile ibraz edenler)
 • Kendisi ya da eşinin, hastanede tedavi gören 1. derece yakınına veya kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi)
 • Tedavi gördüğü sağlık kuruluşundan taburcu olduktan sonra asıl ikamet ettiği yerine dönmek isteyen; doktor raporu ile sevk olan ya da bunda önce ciddi bir rahatsızlık neticesinde alınmış bir doktor randevusu bulunanlar.

Seyahat İzin Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

29 Nisan perşembe gününden itibaren bütün Türkiye’de tam kapanma uygulamasına geçildi. Konu ile alakalı olarak yurttaşların cevabını en çok merak ettikleri sorulardan birisi seyahat izin belgesi nedir, nasıl alınır? 

Okunmalı : En Kolay Seyahat izni Nasıl alınır?

Covid-19 salgını önlemleri bağlamında alınmış olan tam kapanma kararının sonrasında şehirler arası seyahat izin belgesi, yurttaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütün illerde şehirler arası seyahat yasağı getirildiğini açıkladı. 65 yaş ve üzeri yurttaşların seyahat edebilmeleri amacıyla yalnızca seyahat izin belgesi almaları gerekiyor. Peki, seyahat izin belgesi nedir nereden alınır, nasıl alınır?  işte tüm bu soruların cevapları ve çok daha fazlası…

Okunmalı : Alo 199 Şehir Dışı İzin Hattı

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illerin valiliklerine gönderilen tam kapanma genelgesine göre;

Sokağa çıkma yasağı uygulanacağı 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00’dan  itibaren başlayıp 17 Mayıs 2021 pazartesi günü saat sefer 05:00’a kadar yurttaşların, şehirler arası seyahat etmelerinin zorunlu olduğu durumlar haricinde izin verilmeyecektir. Seyahat izin belgesi almaları şartı ile şehirlerarası çıkarılabileceği açıklanıp, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarına (vapur, otobüs, uçak) ilişkin bilet satış süreci içerisinde seyahat izin belgesinin alınmış olması koşulu aranacaktır.

E-Devlet’ten Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Bilindiği gibi seyahat izin belgeleri, Alo 199 vefa sosyal destek hattı aranarak veya e-devlet uygulaması üzerinden alınabilir. E-devlet uygulaması üzerinden seyahat izin belgesini alabilmek amacıyla öncelikli olarak T.C kimlik numarası ile şifre kullanılarak sisteme giriş yapılmalıdır. Vatandaşların, şifreleri yoksa eğer 2 TL ücret ödeyip PTT’den e-devlet şifresini temin etmeleri mümkündür. T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak e-devlet uygulamasına giriş yapıldıktan sonra İçişleri Bakanlığı sekmesinde yer alan “e-başvuru” bölümüne girilmelidir. Seçenekler arasından seyahat izin işlemleri tıklanır ve form doldurulur.

Okunmalı : Seyahat Sigortası

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Şehir dışına çıkması icap eden vatandaşlara belirli şartları yerine getirmeleri durumunda yani seyahat izin belgesini almaları söz konusu olduğunda bu belgeyi temin edip yola çıkmaları mümkündür. Birkaç yöntem uygulanarak seyahat izin belgesini almak mümkündür. Seyahat izin belgesi, ikamet edilen ilçeye, bağlı olan valilik ya da kaymakamlıklardan, alo 199 çağrı merkezi hattından veya e-devlet uygulaması üzerinden alınabilir.

Form doldurulduktan sonra kaydet tuşuna basılır ve e-devlet ekranı üzerinde açılmış olan İçişleri bakanlığı-seyahat izin belgesi formu sisteme kaydedilmiş olacak. Kaydedilmiş olan bu dokümanın çıktısı alınmak sureti ile seyahat izin belgesi böylelikle alınmış olacak ve vatandaş, seyahate çıktığında yolda kolluk kuvvetleri ile karşılaştığında bu belgeyi kendilerine ibraz etmek suretiyle şehirler arası seyahat serbestisi elde etmiş olacak.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma