Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi ve Saati Kaç?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi ve Saati Kaç?

Aydin Duran Aydin Duran -
97 0

Bankalarca şahsınıza tahsis edilen kredi kartları talepleriniz doğrultusunda hesap kesim tarihi belirlenmektedir. Bu kesim ile birlikte son ödeme tarihi de belli olan kredi kartlarının son ödeme saatleri de önem taşıyor. Zira saati geçiren kişiler faiz ödemek zorunda kalacaktır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saatleri Şu Şekilde;

Banka Şubelerinden yatıracak kişiler için saat 17:00,

İnternet Bankacılığı, Havale ve Bankamatiklerden yatıracaklar için günün son saati olan 23:59

EFT yapacaklar da EFT saatlerinin son dilimi olan 16:00’ya kadar.

Birden çok karta sahip olmamızın yanı sıra yapmamız gereken onlarca fatura ödemesi ve takibi bulunuyor. Bu ödemeleriniz hesabınıza bağlı otomatik ödemelerden yapılıyor olsa da, farklı bankalara ait kartlarınızın ödemelerini unuttuğunuz an hesabınızdan çekilme gibi bir hizmet beklemeyin. Bu durumda kartınızın son ödeme tarihi ve son ödeme saati geçirilmiş olur.

kredi kartı son ödeme tarihi

Sizi faiz ile maddi zarara uğratıyor olsa da, yılda üç kez geciken ödeme sonrası kartınızdan nakit çekim kapatılıyor ve bu durumun tekrarlıyor olması sonraki kredi başvurularınızı doğrudan etkilemeye başlıyor. Bankalara kredi başvurunuzda bunlarda görünüyor. Bundan sonraki kötü adımlarda silsile yolu ile size gelmiş oluyor.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Şubeden Son Ödeme Saatleri

Bankaların şubeleri mevsimsel olarak belli zamanlarda değişebilecek olan mesai saatleri ile işlem görüyor. Bu nedenle şubelerden yapacağınız ödemeleri de bu saatler içerisinde yapmak zorundasınız. Mesai saati sonrası ödeme yapılabilmesi için banka işleyişinde bir değişiklik yapar mı? Belki sizin için yapar fakat genel olarak saati dolan bankalar kapılarını kilitler ve kredi kartınızı ödemeniz gecikmiş olur.

Bankamatik, İnternet Bankacılığından Son Ödeme

Kredi kartınıza ait ekstre borcunuzu ödeme seçeneğinizi ATM ya da internet bankacılığından yapacaksanız biraz daha zamanınız bulunuyor. Günün son dakikası olan 23:59 saatine kadar ödemenizi yapabilirsiniz. ATM’den nakit olarak kredi kartınızı ödeyebilirken internet bankacılığından bu işlemi yapabilmeniz için hesabınız paranız olması yada en azından ek hesap gibi avantajınız olması gerekir.

EFT İle Kredi Kartı Son Ödeme Saati

Başka bankanın kredi kartını kullanıyorsanız, yani hesabınızın olduğu banka harici bir kart markası kullanıyorsanız ödeme yapabilmeniz için EFT saatlerini seçmelisiniz. EFT saatleri içerisinde yapılmasının nedeni para gönderimi için Merkez Bankasından onay almasıdır. Mesai sonrası onay süreci olmadığı için EFT talimatınız ilk mesai günü ve saatine ertelenir. Bunun için kartınızın borcunu ödeme gecikmiş olabilir. 1000 TL altı ödemelerde EFT imkanları yapılabiliyor. Ancak kredi kartında bu yapılmayabilir.

kredi kartı son ödeme tarihi saati

Kredi Kartı Son Ödeme Saati Geçerse Ne Olur?

Kredi kartı son ödeme işlemi son ödeme tarihi ve saati ile sınırlı. Fakat geçirmeniz halinde de dünyanın sonu değil. İlk etapta bu işlem için ödeme yapmanız gerekecek olan bir faiz işler. Bu faiz merak etmeyin çok düşük oranlarda. Fakat bu işlemi tekrarlamanız halinde de karttan nakit çekim sınırlaması gelir. Ödeme yapmaktan imtina ettiğiniz süreyi uzatmanız halinde de kartınız kullanıma kapatılacaktır. İlerleyen dönemde de kredi notunuza etki eder ve kredi alım için notunuz zayıflamış olur. Fakat birkaç gün geçti diye kimse sizi icraya vermez.

Kredi Kartınızın Ödemesi Hafta Sonuna ve Tatile Gelirse Ne Olur?

Kart borcunuzun son ödeme tarihi hafta sonuna yada milli bayram ile dini bayramlara geliyor olabilir. Bu işlem için tarihlerin takip edilmesi gerekir. Çünkü son mesai gününde ve son gün saatleri içerisinde ödeme yolarından birisi ile birlikte ödemenin gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde saatiniz geçer ve ödeme yapmamış olursunuz.

EFT talimatı vermiş olsanız dahi banka bunu ödenmemiş görecektir ve hesaba girene kadar borçlu görünürsünüz. Vereceğiniz talimat ile birlikte kredi kartı son ödeme tarihi ilk mesai günü saat 09:00 gibi gerçekleşir ve borcunuz ödenmiş olur.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma