Son Satır Güncel Bilgiler

Sahip Çıkmadığımız Sumela

2.418
Sahip Çıkmadığımız Sumela

Çok mu önemli Yakup Bey, sizin sayenizde sahip çıkmadığımız Sumela oldu…

Koca koca harflerle yazmış ismini, bastırarak,  büyük bir övünç kaynağıyla. Hiç utanmadan…

Trabzon’un,  Maçka İlçesinin, Altındere vadisinde bulunan Dünyaca ünlü Sumela Manastırına hemen hemen içimizde gitmeyen kalmamıştır.  İnşa tarihi bile tam olarak bilinmeyen bu manastır, binlerce yıl süren zaman ve kötü koşullara rağmen bir çok tadilatla günümüze kadar gelmiş.

Manastır içerisinde bulunan Kaya kilisesinin dış duvarlarında ve iç duvarlarında resmedilmiş Meryem’in doğuşu, Hz. İsa’nın doğuşu, İncil’den resimler, Adem ve Havva’nın yaradılış freskleri mevcut.

Sumela Manastırı

Sumela Manastırı

İşte bu freskler yıllara meydan okuyarak bugünleri görmüş. Peki biz ne yapmışız.  Kazımışız. Üzerine yazılar yazmışız…  İsimlerimizi kodlamışız. Neden?  Dünya’nın dört bir yanından gelen insanlar görsün diye.

Tarihi eserlerimize yapılan saldırıları korumak hepimizin görevi.  Anadolu’muzun geçmişine ışık tutan bu tarihimiz  bir anlık hevesler uğruna katlediliyor.

Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış Anadolu  tüm dünya insanının kıskandığı tarihi ve doğal güzellikler ile dolu.

Ülkemizin gerçek ev sahipleri olarak miraslarımıza sahip çıkalım. İnsanlarımızı bu konuda bilinçlendirelim ki, yarınlara, yarının insanlarına kalabilsin. Sümela Manastırı hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere de Gezimasali.com üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.