Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. Sahip Çıkmadığımız Sumela

Sahip Çıkmadığımız Sumela

Sonsatir Sonsatir -
75 0

Çok mu önemli Yakup Bey, sizin sayenizde sahip çıkmadığımız Sumela oldu…

Koca koca harflerle yazmış ismini, bastırarak,  büyük bir övünç kaynağıyla. Hiç utanmadan…

Trabzon’un,  Maçka İlçesinin, Altındere vadisinde bulunan Dünyaca ünlü Sumela Manastırına hemen hemen içimizde gitmeyen kalmamıştır.  İnşa tarihi bile tam olarak bilinmeyen bu manastır, binlerce yıl süren zaman ve kötü koşullara rağmen bir çok tadilatla günümüze kadar gelmiş.

Manastır içerisinde bulunan Kaya kilisesinin dış duvarlarında ve iç duvarlarında resmedilmiş Meryem’in doğuşu, Hz. İsa’nın doğuşu, İncil’den resimler, Adem ve Havva’nın yaradılış freskleri mevcut.

Sumela Manastırı
Sumela Manastırı

İşte bu freskler yıllara meydan okuyarak bugünleri görmüş. Peki biz ne yapmışız.  Kazımışız. Üzerine yazılar yazmışız…  İsimlerimizi kodlamışız. Neden?  Dünya’nın dört bir yanından gelen insanlar görsün diye.

Tarihi eserlerimize yapılan saldırıları korumak hepimizin görevi.  Anadolu’muzun geçmişine ışık tutan bu tarihimiz  bir anlık hevesler uğruna katlediliyor.

Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış Anadolu  tüm dünya insanının kıskandığı tarihi ve doğal güzellikler ile dolu.

Ülkemizin gerçek ev sahipleri olarak miraslarımıza sahip çıkalım. İnsanlarımızı bu konuda bilinçlendirelim ki, yarınlara, yarının insanlarına kalabilsin. Sümela Manastırı hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere de Gezimasali.com üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma